Spodnie
Wpisany przez Janusz Wiśniewski   

Portki – to coś, co mężczyzna mieć musi, obojętnie czy jest bogaty, czy też nie. Tak jest od wieków. Od czasu, kiedy Germanie podbili Cesarstwo Rzymskie, rozpoczęła się era noszenia dwóch nogawek.
Gorzej jak jedne portki stanowią prawie całą garderobę mężczyzny. Są to z reguły jeansy – trudno, żeby były ciągle czyste i wyprasowane, skoro są jedne. Ale nie o takich „gentelmenach” mówimy. Z resztą i oni od czasu do czasu zmieniają jeansy na… spodnie od dresu, koniecznie z lampasami.

Prawdziwy gentleman oprócz spodni od kompletu czyli garniturowych w swojej garderobie powinien mieć kilka par spodni osobnych, sportowych, weekendowych, które pozwolą mu wyglądać estetycznie i z klasą. Takie spodnie są również uzupełnieniem ubioru całodziennego tzw. koordynowanego. Nosi się je wtedy do sportowych lub klubowych marynarek. Pasują również do samej koszuli, t-shortu czy pola.
Na kolorystykę spodni solo ma wpływ nie tylko moda, ale i pora roku, i czas, i sytuacja. Spodnie jesień – zima to kolory zdecydowanie ciemniejsze: szarość, marengo, antracyt, granat. O gładkiej fakturze i cieplejszych materiałach typu flanela, diagonal, donegal, Fil a Fil, gabardyna czy sztruks. Wiosna – lato to wszelkiego rodzaju cieńsze, zimne wełny od 100s do 200s (skręt włókna na 1 cm) – zdecydowanie w jasnych kolorach takich jak: wszelkiego rodzaju popiele, beże, barwy piasku – weselsze, aż do śmiałych deseni krat, o ile będzie w nich chodzić młody duchem mężczyzna.
Takie całodzienne spodnie mogą być wykończone na dole mankietem w przeciwieństwie do spodni wieczorowych. Bardzo ważna jest też długość spodni, zazwyczaj nosimy je za długie i zamiast harmonii ubioru widoczna jest harmonia na bucie. Istotna jest też głębokość podkroju. Nie umiemy jakoś sobie z tym poradzić i wyglądamy często komicznie. Wielu mężczyzn woli nosić spodnie pod brzuchem. Jest to nieestetyczne i mało eleganckie. Bardzo duży wpływ na kształt spodni wywiera moda. Raz są szerokie górą z trzema głębokimi zakładkami, innym razem jak obecnie – blisko ciała, bez żadnych zakładek, prawie obcisłe – „ołówki”. Moda również dyktuje szerokość nogawki dołem. Są jednak Panowie, którzy od lat wierni są klasyce bez względu na modę.
Przed podjęciem decyzji o sprawieniu sobie nowej pary, oprócz znajomości swoich rozmiarów, powinniśmy znać zarys swojej figury. Inaczej kroi się spodnie na figurę klasyczną, normalną, a inaczej na figurę otyłą, gdzie brzuszek umiejscowiony jest raz wysoko, raz nisko, czy też tzw. pełen, nieodcinający się od bioder. Te tak ważne szczegóły powinny być uwzględnione w kroju. W zasadzie może tego dokonać tylko krawiec szyjący na miarę. Kupowanie spodni gotowych to niepewność czy dobierzemy odpowiednio skrojone na swoją sylwetkę. Domagajmy się też na miejscu od sprzedającego dokładnego ich dopasowania do naszych obwodów i długości.
Dbajmy o nie by były czyste i wyprasowane. Wszak w nich znajduje się coś, co przynosi naszym Paniom tyle rozkosznej radości.

Janusz "Krawiec" Wiśniewski

 

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony