‘Must have’ chinosy ! Najmodniejsze spodnie.

Przybyły do nas zza oceanu i stały się najmodniejszymi spodniami w ostatnim sezonie. Mężczyźni docenili w nich możliwość swobodnego łączenia wygody z elegancją. Co to są chinosy i jak się je nosić I czy to prawda, że nigdy nie wyjdą z mody?

chinosySkąd się wzięły chinosy? Otóż przybyły do nas z Ameryki, gdzie pojawiły się na początku XX wieku razem z żołnierzami walczącymi na Filipinach. Początkowo były elementem stroju wojskowego, a po II wojnie światowej zaczęli je nosić również cywile. Następnie rozpowszechnione je na elitarnych amerykańskich uczelniach, skąd szybko trafiły na ulice miast. W Polsce od dwóch sezonów mają swoich wielbicieli i wydaje się, że szybko z mody nie wyjdą.

Chinosy to spodnie casualowe, o klasycznym fasonie, z lekko zwężanymi nogawkami, bez ozdobników i bez zaszywek. Mają dwie kieszenie z przodu plus jedną małą oraz dwie z tyłu. Szyje się je głównie z lekkiej, przewiewnej bawełny. Najczęściej występują w kolorach naturalnych czyli jasny brąz, szary, oliwkowy, beżowy. Coraz częściej nosi się je w odcieniach czerni i grafitu. A wielu mężczyzn pozwala sobie na wyróżnienie, zakładając chinosy kolorowe czyli soczysto-żółte czy głęboko-zielone. A ich główną zaletą chinonów jest staranne wykończenie. Mężczyźni łatwo mogą je łączyć z innymi częściami garderoby. Zamiast sztywnego garnituru wystarczy dobrać koszulę z marynarką i gotowe. Elegancko, klasycznie i wygodnie. W zasadzie każdy rodzaj obuwia, niezależnie od stylizacji, pasuje do chinonów. Czy to eleganckie oksfordy czy sportowe trampki, zawsze dobrze wyglądają w zestawieniu z tymi spodniami.

- Przy produkcji chinosów wykorzystujemy przede wszystkim 100% bawełnę oraz bawełnę w nowoczesnych mieszankach z lnem lub stretch’em. Dzięki temu spodnie te są bardzo wygodne - mówi Robert Jóźwiak, właściciel firmy Sempre, która od lat szyje spodnie tylko dla mężczyzn. - Chinosy doskonale wyrażają styl „upper-casual” czyli nie sztywno-biznesowy, ale wystarczająco formalny, by udać się w nich na spotkanie czy do biura, w którym nie obowiązuje rygorystyczny „dress code” - przekonuje R. Jóźwiak.

Spodnie typu chinos nadają się do noszenia na każdą okazję, do pracy i na wakacje. Są wygodne i łatwe w stylizacji, pasują w zasadzie do wszystkiego. Ta sama para chinosów z marynarką czy koszulą tworzy styl bardziej formalny, natomiast z t-shirtem nadaje się na weekendowe spotkania. Jednym słowem spodnie te są ponadczasowe.
 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony