Sześć faktów i mitów na temat whisky

”Whisky on the rocks”

Utrwaliła się opinia, że whisky powinno się serwować z kilkoma kostkami lodu. Jest to mit, gdyż zbyt wiele lodu potrafi za mocno zmrozić trunek, co spowoduje zmniejszenie wrażliwości kubków smakowych na bogactwo smaku i zapachu whisky. Druga wada dużej ilości lodu to fakt, że topiąc się rozcieńcza alkohol. Optymalne połączenie to dodanie jednej kostki lodu do szklaneczki whisky Johnnie Walker, dzięki której aromat ujawnia się z całą swoją intensywnością. Zamiast lodu, można też dodać odrobinę wody. Przyjmuje się, że idealne rozcieńczenie to około ¼ wody na kieliszek whisky o mocy 40%. Whisky można degustować oczywiście w postaci nierozcieńczonej. Zależnie od gatunku, podaje się ją w postaci schłodzonej (do około 15 stopni Celsjusza) albo w temperaturze pokojowej.

 

Whisky jako lokata kapitału

Wśród kupujących whisky często spotkać się można z opinią, że wartość trunku wzrasta wraz z wiekiem przechowywania butelki. Jest to mit, a wpływ na cenę poszczególnych gatunków ma kompozycja różnych single malts, leżakujących w beczkach przez odpowiednio dług czas. Oczywiście im ten czas jest dłuższy, tym lepiej dla smaku i aromatu trunku. Single malt whisky to trunek ze słodowanego jęczmienia, produkt jednej destylarni, powstający w wyniku zastosowania unikalnej, często objętej tajemnicą handlową receptury, ze specjalnie hodowanych drożdży, a nawet w alembiku wyjątkowego projektu. Każdy destylat różni się smakiem, zapachem i kolorem. Klejnotem w kolekcji smakosza będzie z pewnością butelka, na którą składa się jeden single malt (zamiast mieszanki, popularnej tzw. blended whisky).


Trunek tylko dla mężczyzn?

Utarło się skojarzenie whisky jako trunku typowo męskiego. Nie jest to jednak prawda, że kobiety nie potrafią docenić królewskiego trunku. Kobiety degustują whisky w wersji oryginalnej, bez dodatków, ale też z colą czy różnymi sokami. Możliwe jest łączenie smaku whisky z napojami mlecznymi, arbuzem, wiśniami, pomarańczami, a nawet mieszankami ziołowymi. Idealnie do różnego rodzaju drinków nadaje się popularna w naszym kraju whisky Johnnie Walker Red Label, którą z powodzeniem łączyć można z różnymi dodatkami. Z kolei inny wariant tej znanej wszystkim whisky, Johnnie Walker Gold Label, to propozycja dla szczególnie wymagających. Określana „szampanem wśród whisky”, jest ekskluzywnym połączeniem 15 rodzajów whisky słodowych i zbożowych. Wśród nich znajduje się Single Malt Clynelish, do produkcji którego używa się wody przepływającej przez pokłady dawnej kopalni złota. Johnnie Walker Gold Label najlepiej smakuje zmrożona, podawana w schłodzonej szklaneczce, jako dodatek do deserów z dodatkiem gorzkiej czekolady.

Whisky a whiskey

Konsumenci często mają problem z rozróżnieniem whisky a whiskey i określeniem, czym się te dwa rodzaje różnią. Jedyna różnica (litera „e”) wynika z innych zwyczajów zapisu nazwy trunku. Odmienna pisownia wskazuje na region, z jakiego pochodzi dana butelka. Nazwa whisky dotyczy trunku ze Szkocji, Kanady i Japonii, nazwa whiskey – zwykle produktów z Irlandii oraz z USA.


Jaki kolor ma whisky?

Wśród konsumentów w Polsce dominuje przekonanie, że prawdziwa whisky to ta, która ma ciemny, brązowy kolor. Jest to kolejny mit, wynikający z faktu, że najpopularniejsze propozycje na naszym rynku mają właśnie taki odcień. Różne whisky osiągają barwy od żółtawego, słomkowego i złotego odcienia, poprzez kolor czerwony, aż do jasnych i ciemnych brązów. Warto wiedzieć, że destylat przed leżakowaniem w beczkach jest przezroczysty, to od rodzaju beczki zależy późniejsze zabarwienie trunku. Do leżakowania whisky szkockiej używa się beczek, w których wcześniej dojrzewały inne alkohole, takie jak bourbon czy sherry. Znaczenie ma też drewno, z którego beczki zostały wykonane – najczęściej jest to dąb. Jest to także przyczyna, dla której każda whisky jest wyjątkowa – nie istnieją przecież dwie identyczne beczki.


Czy whisky można „degustować”?

Koneserzy porównują degustację whisky do degustacji wina. Nie jest to takie proste -  ale chętni mogą zdobyć wiedzę na ten temat i dowiedzieć się, jak smakować ten trunek i z czym go łączyć, by wydobyć bogactwo aromatów.

A co jest najważniejszą nauką, wyniesioną ze spotkania koneserów i nauki smakowania? Mianowicie uniwersalna prawda, o której powinno się zawsze pamiętać i przekazywać tę informację każdemu… Whisky powinno się pić tak, jak się lubi!

 

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony