Budowa włosów
Wiadomości
Wpisany przez Handsomemen   
wtorek, 16 czerwca 2009 20:35

We współpracy z firmą HandsomeMen rozpoczynamy publikacje serii artykułów poświęconych problematyce włosów ich budowy, pielęgnacji oraz łysienia. Włosy są giętkimi włóknami zrogowaciałymi powstającymi z komórek naskórka. Na ich wzrost wpływa kilka uwarunkowań, takich jak wiek człowieka, jego stan zdrowia, temperatura, czynniki zewnętrzne, uwarunkowania genetyczne, sposób odżywiania oraz środki chemiczne. Każdy włos składa się z trzech warstw..

Pierwszą z nich jest warstwa wewnętrzna, zwana medullą, ale występuje ona tylko w mocnych, grubych włosach. Kolejną warstwą włosa jest warstwa środkowa. To ona zapewnia włosowi wzrost, siłę oraz zapewnia jego kolor. Ostatnią warstwą jest naskórek i służy ona ochronie włosa.

Każdy włos wyrasta z mieszka włosowego, a każdy z nas od momentu urodzenia posiada stałą, ściśle określoną liczbę mieszków (cebulek włosowych). Na skórze głowy znajduje się średnio około 100 tysięcy mieszków włosowych. Torebki włosa są umieszczone w skórze głowy pod pewnym kątem, ale kat ich ustawienia różni się u ludzi. W przypadku włosów miękkich i puszystych są one w górnej części skóry. Inaczej jest w przypadku włosów mocnych, a najgłębiej są umieszczone w przypadku włosów długich i miękkich.

W każdej torebce włosa znajdują się również mikroskopijne włókna nerwowe. Są one odpowiedzialne za krążenie brodawki i odżywienie włosa. Wsparcie nerwu ma bardzo duże znaczenie dla stopnia odżywienia korzenia włosa oraz jego koloru (pigmentacji). Jakakolwiek dolegliwość brodawki czy zmiana krążenia może mieć wpływ na deformację trzonu włosa wyrastającego z niej i może spowodować obumarcie, a w związku z tym wypadnięcie włosa. Bardzo ważną strukturą, która ma wpływ na zdrowie włosa jest warstwa tłuszczu, której grubość zależy od zdrowia i opieki.

Jeśli chodzi o skład chemiczny włosa to jest on zbudowany w 23% z siarczanów alkalicznych, ale zawiera również inne substancje, takie jak tlenek żelaza, krzemionkę oraz inne substancje. Proporcje te są różne, w zależności od koloru włosa.

Artykuł przygotowany przez HandsomeMen www.handsomemen.pl

 

 

 

 

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony