Eko dom czyli jak nie marnować deszczówki

Zagospodarowanie i jak najlepsze wykorzystanie wód deszczowych to najnowszy trend w Europie i na świecie zarówno w gospodarstwach domowych jak również w przestrzeni miejskiej. Chcesz zużywać mniej wody wodociągowej? Nic prostszego, rozpocznij zbieranie deszczówki!

geberit_wodaW naszym kraju zasoby słodkiej wody w przeliczeniu na mieszkańca, są bardzo niskie. Co roku tysiące litrów deszczówki spływa niewykorzystane do kanalizacji. Z dachu o powierzchni 120 m2, podczas 20 minutowego, intensywnego deszczu, spływa ok. 360 l wody. Z punktu widzenia pojedynczej działki z domem jednorodzinnym korzystne jest gromadzenie i zagospodarowanie deszczówki w obrębie działki. Prawidłowy przepływ i wykorzystanie wody deszczowej pozwoli nam zaoszczędzić zużycie wody docierającej do nas wodociągami.

Deszczówka w gospodarstwie domowym

W gospodarstwie domowym zużywamy bardzo dużo wody przeznaczonej do picia. Zmywając naczynia, kąpiąc się, czy piorąc, zanieczyszczamy chemicznie ogromne jej ilości. Odprowadzenie takiej wody do ścieków, jej oczyszczenie i ponowne uzdatnienie kosztuje. Czystą, uzdatnioną wodę zużywamy również do podlewania ogrodu, mycia samochodu, porządków. W upalne lato, kiedy nasze ogrody wymagają szczególnej pielęgnacji, wykorzystujemy naprawdę duże ilości wody. Dlatego warto zastanowić się nad używaniem do wielu prac, które wykonujemy w obrębie gospodarstwa domowego, wody deszczowej. Jest przede wszystkim wodą miękką, lekko kwaśną, która zawiera wiele mikro- i makroelementów, które doskonale wpływają np. na rośliny ogrodowe. Dodatkowo woda ma temperaturę zbliżoną do temperatury powietrza. Ważne jest również to, że deszczówka nie jest chlorowana i nie zawiera innych szkodliwych substancji i elementów, a jej zanieczyszczenia powstają głównie podczas spływania wody po dachach i rynnach.

Deszczówkę najlepiej zbierać z dachu pokrytego dachówką lub blachą. Gwarantuje nam to, że woda jest wtedy czysta, a materiały użyte do budowy dachu nie spowodują jej skażenia. Zamontowanie w rynnach zbieraczy, które odprowadzają wodę do pojemników np. beczek, pozwala nam wykorzystać ponownie deszczówkę np. do podlewania ogrodu, czy mycia samochodu.

W racjonalnym odprowadzaniu wody z dachów, które staje się coraz ważniejsze w nowoczesnym budownictwie, pomagają nowoczesne technologie. Częste i silne opady deszczu zwiększają wymagania, co do projektowania i instalacji systemów odprowadzających wodę. Wpusty systemu Geberit Pluvia powodują, że podczas deszczu, rurociągi i piony szybko wypełniają się wodą i bezpiecznie odprowadzają ją z dachu. Taka metoda sprzyja dobremu samooczyszczaniu się rur i zmniejsza ryzyko tworzenia się zatorów, pozwalając przy tym racjonalnie gospodarować wodą uzyskaną z opadów.

Deszczówka, a przestrzeń publiczna

Coraz bardziej popularne staje się również wykorzystywanie deszczówki w przestrzeni publicznej. W ten sposób władze miast chcą pokazać mieszkańcom, jak łatwo i w ciekawy sposób można oszczędzać wodę, która później służy np. do podlewania miejskich trawników i parków. Najbardziej innowacyjne projekty powstają w Holandii, Wielkiej Brytanii, Skandynawii czy USA.

Na ciekawe rozwiązanie postawiły władze Rotterdamu, które w centrum miasta wybudowały wodny skwer. Na co dzień na skwerze toczy się życie mieszkańców miasta. W słoneczne dni dzieci bawią się na placu zabaw, odbywają się koncerty, w mniejszej rynnie stworzono miejsce do jazdy na desce. Kiedy zaczyna padać, skwer, staje się zbiornikiem na deszczówkę, która później jest wykorzystywana do sprzątania ulic i podlewania chodników. W ten sposób stworzono dla mieszkańców atrakcyjną przestrzeń, w której można spędzać ciekawie czas, a ulice miasta nie są zalewane podczas opadów deszczu.

Na gospodarowanie wodą deszczową zdecydowały się również takie obiekty użyteczności publicznej, jak lotniska. Na londyńskim Heathrow woda deszczowa zbierana jest do ogromnego zbiornika znajdującego się pod płytą lotniska, a później wykorzystywana jest w obiegu wody w całym budynku. Na dachu lotniska w Chicago powstały zielone ogrody, które nawadniane wodą deszczową służą zarówno mieszkańcom miasta jak i podróżującym. Podobne rozwiązania powoli wprowadzane są również w Polsce, projektując budynki, tak aby jak najlepiej gospodarować opadami atmosferycznymi. System odprowadzania deszczówki powstał między innymi w budynku stadionu we Wrocławiu oraz w centrum handlowym w Łodzi. Takie gospodarowanie wodą pozwala stworzyć jednocześnie ciekawą zarówno pod względem architektonicznym przestrzeń dla mieszkańców, a także edukować i pokazywać, jak ważna dla naszego życia jest woda.

Tags:
 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony