Monitor Asus ROG PG348Q z wyróżnieniem
Testy

Mens clubMen’s Club Recommendation to wyróżnienie nadawane przez jury składające się z kilkunastoosobowego grona  w skład, którego wchodzą pracownicy naukowi (ze stopniem co najmniej dr hab.), prezesi, dyrektorzy i właścicieli firm (w tym notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych). W historii naszego portalu niewiele produktów otrzymało takie wyróżnienie. Dlaczego? Ponieważ wszystkie osoby jednogłośnie muszą wyrazić chęć jego zakupu. W rzeczywistości wybór następuje przez aklamację „Chcę to mieć!” i tak właśnie się stało w przypadku monitora Asus ROG PG348Q .

Pierwsze wrażanie

„I’m looking good” powiedziałby bohater gry DUKE NUKEM 3D w 1996 patrząc w lustro kinowej łazienki.  Wygląd ma znacznie, co doceniono nadając monitorowi Asus ROG PG348Q nagrodę Super Design i nie była to przesada. Monitor po wyciągnięciu z pudełka zrobił takie wrażenie, że jednemu naszemu koledze wyrwało się: „OK, wystarczy chce go mieć”. Co z ust prawie 50-letniego pana, który zwiedził ponad sto krajów i widział naprawdę dużo jest niezwykle rzadkie. Ostatnio taką rekcję widzieliśmy u niego w czasie oglądania Lamborghini Avantadora.

Asus ROG PG348Q

Rozmiar ma znaczenie

W porównaniu z 34 calowym monitorem Asusa, 22 calowy standardowy monitor wygląda jak tablet a 15’5 calowy wyświetlacz w laptopie jak telefon komórkowy.  Testowany monitor to nie jest urządzenie, które możemy sobie postawić na małym stoliku komputerowym lub biurku. Znaczy można, ale albo będzie wystawał poza stolik, albo zajmie całe biurko wyłączając go z użytkowania. Sam trójnóg, na którym stoi monitor ma nie tylko słuszną wagę, ale i rozpiętość.

Smaczku dodaje czerwone podświetlenie podstawy monitora. Nie jest to podświetlanie typu ambilight, jakie znamy z telewizorów Philipsa, które dopasowuje kolor sceny do wyświetlanego obrazu poprawiając w ten sposób nie tylko obiór kolorów, ale wpływając na mniejsze zmęczenie wzroku.

W monitorze Asus jest tylko czerwonym gadżetem, możemy zmienić jego natężenie, ale koloru już nie, co może dziwić biorąc pod uwagę znikomy koszt diody RGB. Jednak efektu wizualnego nie możemy odmówić zwłaszcza w ciemnym pomieszczeniu.

Monitor czy telewizor

Oczywiście może paść stwierdzenie, że przecież można równie dobrze grać na dużym telewizorze bez wydawania pieniędzy i będzie jeszcze lepiej. W odpowiedzi  nie pozostaje nic innego jak przytoczyć słowa filozofa ks.prof. Józefa Tischnera z książki „Historia filozofii po góralsku”: „Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda” . W tym przypadku mamy do czynienia z tą trzecią prawdą.

Jednym z podstawowych problemów, z jakim zetkniemy się przy używaniu do gier telewizora to zacinanie się obrazu. Często za taki stan rzeczy obwiniamy łącze internetowe, komputer lub konsole. Jest to błąd. Winę za to ponosi parametr Input Lag im większa jego wartość tym bardziej obraz się zacina. Na opóźnienie wpływa m.in. czas reakcji matrycy oraz przetwarzanie sygnału przez telewizor.

Innym problemem przy używaniu telewizora jest rozdzielczość. Musi być, co najmniej Full HD, choć nowe konsole pracują w trybie 4K oraz algorytmy skalowalności obrazu odpowiadające za wyświetlaniu obrazu niższej rozdzielczości z większą dokładności. Pozostaje jeszcze sprawa czytelności tekstu w grach. Tu należy zwrócić uwagę na próbkowanie kolorów. Aby czcionki były czytelne i wyraźne, a samo czytanie nie było męczące dla oczu, konieczne jest wybranie telewizora o próbkowaniu kolorów 4:4:4.

Reasumując różnica pomiędzy telewizorem a monitorem gemingowym jest na tyle duża, że ten pierwszy potrafi skutecznie zniechęć do grania nawet najbardziej zapalonego gracza. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze. Zacinający się obraz nie tylko irytował, ale powodował znacznie gorsze wyniki w grach takich jak NFS czy Forza Horizon 3. Natomiast w grach Wolfenstein New Order i DOOM ginęliśmy zanim zdążyliśmy się obrócić. Oczywiście wyniki osiągnięte na monitorze ASUS były znacznie lepsze. Wolfenstein’a nawet ukończyliśmy a DOOM’a prawie. Tu bez znaczenia było też 100Hz odświeżania obrazu, które gwarantowało brak rozmyć. Dodatkowym smaczkiem była technologia Game Plus, która pozwalała uruchomić na ekranie niezależny celownik, co dawało większą frajdę w całej zabawie, ale również przewagę.

Bezramkowa konstrukcja i optymalizacja trybu wyświetlania pozwalają na stworzenie wciągającej rzeczywistości a w połączeniu z zakrzywionym ekranem naprawdę „zanurzyć” się w grze. Obiór i przyjemność z gry jest nie do porównania.

Używanie monitora na co dzień

Dość powszechną tradycją stało się używanie dwóch monitorów w pracy, jednak praca na jednym dużym monitorze to zupełnie inna bajka. Należy tu zwrócić uwagę między innymi na zmęczenie. W monitorze ASUS nie przenosimy wzorku z jednego monitora na drugi oraz co bardzo ważne nie patrzymy góra dół. Mam duży komfort patrzenia na jednej linii wzorku. Komfort jest znacząco odczuwalny przy dłużej pracy. Szerokość ekranu pozwala na pracę np. z tekstem i obrabianie grafiki, dokonywania, obliczeń, itd. na jednym monitorze w komfortowych warunkach.

Podsumowanie

Dla nas, dumnych posiadaczy Spectrum ZX, Atari 800XL, Commodore 64 był to wspaniały powrót do czasów młodości, dlatego najczęściej używanymi grami były oczywiście legendarny Wolfenstein  (Wolfenstein 3D z 1992 roku był naszym przerywnikiem w przygotowaniach do sesji) oraz DOOM.

Czy monitor ma wady oczywiście, że tak. Największą jest pożeranie czasu oraz narzekanie żon: „Cały czas siedzicie i gracie”, one nigdy tego nie zrozumieją a my czuliśmy się jak nasze nastoletnie dzieci, chociaż i one zaczęły się z czasem awanturować  o dostęp do komputerów i konsol.

Czemu winny jest monitor? Bo to monitor zmienił wszystko. Komputery, konsole i gry są obecne w naszym życiu od dawna. Obserwujemy ich rozwój przez pryzmat naszych dzieci, ale dopiero monitor Ausua skłonił nas, aby zasiąść przed komputerem, czy konsolą panowanie i wrócić do grania czasami po ponad 20 latach.

Spodziewaliśmy się walki pokoleń, dzieci kontra dorośli niewidzący sensu zakupu takiego monitora. Stało się jednak zupełnie inaczej to dorośli zaczęli znajdować argumentu, aby potwierdzić konieczność takiego zakupu.

Na koniec powiem jedno z  monitorem Asus ROG PG348Q jest jak z seksem, jak nie spróbujesz nie zrozumiesz, cokolwiek byśmy tu napisali. Z czystym sumieniem polecamy naszym użytkowników i jedno i drugie.

Epilog

Jak duże znaczenie miał dla nas monitor Asusa świadczy fakt, że po jego odesłaniu nikt nie wrócił już do rozpoczętych i prawie ukończonych gier a życie wróciło na stare tory.

 

Komiksy Star Wars już w Polsce!

Wydawnictwo De Agostini przygotowało dla fanów najsłynniejszej gwiezdnej sagi kolekcję Komiksy Star Wars. Stanowi ona wyjątkową antologię komiksowych opowieści o świecie Gwiezdnych Wojen, które ukazywały się przez ostatnie 40 lat. ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

SENNHEISER HD 820 WYZNACZAJĄ NOWY STANDARD AUDIOFILSKIEGO BR

Sennheiser, podczas targów CES 2018 zaprezentuje nowe zamknięte słuchawki HD 820, które zredefiniują audiofilską jakość brzmienia. Dynamiczne stereofoniczne słuchawki o zamkniętej konstrukcji zapewniają niesamowicie klarowny dźwięk dzięki unikatowej szklanej pokrywie ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

SENNHEISER POSZERZA PORTFOLIO SŁUCHAWEK BLUETOOTH

Firma Sennheiser, światowy lider branży audio, podczas targów CES 2018 pokaże nowe bezprzewodowe dokanałowe słuchawki CX 6.00BT. Nowy model wyróżnia się basowym brzmieniem i minimalizmem: wkładki douszne są połączone jedynie ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Philips PerfectCare żelazko dla małych i dużych chłopców

Dorastanie dzieci to trudny temat. Uczenie ich samodzielności również. Jednym z tematów, z którym musimy się zmierzyć to prasowanie. Ponieważ jak to mówią mężczyźni dojrzewają do 6 roku życia potem ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

SENNHEISER SET 880 I SET 860 – NOWE SŁUCHAWKI DO TV DLA OSÓB

Firma Sennheiser, wiodący producent najwyższej jakości systemów wspomagania odsłuchu, zaprezentowała nowe stereofoniczne słuchawki do telewizorów – Set 880 oraz Set 860. Urządzenia Set 880 i Set 860 powstały z myślą ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Gwiezdne Wojny Ostatni Jedi, czy warto pójść?

Ci, którzy z wypiekami na twarzy, jako mali chłopcy oglądali pod koniec lata 70 „Nową Nadzieję” z nadzieją wybrali się na „Ostatniego Jedi”. Cześć z nas na pewno się nie ...

Recenzje

Czytaj więcej...

Mysz Logitech G203 pewność i precyzja

Kilka słów wstępu, czyli, po co to wszystko?...

Testy

Czytaj więcej...

Philips OLED 973 – najbardziej luksusowy telewizor OLED

Jeżeli marzysz o udekorowaniu wnętrza z pomocą wyjątkowego dodatku lub o zawieszeniu stylowego arcydzieła na ścianie, to nie musisz już dłużej szukać. Nowy Philips OLED 973 TV całkowicie odmieni Twój ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Klawiatura bezprzewodowa Logitech Wireless Touch K400 Plus T

To co wyróżnia klawiaturę szwajcarskiej  firmy Logitech od konkurencji to nie tylko małe wymiary i waga ale przede wszystkim brak konieczności używania myszki dzięki zabudowanemu panelowi ...

Recenzje

Czytaj więcej...

Pilot Spotlight firmy Logitech test i opinia

Ciężko wyobrazić sobie obecnie konferencję, odczyt, wykład czy prezentację biznesową bez pokazu slajdów. Minęły już czasy, kiedy prowadzący musiał siedzieć przy komputerze i przełączać kolejne slajdy, obecnie używamy do tego ...

Testy

Czytaj więcej...

Inteligentne prasowanie z generatorem pary

Philips PerfectCare Elite Plus to pierwsze inteligentne żelazko o najsilniejszym wyrzucie pary. Technologie zapewniające automatyczny wyrzut pary oraz brak regulacji temperatury i ryzyka przypalenia sprawiają, że nie musisz się o ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Monitor Asus ROG PG348Q z wyróżnieniem

News image

Men’s Club Recommendation to wyróżnienie nadawane przez jury składające się z kilkunastoosobowego grona  w skład, którego wchodzą pracownicy naukowi (ze stopniem co najmniej dr hab.), prezesi, dyrektorzy i właścicieli firm ...

Testy

Czytaj więcej...

Saeco Xelsis z Coffee Equalizerem

Wyśmienita kawa, dokładnie taka, jaką lubisz  z ekspresem Saeco Xelsis. Rozkoszuj się ulubioną kawą we własnym domu z nowym ekspresem Saeco Xelsis. Wybieraj spośród 15 światowej klasy napojów, które z ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Trackball MX ERGO – ergonomiczna rewolucja od firmy Logitech

Firma Logitech, wiodący producent peryferii komputerowych, ogłosiła premierę bezprzewodowego trackballa Logitech MX ERGO. Wyznacza on nowe standardy w dziedzinie pewności i dokładności. Jest to efekt niemal dziesięcioletniej pracy nad tego ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Victorinox Travel Gear

Victorinox Travel Gear wprowadza na rynek nową kolekcję plecaków, które wynoszą funkcjonalność na wyższy poziom. Bezpośrednią inspiracją dla tej kolekcji produktów jest kultowy szwajcarski nóż oficerski. Dzięki wykorzystaniu fachowej wiedzy ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Logitech podkręci twoją efektywność z innowacyjną klawiaturą

Firma Logitech, wiodący producent peryferii komputerowych, ogłosiła premierę klawiatury CRAFT. Jest to pierwsze tego typu urządzenie na rynku. CRAFT wyposażono w specjalne pokrętło – Koronę, umożliwiającą korzystanie z komputera w ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Nowe urządzenia ubieralne Samsung: Gear Sport, Gear Fit2 Pro

Podczas targów IFA w Berlinie, firma Samsung zaprezentowała trzy nowe urządzenia ubieralne. Są to: Gear Sport – elegancki, uniwersalny i wodoodporny smartwatch; Gear Fit2 Pro – ulepszona opaska sportowa z ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Logitech prezentuje nowe bezprzewodowe głośniki MX SOUND

Firma Logitech, wiodący producent peryferii komputerowych, ogłosiła premierę nowych głośników bezprzewodowych MX Sound. Są one przeznaczone dla osób, które oprócz nienagannej jakości dźwięku, oczekują sprzętu wyglądającego stylowo. Obsługa urządzenia jest ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

ASUS Republic of Gamers prezentuje Strix XG27VQ

27-Calowy, zakrzywiony monitor gamingowy z częstotliwością odświeżania 144 Hz oraz ekskluzywnymi technologiami firmy ASUS Extreme Low Motion Blur i Adaptive-Sync (FreeSync)...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Logitech G prezentuje przełomowe rozwiązania dla graczy

Logitech G, marka należąca do firmy Logitech zaprezentowała dziś dwa nowe bezprzewodowe urządzenia dla graczy. Logitech G603 to mysz, którą wyposażono w przełomowy sensor optyczny HERO. Logitech G613 jest klawiaturą ...

Nasze rekomendacje

Czytaj więcej...

Więcej w: Nasze rekomendacje, Testy, Recenzje

-
+
24

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony