Podstawowe zasady picia i przyrządzania soków i koktajli
Ostatnio bardzo popularne stało się picie soków warzywnych i owocowych. Pewnie często słyszysz o tym jak wspaniały wpływ mają na zdrowie i że naprawdę warto je pić. To wszystko prawda, ale trzeba wybierać mądrze.

Soki domowe a kupione w sklepie

Soki sklepowe poddane zostały pasteryzacji, czyli procesowi, dzięki któremu mogą na półce leżeć miesiącami (wyjątkiem są soki tzw. „jednodniowe”). Jak ma się to do aspektów zdrowotnych takich soków? - Wysoka temperatura podczas pasteryzacji pozbawia sok większości składników odżywczych. Pozostaje w nich zatem głównie fruktoza, czyli nic innego jak cukier prosty, który nie ma korzystnego wpływu na zdrowie. Dodatkowo często są rozwadniane wodą, produkowane z soków zagęszczonych oraz dodawany jest do nich cukier bądź chemiczne słodziki – opowiada Agata Ziemnicka-Łaska, dietetyczka i ekspert żywieniowy Philips. Takich soków zdecydowanie nie warto pić. Jeżeli już sięgasz po sok ze sklepu, sprawdź, czy jest on bez zbędnych dodatków. Dobrze, by był też warzywno-owocowy, a nie tylko owocowy.

Świetną i zdecydowanie zdrowszą alternatywą jest przygotowanie soków lub koktajli warzywno-owocowych samemu w domu w blenderach lub sokowirówkach i wyciskarkach. Tym bardziej, że nowoczesne urządzenia pozwalają przygotować napoje szybko i bez zbędnego wysiłku. Do sokowirówek i nowych wyciskarek Philips Viva, np. HR1889 możesz wrzucić całe owoce bez krojenia, a po przygotowaniu soku, całe urządzenie umyjesz szybko dzięki technologii QucikClean. Także przygotowywanie koktajli w szybkoobrotowych blenderach, np. HR3655 jest szybkie i wygodne. Urządzenie dokładne blenduje wszystkie składniki dzięki silnikowi o dużej mocy 1400 W i szybkości 35 000 obr./min.

Dlaczego picie domowych soków i koktajli owocowo-warzywnych jest tak ważne?

Kluczowe jest tutaj, aby przygotowane w domu soki i koktajle były mieszanką warzyw i owoców. Takie napoje są kolorowe, pyszne i przede wszystkim zdrowe, ale to nie są ich jedyne zalety.

Po pierwsze, soki i koktajle dostarczają mnóstwa składników odżywczych między innymi takich jak przeciwutleniacze czy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy. Domowe koktajle, w których lądują całe warzywa i owoce nawet razem ze skórką to także prawdziwa skarbnica błonnika. - To on dba o prawidłową pracę układu pokarmowego. Przyczynia się również m.in. do: mniejszego wchłaniania cholesterolu i trójglicerydów, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi czy obniżenia stężenia glukozy we krwi – tłumaczy Agata Ziemnicka-Łaska. Dodatkowo błonnik zmniejsza uczucie głodu i przyczynia się do rozwoju korzystnych bakterii w jelitach.  Błonnika pozbawione są za to gotowe soki sklepowe, czyli pijąc je, tracisz bardzo dużo.

Po drugie, dzięki wodzie zawartej w owocach, koktajle i soki zapewniają odpowiednie nawodnienie organizmu. Niektórzy nie lubią pić samej wody, więc w ten sposób można nieco oszukać organizm i zapewnić mu dodatkową porcję płynu.

Koktajle są także nieocenione w odchudzaniu. - Dzięki zawartości błonnika, pomagają zrzucić zbędne kilogramy, dostarczając przy tym wielu składników odżywczych. Taki napój może być doskonały na śniadanie lub kolację – poleca dietetyczka. To właśnie dzięki temu koktajle są też doskonałym urozmaiceniem zbilansowanej diety.

Nie zapomnij, że jedzenie owoców i warzyw oraz picie zrobionych z nich soków i koktajli pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. - Najlepsze działanie mają sezonowe warzywa, takie jak buraki, seler czy marchew. Najlepiej jeść je na surowo, bo gotowanie zabija witaminy i enzymy, które pomagają neutralizować toksyny w naturalny sposób – radzi Agata Ziemnicka-Łaska. Zrobiony domowo koktajl lub sok jest właśnie taką formą spożywania surowych warzyw i owoców.

Dodatkowo po wypiciu koktajlu możesz odczuć uboczne działanie, czyli przypływ energii i poprawi Ci się humor! Jest to ważne, szczególnie w trakcie jesieni i zimy, kiedy często zdarza się, że bycie sennym, mniej skoncentrowanym i mieć gorsze samopoczucie.

Cztery najważniejsze zasady przygotowania soku bądź koktajlu, który będzie miał najlepszy wpływ na zdrowie wg Agaty Ziemnickiej-Łaskiej:

  • podstawą soku powinny być warzywa - marchew, buraki, kapusta, ogórek, seler naciowy;
  • owoce mają tylko nadać smak- jabłko, pomarańcza, cytryna;
  • dodatek zielonych liści bardzo podnosi wartość odżywczą soku (szpinak, pietruszka… tutaj nie miej umiaru);
  • jeżeli bardzo lubisz soki owocowe, pamiętaj, aby jednak nie przesadzać z jego ilością. Czasami lepiej zjeść samą pomarańczę, ponieważ do wyprodukowania szklanki soku pomarańczowego potrzebnych jest ich kilka.

Rekomendowane ceny urządzeń Philips wynoszą:

Wyciskarka HR1887/80 - 759 pln

Wyciskarka HR1888/80 - 759 pln

Wyciskarka HR1889/70 - 809 pln

Blender HR3655/00 - 679 pln

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony