Łysienie androgenowe.
Wpisany przez Handsomemen   
piątek, 06 listopada 2009 10:37

Łysienie androgenowe to najbardziej powszechna odmiana utrata włosów wśród mężczyzn, dotyka bowiem 95% łysiejących panów. Najczęściej rozpoczyna się ono wypadaniem włosów przy czole i tworzą się tak zwane zakola. Równocześnie bardzo często obserwuje się ubytek włosów na czubku głowy. Przebieg tego łysienia wywołany jest przez męski hormon- testosteron, który pod wpływem enzymów tworzy substancję- dihydrotestosteron, który to powoduje powolną utratę włosów. Proces ten rozpoczyna się od tego, że włosy rosną krótsze i coraz szybciej wypadają, co doprowadza w końcu do ich całkowitej utraty. Procesu łysienia androgenowego nie można odwrócić aż w 99%.

Łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne, natomiast pewne czynniki mogą je znacząco przyspieszyć, np. zła dieta czy używki. Co ważne, okazuje się, że dziedziczymy po obojgu rodzicach, a więc proces łysienia u ojca ze strony matki może być sygnałem, że i nas dopadnie ta przykra dolegliwość. Dziedziczymy bowiem nadwrażliwość komórek włosa na męski hormon dihydrotestosteron.

Łysienie tego typu dotyczy jednak nie tylko mężczyzn, ale również kobiet. Ma jednak u nich inny przebieg, włosy nie wypadają w określonych miejscach, ale wypadają w sposób rozsypany, znacząco przerzedzając fryzurę. Problem ten dotyka około 60% kobiet po 60 roku życia. U kobiet jednak nie obserwuje się całkowitego wyłysienia, ponieważ w ich organizmie jest mniejszy procent wydzielanych androgenów. Proces łysienia może u nich zachodzić nawet prawie niezauważalnie, ale może również doprowadzić do znacznej utraty włosów w okolicy ciemieniowo- szczytowej. U kobiet ważna jest obserwacja organizmu, aby stwierdzić czy nie istnieją inne objawy hiperandrogenizmu. Można je zauważyć, gdy u kobiet pojawia się nadmierne owłosienie lub trądzik, a objawy te mogą być spowodowane zaburzeniami w funkcjonowaniu nadnerczy czy jajników.

W chwili obecnej nie istnieje jeszcze kuracja, która gwarantowałaby 100% wyleczenie u każdego pacjenta dotkniętego łysieniem androgenowym. Na pewno ważnym jest, aby zgłosić się do specjalisty, gdy zauważymy pierwsze jego objawy. Wówczas dużo łatwiej jest przeprowadzić w miarę skuteczną terapię.

W następnym artykule opiszemy "Anagenowe wypadanie włosów" zapraszamy!

Autorem tekstu jest Kilinka Twoich Włosów Handsomemen www.handsomemen.pl

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony