PS Vita - nie tylko nasza opinia
Testy
Wpisany przez Mirek   
wtorek, 27 listopada 2012 15:11

Niedawno mieliśmy przyjemność testowania urządzenia PS Vita, czyli mobilnej konsoli do gier. Jednak w tym przypadku ograniczenie się do określenia konsola do gier jest naszym zdaniem dużym uproszczeniem. Wyposażenie PS Vita nie różni się niczym poza znacznie wydajniejszymi podzespołami od tableta i z powodzeniem może go zastępować! Przy czym cena jest zdecydowanie bardziej korzystniejsza biorąc pod uwagę, że PS Vita posiada czterordzeniowy procesor i multidotykowy ekran OLED. Oczywiście jak, każdy tablet posiada kamerę z przodu i z tyłu.

Jeżeli rozważamy zakup tabletu, na którym rodzina będzie oglądać zdjęcia, przeglądać  pocztę i Youtube oraz grać w gry (a jak pokazują badania głównie do tego tablet jest używany w domu)  to proponujemy przemyśleć tą decyzję.

Ale PS Vita to nie tylko tablet. Wbudowany moduł GPS oraz mapa przyda się nie tylko w grach. Z powodzeniem zastępuje  nawigacje! O czym mógł się przekonać piszący te słowa.

Jak już wspominałem PS Vita ma wbudowane dwie kamery, dzięki którym możemy nagrywać filmy i robić zdjęcia a dzięki zainstalowanej  aplikacje zrobione zdjęcie może przekształcić np. w puzzle i mieć gotową zabawę dla dzieci w kilka sekund.

Odtwarzanie filmów również nie stanowi żadnego problemu.

Niewątpliwe zalety PS Vita docenią rodzice podróżujący z dziećmi. Przy czym mamy tu prostą zależność im dłuższa trasa tym większy pożytek!

Bogactwo możliwości gwarantuje, że dzieciaki mogą posłuchać muzyki, oglądać film, robić zdjęcia i bawić się gotowymi efektami, nagrywać filmy i oczywiście grać, ale to już zupełnie inna bajka!

Wracając do gier, bo w końcu PS Vita to przede wszystkim mobilna konsola do gier, to urządzenie to otwiera przed nami świat, o którym mam (w redakcji) użytkownikom ZX Spectrum, Atari 800XL czy później niesamowitej AMIGI Commodore nawet się nie śniło!

Wszystkie powyższe funkcje plus dodatkowo między innymi:

- tylny panel dotykowy

- wbudowany mikrofon

- WiFi, Bluetooth i modem GSM

Daje potencjał, którego wykorzystanie rodzi ogromne możliwości i jest nie lada wyzwaniem nie tylko dla graczy, ale jak się okazuje dla twórców gier.

Do czego można wykorzystać mikrofon w grze np. do rozmowy w czasie gry z komputerem pokładowym albo, aby urządzić sobie czat głosowy uczestnikami gry!

Wykorzystanie tylnej kamery do tworzenia scenografii gry pokazuje nie tylko kreatywność twórców gier. Pozwala nam na rozgrywanie potyczki w miejscu, w którym w danej chwili się znajdujemy. Mało! Przednią kamerom robimy sobie zdjęcie i to my ruszamy do gry w otaczającej nas rzeczywistości a jednak wirtualnie.  „Strzelanki” też już nie wyglądają jak poczciwy WOLF3D. Teraz grafika jest bardzo realistyczna. A fakt, że możemy grać z innymi uczestnikami w sieci powoduje, że gra nie jest przewidywalna i nudna a dodatkowym atutem jest współzawodnictwo z innymi graczami.

Kolejnym rozwiązaniem, które jest znakiem czasu jest korzystanie internetowej platformy, dzięki której mamy dostęp do ogromnej liczby gier i programów w tym wielu darmowych, które możemy ściągnąć na PS Vita w dowolnym miejscu na świecie. Nie ma już obawy, że zapomnimy gier. Jak dziecku znudzi się jakaś gra może sobie ściągnąć inną i to w każdej chwili gdzie ma dostęp do internetu a dzięki modemowi GSM prawie wszędzie a do tego darmowe HOT SPOTY w galeriach na stacjach benzynowy restauracjach czy kawiarniach.

PS Vita na co dzień

Biorąc pod uwagę, że obecnie każda osoba w domu korzysta z komputera dostęp do niego zaczyna byś wąskim gardłem.  PS Vita to w rzeczywistości przecież mały komputer mamy tu między komunikatory, klienta poczty. Wieczne miauczenie dzieci, że chcą skorzystać z komputera (żony też miałczą, ale inaczej) a my mamy właśnie coś do zrobienia. PS Vita pozwala na rozwiązanie części tych problemów. Dziecko potrzebuje znaleźć coś w internecie do szkoły albo nudzi się i chce sobie pograć żona sprawdzić pocztę. Tu PS Vita dobrze się sprawdza i nie potrzebujemy dodatkowego tableta lub komputera.

Jeżeli komuś przeszkadza mały ekran może zawsze podpiąć większy monitor lub telewizor przez łącze HDMI. Co daje nie tylko większy obraz w grach. PS Vita może być również odtwarzaczem filmów i tych nagranych przez nas jak i zgranych do pamięć konsoli.

Nie ocenialiśmy tu gier skupiliśmy się na zaspakajaniu potrzeb i uważamy, że PS Vita to nie jest urządzenie, na którym można sobie tylko pograć tu można wejść w inny świat w dowolnym miejscu i czasie pozwala uciec od rzeczywistości kreować własną a przy tym być bardzo pożytecznym w życiu codzienny.

A co o konsoli myślą dzieci?

Michał, 12 lat

Moje pierwsze wrażenia były pozytywne. Konsola spełniała wszystkie moje oczekiwania. Pudełko zostało ładnie i estetycznie wykonane, otwarcie pudełka nie sprawiało żadnego problemu, wszystko było fajnie podzielone. Instrukcje zawierały wszystko, co potrzebne.

Co do samej konsoli jest bardzo estetycznie i porządnie wykonana. Aparat robi zdjęcia i filmy w średniej jakości ale jak na konsole może być. Na pierwszy rzut oka przeraziła mnie jej wielkość. Jednak z czasem przyzwyczaiłem się do jej rozmiarów.

Żeby uruchomić konsole należało włożyć baterie, która wytrzymuje dużo czasu, kartę pamięci i kratę sim. jest to proste i nie sprawia większego problemu

Kiedy już uruchomiliśmy konsole pierwszy raz, sugerowano mi bym skorzystał z kącika powitalnego. Od razu mówię ze ten program jest strzałem w dziesiątkę, bardzo dobrze nauczył mnie obsługiwać konsole.

Kolejnym krokiem było podłączenie konsoli do internatu. Było to banalne i każdy sobie z tym poradzi.

Następnie włączyłem program near który jest mistrzostwem świata. Mogłem w nim zobaczyć osoby które w okolicy maja PS Vita i miałem możliwość oceny gier ale po co skoro mam tylko oceny pozytywne.

Odtwarzanie muzyki jest dobre jednak nie podoba mi się menadżer zawartości.  Głośniki jak na konsole przenośną są dobrej jakości.

Kolejnym programem jest PS store. Jest to program umożliwiający kupowanie i pobieranie programów i gier. Jest on bardzo przydatny i fajny.

Co do samych gier jestem pod wrażeniem. Dwa ekrany dotykowe ,kamerka i żyroskop bardzo umilają grę. Gier na rynku jest dużo i ciągle przybywają. Grafika i rozdzielczość jest bardzo dobra.

No i na koniec zostawiłem przeglądarkę internetową jest ona przydatna i przejrzysta na  tak dużym ekranie.

Moja ocena konsoli to 9.9/10


 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony