Wzrost włosa (fizjologia i patologia)
Wiadomości - Męska uroda
Wpisany przez HandsomeMen   
środa, 24 czerwca 2009 10:35

Cykl wzrostu włosa można podzielić na trzy fazy, nie rosną one nieustannie. Pierwsza faza to aktywny wzrost włosa, który trwa średnio przez pięć lat. W czasie tego okresu włosy rosną około 1 cm w miesiącu. W kolejnej fazie wzrostu włosa następuje okres przejściowy w jego wzroście, po czym następuje jego wypadnięcie. Kolejnym etapem jest ten, w którym kurczy się mieszek włosowy i przez około 3 miesiące pozostaje w fazie spoczynku.

Po tej przerwie mieszek po raz kolejny powiększa się i wraca w fazę wzrostu włosa. W tym czasie komórki przy podstawie włosa dzielą się i wypychają stare komórki ku górze, przez co włos się wydłuża. Sąsiadujące ze sobą mieszki włosowe są w różnej fazie wzrostu, proces ten nie jest zsynchronizowany. Każdy z mieszków włosowych może przechodzić około 20- 30 takich cyklów rozwojowych włosa. Na długość przebiegu każdego z cykli wpływają hormony, a konkretniej estrogeny, które oddziałują stymulująco na wzrost włosa, w przeciwieństwie do androgenów, które go hamują. Zazwyczaj na głowie znajduje się około 80% włosów w stanie wzrostu, około 20% w stanie spoczynku.

Oczywiście w ten sposób zachodzi prawidłowy rozwój włosa. Czasami we wzroście tym zachodzą pewne niekorzystne dla włosów zmiany, które można określić jako patologiczne. Jedną z odmian jest włos dystroficzny. Ma on znacznie zmniejszoną grubości korzenia, nie ma pochewek i często dochodzi do jego odłamania. Występują jednak jeszcze inne rodzaje patologii włosów. W niektórych przypadkach mogą się pojawiać włosy, których morfologia nie jest podobna do znanych postaci włosów w jego fazach wzrostu i są one określane jako niesklasyfikowane.

Każda patologia wzrostu włosa może prowadzić do ich nadmiernego wypadania i rozpoczęcia tym samym procesu łysienia. Aby zbadać czy dany proces zachodzi i na jakim jest etapie należy przeprowadzić badanie zwane tichogramem, czyli należy określić, w jakim stanie są korzenie włosów. Oczywiście równocześnie bardzo ważne jest określenie indywidualnych warunków każdego człowieka, czyli tego, jaką gęstość mają włosy oraz w jakim stanie są łodygi włosa. Oczywiście na gęstość włosów ma wpływ również wiek, ponieważ zmniejsza się ona wraz z wiekiem.

Oznaki pierwszego łysienia fizjologicznego zauważa się o noworodków, w późniejszym okresie w wieku pokwitania, kiedy można zauważyć przerzedzanie się włosów. Trzecim etapem jest wiek pokwitania u kobiet, a u mężczyzn okres ten przypada na wiek powyżej 60 roku życia. Wypadanie włosów jest naturalnym procesem. Obawy przed ich nadmierną utratą można mieć dopiero wówczas, gdy ich dzienna utrata jest większa niż 100 włosów dziennie. Należy wówczas udać się do specjalisty w celu ustalenia przyczyny tego problemu. Tylko takie zachowanie pozwala uchronić się przed procesem łysienia. Przyczyn tego procesu może być bowiem wiele, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest obserwacja procesów, które zachodzą w naszym organizmie

 

Artykuł przygotowany przez HandsomeMen: www.handsomemen.pl

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony