Stacja dokująca Philips Fidelio dla Androida – test i opinia
Testy

Właściciele urządzeń przenośnych pracujących pod systemem Android w porównaniu z właścicielami iPodów, iPhonów i iPadów byli dotychczas traktowani po macoszemu. Zaliczają się do nich posiadacze urządzeń takich firm jak HTC, LG, Motorola, Samsunga, Sony do których dołączyli ostatnio posiadacze tabletów z Carrefoura czy Biedronki.

Prawie każda firma produkująca sprzęt Hi-Fi posiada w sowiej ofercie stacje dokujące do iPhona, ostatnio takie stacje pojawiły się nawet w sklepach Tchibo. Niestety o posiadaczach urządzeń pracujących pod systemem Android niewielu pamięta. Lukę tą postanowił wykorzystać Philips wprowadzając na rynek stację dokując o operowej nazwie Fidelio.

 


Pytanie, po co stacja dokująca? Dla wygody! Z naszego punktu widzenia tego typu urządzenie jest następcą przenośnych radiomagnetofonów a podstawową ich cechą ma być mobilność. Ponieważ coraz więcej ludzi słucha radia, muzyki czy książek (audiobooków) używając telefonów komórkowych, stacja dokująca staje się zupełnie naturalnym uzupełnieniem . Dzięki wbudowanym głośnikom pozwolą nam na swobodne słuchanie: radia (zwłaszcza radiostacji nadających za pośrednictwem internetu), dokończenie słuchania audiobooka, którego słuchaliśmy w trakcie biegania a akcja zaczęła się rozwijać, czy naszego ulubionego wykonawcy. A my mamy wolne ręce, aby zrobić: obiad, wyprasować koszulę, wykonać małą partaninkę przy samochodzie czy naprawić skrzypiące drzwi. Używanie słuchawek w takich momentach tylko przeszkadza. Pozwala też odpowiadać na zakłócające nasz spokój pytania domowników. Jeżeli mamy wątpliwości czy takie urządzenie może się nam przydać proszę sobie przypomnieć minę: żony, mamy lub przyjaciółki, kiedy poodchodzi zniecierpliwiona, wyciąga nam słuchawki z uszu i zaczyna… łagodnie napomykać o naszym problemie ze słuchem.

Ofiarą naszego testu padła stacja dokująca Philips Fidelio, do której postanowiliśmy podłączyć  telefon Samsung Galaxy Mini.

Rozpieszczeni przez systemy typu plug&play i dock&play  podłączyliśmy telefon przez złącze mikro-USB. Tu przydatne okazują się regulowane na wysokość „ nóżki”. Dzięki regulacji nie musimy urywać zaślepki, aby telefon równo stał.

Włączamy i … nic. Czyżby użytkownicy Androida nie mieli zbyt prostego życia? Bierzemy się za przeglądanie instrukcji i tu drobna niespodzianka instrukcja w języku polskim znajduje się pod nagłówkiem „Dane techniczne”.


Okazuje się, że aby uruchomić współpracę urządzeń trzeba zainstalować dodatkowe oprogramowanie. Po pobieżnym przeglądnięciu bogato ilustrowanej instrukcji zauważyliśmy, że najłatwiej jest zeskanować kod QR na opakowaniu.

Niestety firmy często opracowując instrukcje obsługi wychodzą z założenie, że klient posiada wiedzę bazową na dany temat. Przykładem jest poinformowanie klienta, że może zeskanować kod z opakowania. Niestety nie mamy zielonego pojęcia jak zeskanować kod i co z tym kodem później zrobić. Czy mam go wysłać przez SMS lub na adres poczty elektronicznej, tylko jakiej? Aby skorzystać z tej opcji trzeba najpierw zgłębić wiedzę na temat skanowania kodów za pomocą telefonu komórkowego. Odpuściliśmy sobie, przechodzimy do planu B. Wróciliśmy do czytania instrukcji:

Punkt 4: Aby pobrać i zainstalować program Songbird na komputerze PC wejdź na stronę…

Dlaczego mam instalować oprogramowanie na komputerze, jeżeli chce podłączyć telefon komórkowy do stacji dokującej?

Punkt 5:  Zainstaluj program Fidelio – gdzie na komputerze?

Po dogłębnym zapoznaniu się z instrukcją pozostało nam tylko jedno:

„Jerzy - zadzwoń po syna”

Aby nie tracić twarzy uzgodniliśmy, że jesteśmy bardzo zajęci i nie mamy czasu a urządzenie trzeba odesłać następnego dnia.

Niestety chłopak szybko się zorientował, że wszyscy patrzą tylko na niego:

„Co nie wiedzą Panowie jak to uruchomić?” – zapytał z szyderczym uśmiechem.

No cóż nie można było dłużej ukrywać i trzeba było się przyznać:

„Oczywiście, że wiemy. Chcieliśmy tylko pokazać, że urządzenia jest dziecinnie proste w obsłudze”

Dzięki pomocy młodocianych specjalistów (przyszło trzech) dowiedzieliśmy się, że aby zeskanować kod QR trzeba najpierw zainstalować odpowiednią aplikację w telefonie. Wówczas kod po zeskanowaniu automatycznie łączy się z zakodowaną w znaczku stroną internetową. Niestety po instalacji oprogramowania do skanowaniu nie udało się nam zeskanować samego kodu. Zdaniem naszych młodocianych specjalistów rozdzielczość aparatu w telefonie była niewystarczająca.

Program Fidelio należy pobrać przez internet z Android Market, ale aby to zrobić trzeba najpierw założyć sobie konto na Googlu. Sama instalacja trwała nie całą minutę, ale przygotowanie do niej ….

Po instalacji oprogramowania telefon łączył się ze stacją bezproblemowo.


A aplikacje obracały się automatycznie.


Tu rodzi się pytanie, czy jest szansa, aby stacja dokująca był sprzedawany z zainstalowanym oprogramowaniem i po podpięciu telefonu można było go zgrać na telefon lub/i zarządzać nim za pomocą telefonu?

Niestety odpowiedź przedstawiciela firmy Philips nie jest pocieszająca:

„Nie ma szans, ponieważ aplikacja musi być zainstalowana na telefonie, a telefony są różnych producentów i nie ma jednego wspólnego standardu który by umożliwił takie operacje. Przez analogię, można to objaśnić w ten sposób – jeżeli podłączysz telefon kablem USB do komputera, to komputer ten fakt wykrywa i usiłuje instalować sterowniki w systemie, ale  nie ma możliwości (komputer) zainstalowania czegokolwiek na telefonie”

Jakość dźwięku

Tu do głosu powinni dojść specjaliści od psychoakustyki twórcy standardu MP3. Należy zwrócić uwagę na fakt, że fale dźwiękowe odbierane są przez narząd słuchu i następnie przetwarzane przez mózg prze co mimo wszystko będą miały charakter odbioru indywidualnego i to, co dla jednych ”brzmi” dla drugich „nie brzmi”. Przykładem jest test przeprowadzony w naszej redakcji, w którym udział brało dziewięć osób. Dostali kartki i mieli notować swoje spostrzeżenia dotyczące odbioru muzyki a my bawiliśmy się ustawieniami na programie Fidelio. Uruchomiliśmy utwór muzyczny następnie zmienialiśmy ustawienia dźwięku: flat, rock, clasic i jezz oraz podbicie basów. Za wyjątkiem podbicia basów, które zauważyli prawie wszyscy zmianę pozostałych parametrów zauważyło tylko 35% badanych i to w różnych konfiguracjach. Młodzieży do lat 15 w ogóle nie interesowała zmiana charakterystyki odtwarzanych utworów, dla niech ważne było, że ich telefon może grać głośno bez słuchawek i tym faktem byli w wystarczająco zachwyceni!

Reasumując. Dźwięk był czysty nic nie charczało, nie trzeszczało nawet przy maksymalnym ustawieniu poziomu głośności.  A przy podłączeniu przez bluetooth dodatkowym atutem była możliwość sterowania stacją dokującą z kilku metrów nam udało się to nawet z sąsiedniego pomieszczenia!

Wygląd zewnętrzny

Benedykt Chmielowski w pierwszej polskiej encyklopedii pod hasłem koń umieścił opis: „Koń jaki jest, każdy widzi.”  Ponieważ o gustach się nie dyskutuje nie dajmy sobie nikomu wmawiać, że wie lepiej, co powinno się nam podobać. Czarny fortepianowy kolor nam akurat bardzo odpowiada, a że paluchy widać. Czy to jest minus? Według niektórych portali tak, naszym zdaniem wadą jest lenistwo użytkowników.

Ma niewielkie gabaryty a możliwość podłączenia baterii paluszków (tych grubszych AA) czyni go urządzeniem naprawdę mobilnym. Zakładamy, że ideą jego powstania jest uwolnienie użytkownika od konieczności korzystania z  słuchawek, co w pełni się udało. Niewielka waga pozwala na bezproblemowe przenoszenie pomiędzy pomieszczeniami a dzięki małym gabarytom możemy postawić go prawie wszędzie. Nawet na pralce w łazience, kiedy przygotowujemy naszej wybrance kąpiel w wannie przy świecach.

Jest jeszcze jedno zastosowanie można zgrać jakiś romantyczny utwór lub kila wsadzić do stacji dokującej baterie i zrobić wieczorem kolacje w ogrodzie czy na tarasie(też w bloku na balkonie). Wówczas muzyka może sączyć się cichutko przy naszym stoliku a nie być wątpliwa atrakcją dla całej okolicy.

Podsumowanie

Nam podobała się swoboda jaką uzyskaliśmy dzięki wyjęciu słuchawek z uszu oraz prosty program do obsługi, który nie wymagał od nas dalszej edukacji! Jakość dźwięku wydobywającego się z głośników była jak dla nas a zwłaszcza dla naszych dzieci w zupełności wystarczająca.

Przydatną funkcją programu Fidelio jest pokazywanie na ekranie telefonu prognozy pogody. To akurat dość pomocna informacja. Jeden „rzut oka” i żona wie, jakie ubranie ma przygotować dzieciom na jutro. Podobało się nam również używanie telefonu, jako pilota przy podłączeniu przez bluetooth.  Jeden pilot mniej to duży plus. Dla porządku dodamy, że do stacji przez gniazdo audio (kabel w komplecie)można podłączyć różne odtwarzacze plików MP3. Jest równie gniazdo USB, które pozwala również na podłączenie telefonów  pracujących po systemem Android 2.1 i wyższych oraz tabletów!

Można synchronizować pliki muzyczne pomiędzy komputerem a telefonem dzięki wspomnianemu wcześniej oprogramowaniu Songbird.

Miarą sukcesu produktu jest jego zdolność do zaspakajania potrzeb jego użytkownika. W naszym przypadku uzyskaliśmy to, czego oczekiwaliśmy i nawet udało się nam nie utopić stacji dokującej w trakcie wieczornej kąpieli w ogrodowym basenie w świetle księżyca przy utworze Beethovena Sonata Księżycowa. Chociaż powinniśmy chyba wybrać operę Fidelio Beethovena!

 

Komiksy Star Wars już w Polsce!

Wydawnictwo De Agostini przygotowało dla fanów najsłynniejszej gwiezdnej sagi kolekcję Komiksy Star Wars. Stanowi ona wyjątkową antologię komiksowych opowieści o świecie Gwiezdnych Wojen, które ukazywały się przez ostatnie 40 lat. ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

SENNHEISER HD 820 WYZNACZAJĄ NOWY STANDARD AUDIOFILSKIEGO BR

Sennheiser, podczas targów CES 2018 zaprezentuje nowe zamknięte słuchawki HD 820, które zredefiniują audiofilską jakość brzmienia. Dynamiczne stereofoniczne słuchawki o zamkniętej konstrukcji zapewniają niesamowicie klarowny dźwięk dzięki unikatowej szklanej pokrywie ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

SENNHEISER POSZERZA PORTFOLIO SŁUCHAWEK BLUETOOTH

Firma Sennheiser, światowy lider branży audio, podczas targów CES 2018 pokaże nowe bezprzewodowe dokanałowe słuchawki CX 6.00BT. Nowy model wyróżnia się basowym brzmieniem i minimalizmem: wkładki douszne są połączone jedynie ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Philips PerfectCare żelazko dla małych i dużych chłopców

Dorastanie dzieci to trudny temat. Uczenie ich samodzielności również. Jednym z tematów, z którym musimy się zmierzyć to prasowanie. Ponieważ jak to mówią mężczyźni dojrzewają do 6 roku życia potem ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

SENNHEISER SET 880 I SET 860 – NOWE SŁUCHAWKI DO TV DLA OSÓB

Firma Sennheiser, wiodący producent najwyższej jakości systemów wspomagania odsłuchu, zaprezentowała nowe stereofoniczne słuchawki do telewizorów – Set 880 oraz Set 860. Urządzenia Set 880 i Set 860 powstały z myślą ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Gwiezdne Wojny Ostatni Jedi, czy warto pójść?

Ci, którzy z wypiekami na twarzy, jako mali chłopcy oglądali pod koniec lata 70 „Nową Nadzieję” z nadzieją wybrali się na „Ostatniego Jedi”. Cześć z nas na pewno się nie ...

Recenzje

Czytaj więcej...

Mysz Logitech G203 pewność i precyzja

Kilka słów wstępu, czyli, po co to wszystko?...

Testy

Czytaj więcej...

Philips OLED 973 – najbardziej luksusowy telewizor OLED

Jeżeli marzysz o udekorowaniu wnętrza z pomocą wyjątkowego dodatku lub o zawieszeniu stylowego arcydzieła na ścianie, to nie musisz już dłużej szukać. Nowy Philips OLED 973 TV całkowicie odmieni Twój ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Klawiatura bezprzewodowa Logitech Wireless Touch K400 Plus T

To co wyróżnia klawiaturę szwajcarskiej  firmy Logitech od konkurencji to nie tylko małe wymiary i waga ale przede wszystkim brak konieczności używania myszki dzięki zabudowanemu panelowi ...

Recenzje

Czytaj więcej...

Pilot Spotlight firmy Logitech test i opinia

Ciężko wyobrazić sobie obecnie konferencję, odczyt, wykład czy prezentację biznesową bez pokazu slajdów. Minęły już czasy, kiedy prowadzący musiał siedzieć przy komputerze i przełączać kolejne slajdy, obecnie używamy do tego ...

Testy

Czytaj więcej...

Inteligentne prasowanie z generatorem pary

Philips PerfectCare Elite Plus to pierwsze inteligentne żelazko o najsilniejszym wyrzucie pary. Technologie zapewniające automatyczny wyrzut pary oraz brak regulacji temperatury i ryzyka przypalenia sprawiają, że nie musisz się o ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Monitor Asus ROG PG348Q z wyróżnieniem

News image

Men’s Club Recommendation to wyróżnienie nadawane przez jury składające się z kilkunastoosobowego grona  w skład, którego wchodzą pracownicy naukowi (ze stopniem co najmniej dr hab.), prezesi, dyrektorzy i właścicieli firm ...

Testy

Czytaj więcej...

Saeco Xelsis z Coffee Equalizerem

Wyśmienita kawa, dokładnie taka, jaką lubisz  z ekspresem Saeco Xelsis. Rozkoszuj się ulubioną kawą we własnym domu z nowym ekspresem Saeco Xelsis. Wybieraj spośród 15 światowej klasy napojów, które z ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Trackball MX ERGO – ergonomiczna rewolucja od firmy Logitech

Firma Logitech, wiodący producent peryferii komputerowych, ogłosiła premierę bezprzewodowego trackballa Logitech MX ERGO. Wyznacza on nowe standardy w dziedzinie pewności i dokładności. Jest to efekt niemal dziesięcioletniej pracy nad tego ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Victorinox Travel Gear

Victorinox Travel Gear wprowadza na rynek nową kolekcję plecaków, które wynoszą funkcjonalność na wyższy poziom. Bezpośrednią inspiracją dla tej kolekcji produktów jest kultowy szwajcarski nóż oficerski. Dzięki wykorzystaniu fachowej wiedzy ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Logitech podkręci twoją efektywność z innowacyjną klawiaturą

Firma Logitech, wiodący producent peryferii komputerowych, ogłosiła premierę klawiatury CRAFT. Jest to pierwsze tego typu urządzenie na rynku. CRAFT wyposażono w specjalne pokrętło – Koronę, umożliwiającą korzystanie z komputera w ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Nowe urządzenia ubieralne Samsung: Gear Sport, Gear Fit2 Pro

Podczas targów IFA w Berlinie, firma Samsung zaprezentowała trzy nowe urządzenia ubieralne. Są to: Gear Sport – elegancki, uniwersalny i wodoodporny smartwatch; Gear Fit2 Pro – ulepszona opaska sportowa z ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Logitech prezentuje nowe bezprzewodowe głośniki MX SOUND

Firma Logitech, wiodący producent peryferii komputerowych, ogłosiła premierę nowych głośników bezprzewodowych MX Sound. Są one przeznaczone dla osób, które oprócz nienagannej jakości dźwięku, oczekują sprzętu wyglądającego stylowo. Obsługa urządzenia jest ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

ASUS Republic of Gamers prezentuje Strix XG27VQ

27-Calowy, zakrzywiony monitor gamingowy z częstotliwością odświeżania 144 Hz oraz ekskluzywnymi technologiami firmy ASUS Extreme Low Motion Blur i Adaptive-Sync (FreeSync)...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Logitech G prezentuje przełomowe rozwiązania dla graczy

Logitech G, marka należąca do firmy Logitech zaprezentowała dziś dwa nowe bezprzewodowe urządzenia dla graczy. Logitech G603 to mysz, którą wyposażono w przełomowy sensor optyczny HERO. Logitech G613 jest klawiaturą ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Więcej w: Nasze rekomendacje, Testy, Recenzje

-
+
24

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony