Śliwowica Strykowska

Podobno zawiera w sobie trzy elementy: daje radość, częstowanie nią zbliża ludzi a tym, którzy ją produkują daje utrzymanie. Taka jest właśnie prastara śliwowica – trunek do którego korzeni przyznają się mieszkańcy Bałkanów oraz Słowianie.

sliwowicaSkąd nie pochodziłaby śliwowica, jedno o niej wiadomo na pewno. Wyprodukowana według starych receptur, tylko z najbardziej dojrzałych śliwek, daje niezastąpione wrażenia smakowe. O ten niepowtarzalny smak zadbała firma Plus H2O Drinki, która postanowiła  wskrzesić tradycję wytwarzania tego trunku. We współpracy z Łódzką Gminą Żydowską rozpoczęła produkcję Śliwowicy Strykowskiej, jedynej w Europie „koszernej na Pesach”.

Nie było to proste zadanie. Zanim w pierwszych alembikach pojawił się destylat, całą fabrykę trzeba było dostosować do rygorystycznych wymogów sądu rabinicznego. W końcu trunek tam produkowany miał mieć najwyższą klasę czystości rytualnej – „koszerność na Pesach”. Po trzech dniach rytuałów udało się. Sąd rabiniczny przyznał fabryce najwyższy możliwy certyfikat koszerności.

Po przystosowaniu fabryki przyszła pora na odkurzenie ponad dwustuletniej receptury.

Wszystkie składniki do produkcji śliwowicy muszą mieć akceptację sądu rabinicznego, każdy z nich musi być sprawdzony pod katem koszerności. Strykowska Śliwowica nie może być niczym zmącona, nie może być „zepsuta” chemicznymi przyspieszaczami i niepotrzebnymi dodatkami.

Nastawy przygotowuje się dokładnie według XVIII- wiecznego przepisu ze śliwek oraz rodzynek. Ten macerat potem długo w ciszy i spokoju leżakuje w ogromnych beczkach…  nabiera mocy, słomkowego koloru, a delikatnie oleista konsystencja klaruje się.

Strykover Slivovitz rozlewany jest do smukłych butelek przypominających te, w których kiedyś trzymano okowitę. Po odkorkowaniu roztacza się aromat śliwek i delikatny migdałowy aromat – to efekt dodania miazgi z pestek śliwek.

Zabutelkowany trunek trafia do sklepów w Polsce, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych
i oczywiście do Izraela.

Strykover Slivovitz dostępny jest w pojemności 0,5 litra w rekomendowanej cenie detalicznej 80 zł.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony