Garnitury „made to measure”, „semi bespoke” i „bespoke tailoring”

woski_krawiecNa początku chciałbym serdecznie powitać na naszym portalu prawdziwego włoskiego mistrza haute couture Alessandro Ferrandello. Wyjaśnia on nam czym różnią się garnitur „made to measure”, „semi bespoke” i „bespoke tailoring”.

Podobno nie szata zdobi człowieka, ale trzeba przyznać, że mężczyzna najlepiej wygląda w idealnie skrojonym garniturze. Takiego garnituru niestety nigdy nie kupimy w sklepie. Nawet najdroższy garnitur kupiony, nigdy nie będzie leżał tak dobrze, jak garnitur szyty u krawca. Musimy udać się do pracowni krawieckiej i zamówić garnitur na miarę. Cały proces powstawania garnituru, pierwsza wizyta  u krawca, kolejne przymiarki, to swego rodzaju rytuał. Podczas pierwszej wizyty krawiec zdejmuje z klienta bardzo dokładną miarę (dla męskiego garnituru jest to nawet 30 wymiarów). Wspólnie zostają omówione wszystkie detale dotyczące zamówienia. Klient wybiera materiał oraz dodatki. Garnitur na miarę powstaje średnio przez 80 godzin. Jest to czasochłonna, precyzyjna praca, ale efektem jej jest swego rodzaju rękodzieło, unikatowy egzemplarz dla indywidualnego klienta.

Należy jednak bardzo uważać, gdyż nie każdy garnitur na miarę, jest wart tego określenia. W języku angielskim istnieje precyzyjna różnica między garniturami  „made to measure” lub „semi bespoke”, a garniturami „bespoke tailoring”.

 

Te pierwsze niewiele różnią się od garniturów kupowanych w sklepach:

 

   

 • Mają płaski wykrój, dlatego bardzo często nie są dopasowane do sylwetki i źle leżą.
 •  

 • Nie są szyte ręcznie tylko maszynowo, więc nie różnią się od garniturów sklepowych.

 • Nie są unikatowe, gdyż ich wykrój jest robiony na podstawie szablonów, a nie indywidualnych wymiarów Klienta.

 • Wykończenia nie są robione ręcznie, więc nie można ich nazwać najwyższej klasy rzemiosłem.

 • Są szyte z gorszej jakości materiałów, aby zmieścić się w niższej cenie. Z tego powodu ich trwałość będzie o wiele krótsza.

Natomiast garnitury „bespoke tailoring”:

 1. Są formowane ręcznie, dlatego mają przestrzenny, trójwymiarowy krój, i są idealnie dopasowane do sylwetki.

 2. Są szyte ręcznie, dlatego każdy egzemplarz jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

 3. Forma robiona jest na podstawie indywidualnych wymiarów klienta,  dlatego takie garnitury korygują wszelkie wady, a podkreślają zalety sylwetki. Dobrze skrojony garnitur może optycznie odchudzić o 10 – 15 kg!

 4. Są to rękodzieła, których wszystkie wykończenia i detale są wykonane ręcznie.

 5. Są szyte z najlepszej jakości materiałów, dlatego będą służyć klientowi latami.

Jeżeli zatem pójdziemy do pracowni krawieckiej i:

 1. Nie będziemy rozmawiać z krawcem, który szyje, tylko z asystentem sprzedaży

 2. Zostaną z nas zdjęte tylko 2 – 3 miary, zamiast około 30

 3. Nie możemy mieć wpływu na najdrobniejsze detale naszego garnituru

 4. Nie będziemy mieć przymiarek

 5. Czas wykonania garnituru będzie krótszy niż miesiąc

 6. Ceny garniturów będą podejrzanie niskie,

to możemy być pewni, że nie są to garnitury „bespoke tailoring”, a „garniturami na miarę” nazywa się je niesłusznie i niezasłużenie bazując na  niewiedzy klienta, którego typ sylwetki jest po prostu dopasowany do najbliższego rozmiaru. Taki garnitur z pewnością nie jest unikatowym egzemplarzem i chodzi w nim wiele osób.

Ktoś może powiedzieć, że zamawianie garnituru u krawca to swego rodzaju fanaberia. Ale, jeżeli zamówimy garnitur u dobrego krawca, mamy gwarancję idealnego dopasowania do sylwetki, komfortu noszenia i tego, że taki garnitur będzie nam bardzo długo służył. Jest to chyba warte swojej ceny!

Alessandro Ferrandello  jest jedynym włoskim krawcem i właścicielem pracowni krawieckiej w Polsce. Szyje ubrania w najtrudniejszej i zarazem najbardziej prestiżowej technice, tzw. bespoke tailoring. Garnitury uszyte w tej technice są pojedynczymi egzemplarzami stworzonymi na indywidualne zamówienia. Są tak dobrze wykonane i dobrane do sylwetki, że potrafią całkowicie zmienić wygląd osoby, skorygować pewne wady i uwypuklić zalety.

Do jego pracowni krawieckiej w Warszawie przychodzą różni klienci. Z większością zna się prywatnie, ponieważ osobisty krawiec, to ktoś więcej niż osoba szyjąca ubranie. Klienci dzielą się z nim swoimi problemami, sprawami oraz tajemnicami, ponieważ krawiec to taki doradca i powiernik zarazem.

Jako jedyny włoski krawiec w Polsce oprócz solidnego warsztatu posiada jeszcze tę lekkość i finezję w doborze ubrania i dodatków, jaką mają tylko Włosi – najwięksi znawcy mody na świecie.

SARTORIA Alessandro Ferrandello

ul. Koszykowa 60/62 lok. 20

00 – 673 Warszawa

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

www.wloskikrawiec.pl

tel: +48 537 410 720

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony