Etapy łysienia

Łysienie mężczyzn to dziś zjawisko powszechne, dotykające coraz większą ilość panów w coraz młodszym wieku. Najczęściej spotykany typ to utrata włosów zgodnie z mechanizmem androgenowym, uwarunkowanym genetycznie ubytkiem włosów spowodowany oddziaływaniem hormonu testosteronu i jego pochodnej – dihydrotestosteronu (DHT) na mieszki włosowe skóry. Pod ich wpływem stają się słabsze, cieńsze i wytwarzają coraz mniej mocne włosy. Nie wszystkie mieszki są wrażliwe na obecność DHT dlatego znamy kilka specyficznych miejsc, gdzie proces łysienia się rozpoczyna. Proces ten u różnych mężczyzn zazwyczaj przebiega według tego samego schematu sklasyfikowanego przez Norwooda-Hamiltona.

Początkowo można zaobserwować ogólne przerzedzenie na całej objętości włosów, w szczególności okolic czubka głowy i strefy nadczołowej. Aby uniknąć rozwoju łysiny poleca się wzmacnianie włosów i od zewnątrz, i od wewnątrz przy użyciu specjalistycznych preparatów.

Następnie tworzą się tzw. zakola, czyli ubytki włosów z przedniej części głowy. Linia owłosienia ulega podniesieniu i powstaje bardzo charakterystyczne wysokie, męskie czoło. To typowa oznaka łysienia androgenowego.  Jest to cały czas klasyfikowane przez specjalistów, jako niewielka utrata owłosienia, która może być powstrzymana a nawet odwrócona przy stosowaniu preparatów farmakologicznych i naturalnych. Nie zaleca się podejmowania decyzji o przeszczepie włosów. W tym stadium nie wiadomo jeszcze jak duża jest wrażliwość mieszków włosowych na DHT, nie wiadomo, więc, na jakiej powierzchni ostatecznie zarysuje się łysina. Wszystko zależy od osobistych predyspozycji i nawet porównywanie owłosienia ze starszym rodzeństwem czy ojcem może nie dać rezultatu. Dzieje się tak, ponieważ oprócz determinacji genetycznych istotną rolę odgrywa również stan zdrowia i czynniki środowiskowe.

W dalszych etapach, przy dużej wrażliwości na pochodną – dihydrotestosteron, można zauważyć rozpoczęty proces ubytku włosów na czubku głowy. Jest to już średniozaawansowane stadium, które osiąga się po kilku lub kilkunastu latach łysienia. W tym przypadku mniejszą rolę odgrywają środki chroniące przed utratą włosów – zarówno leki jak i naturalne substancje. Dla mężczyzn na tym etapie rozwoju łysiny poleca się już przeszczepy włosów, a także ich klonowanie.

Końcowo włosy wypadają prawie z całej głowy, pozostając jedynie za uszami i z tyłu w okolicy płata potylicznego czaszki.  Ten etap to bardzo zaawansowane stadium, które nie nadaje się do leczenia farmakologicznego. Często jedynym ratunkiem dla tych panów, jest operacyjny przeszczep włosów, gdyż tylko ta metoda daje oczekiwane rezultaty estetyczne.

Droga rozwoju łysiny w większości przypadków przebiega zgodnie z wyżej rozpisanym schematem, choć należy pamiętać, że zjawisko może się w każdej chwili zatrzymać. Zależy to od indywidualnej wrażliwości na obecność w okolicy mieszków włosowych dihydrotestosteronu.

Inne rodzaje łysienia, na przykład plackowate nie ma określonego wzoru postępowania. Wszystko zależy od tego, jaki obszar głowy został zaatakowany, czy współtowarzyszą temu istniejące infekcje i grzybice skóry, jaki typ łupieżu występuje na głowie, oraz czy chorujący cierpi także na inne dolegliwości. Powstające ogniska choroby niszczą mieszki włosowe w tej okolicy, co kończy się utratą owłosienia w tych miejscach. Zdarzają się również przypadki, kiedy chory traci swój zarost a także włosy pod pachami czy w miejscach intymnych.

W przypadku gubienia włosów związanego z ogólnym osłabieniem, chemioterapią onkologiczną, niedoborem witamin czy toczącą się w organizmie poważną chorobą, czupryna ulega przerzedzeniu. Po upływie pewnego czasu poprzez włosy zaczyna prześwitywać skóra głowy. Pasma stają się coraz rzadsze i cieńsze, wiele z nich wypada przy każdorazowym czesaniu lub myciu skóry głowy. W takim przypadku należy działać natychmiastowo. Zdiagnozować przyczynę i rozpocząć leczenie. Pozwoli to zatrzymać niekorzystny proces a najczęściej także pojawią się odrosty po ubytkach. Wypadanie włosów związane z chorobą niezostania blizn na głowie i w okolicy mieszków włosowych jest, więc duża szansa na odzyskanie owłosienia po całkowitym wyleczeniu i uzupełnienia niedoborów składników odżywczych w organizmie.

W dzisiejszym, rozwiniętym świecie mamy warunki, które pozwolą nam podjąć walkę z wypadającymi włosami. Podczas codziennej pielęgnacji obserwujmy dokładnie nasze ciało i nie bójmy się mówić o zaobserwowanych, niepokojących objawach. Część zmian można odwrócić a część zamaskować. Ważne jest jednak, aby odpowiednio szybko zareagować, wtedy znacznie zwiększają się nasze szanse na zwycięstwo w walce z przeciwnikiem o nazwie – łysina.

Artykuł przygotowany przez Klinikę Twoich Włosów Handsomemen www.handsomemen.pl

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony