Drink dla mężczyzny? Tak, bo z whisky

Whisky to trunek stworzony dla mężczyzn. Mocny, z charakterem, o wyjątkowym smaku i zapachu. Idealny do picia w czystej postaci, w szklaneczce z lodem. Jednak ostatnio coraz częściej podejmuje się próby mieszania go z innymi składnikami. Nic w tym zdrożnego, najważniejsze jest, by smakowanie whisky było przyjemnością.

Jeśli jesteś zwolennikiem whisky, gratulacje! Dołączyłeś bowiem do grona znakomitych mężczyzn, którzy także smakowali ten trunek z przyjemnością. Wystarczy powiedzieć, że największa gwiazda mrocznego filmu detektywistycznego, odtwórca ról mężczyzn twardych i silnych – Humprey Bogart, był fanem whisky. Także znany pisarz William Faulkner, piszący o trudnych tematach współczesnego sobie świata czy Frank Sinatra, piosenkarz o którym słyszał chyba każdy, lubili ten alkohol. Legenda głosi, że Sinatra nawet po śmierci nie rozstał się z ulubioną butelką whisky… Z kolei Winston Churchill, polityk, którego przedstawiać nie trzeba nikomu, był zwolennikiem tylko whisky Johnnie Walker, którą według znanego amerykańskiego biografa Williama Manchestera pił w wersji „whisky&soda”.

Whisky można serwować pod różnymi postaciami. Czystą, z dodatkiem lodu w kostkach, z odrobiną wody, a także w coraz popularniejszej formie drinka. Wydawać by się mogło, że trunek ten niezbyt komponuje się z sokami, a jedyną akceptowalną mieszanką jest dodanie coli. Nic bardziej mylnego – whisky można i trzeba miksować po to, by mogła uwolnić nieznane dotąd aromaty. By odkrywać ją ciągle na nowo.

Zanim zaprezentujemy nasze propozycje mocnych drinków na bazie whisky, oto kilka przydatnych informacji.

Po pierwsze, jak używać shakera? Pamiętaj, że służy on do mieszania składników, czego dokonujesz poprzez mocne potrząsanie naczyniem oraz do oziębiania napoju, co osiągniesz poprzez dodanie lodu kruszonego czy w kostkach. Po wymieszaniu składników odcedzasz je przez sitko, które zatrzymuje lód i np. pestki z owoców. Sitko jest nieodłącznym elementem shakera i warto znać jego przeznaczenie.

Do właściwego miksowania drinków przyda się także miarka. Może to być specjalna, barowa, bądź zwykła, kuchenna – grunt, żebyś mógł precyzyjnie odmierzyć ilości poszczególnych składników.

Kolejna ważna rzecz to szklanki. Gdy drink został już dobrze wymieszany w shakerze, warto przelać go do odpowiedniego naczynia, by prezentował się jak najlepiej. W końcu, każdy z nas smakuje także… oczami. A więc: kieliszek koktajlowy służy do podawania koktajli schłodzonych lodem w shakerze, ale podawanych bez lodu. Pojemność jest niewielka, od 50 do 100 ml. Z kolei szklanka typu tumbler, jest to szerokie naczynie, z grubym dnem, idealne do podawania napojów on the rocks, czyli z kostkami lodu. Pojemność: zwykle 150-300 ml. Inny typ szklanki to tak zwany long drink – wysoka, dosyć wąska szklanka. Uniwersalna, możesz w niej podawać wszelkiego rodzaju drinki i zawsze prezentują się dobrze. Pojemność około 250-300 ml.

Czas na nasze propozycje przygotowania męskich drinków:

whisky_sourWhisky Sour

50 ml whisky Johnnie Walker Black Label

40 ml soku z cytryny, najlepiej świeżo wyciskanego

20 ml syropu cukrowego

Lód w kostkach

Jak przygotować?

Wszystkie składniki (whisky, sok, syrop i lód) mieszaj dynamicznie w shakerze przez około 1 minutę. Następnie przecedź do szklanki typu tumbler, dodatkowo wypełnionej kostkami lodu.
freshJohnnie Fresh

40 ml Johnnie Walker Red Label

30 ml białej tequili

30 ml soku z cytrynu, najlepiej świeżo wyciskanego

Lód kruszony

Jak przygotować?

Do szklanki typu tumbler wsyp kruszony lód, następnie dodaj whisky, tequilę i sok z cytryny. Delikatnie wymieszaj.

Szklankę możesz udekorować twistem z limonki.
affinityAffinity

40 ml Johnnie Walker Red Label

20 ml czerwonego wermutu

20 ml wermutu extra dry

Lód w kostkach

Jak przygotować?

Wszystkie składniki wlej do shakera wypełnionego kostkami lodu. Mieszaj intensywnie około 1 minuty, następnie przecedź do szklanki typu tumbler. Do szklanki wrzuć kilka kostek lodu i udekoruj np. plasterkiem cytryny czy pomarańczy.

Oczywiście, jeśli jednak nie jesteś przekonany do formy drinka, zawsze możesz degustować whisky bez dodatków, czy tylko z kostką lodu, on the rocks. Najważniejsze, żebyś smakował ten trunek tak, jak lubisz.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony