Przedwiosenne porządki – oczyszczanie organizmu

Wraz z końcem karnawału wielu z nas zaczyna myśleć o zdrowym wejściu w wiosnę. Po jesienno-zimowym czasie warto zrobić coś dobrego dla swojego organizmu i zafundować mu krótką detoksykację. Warzywa i owoce – to idealne rozwiązanie na pozbycie się zbędnych kilogramów i odzyskanie świeżości.

Oczyszczanie czas zacząć! Wystarczą dwa tygodnie diety warzywno-owocowej, by oczyścić organizm z toksyn, poprawić samopoczucie i poczuć się świeżo. Tą kolorową i smaczną dietę można stosować nawet kilka razy w roku. Przygotowanie do wiosny to dobry moment, żeby ciężkie dania i niezdrowe przekąski, zamienić na świeże warzywa i owoce. Jeśli oczyścimy organizm i nauczymy się kilku zasad zdrowego stylu życia, przez cały rok będziemy cieszyć się piękną figurą – mówi lek. Agnieszka Lemańczyk z Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn.

Wiosenne porządki w… menu

Zacznijmy od żywieniowych zamianek. Fast food-y, słodycze na warzywa i owoce! Te pierwsze najlepiej ograniczyć do minimum. Dlaczego? Bo powodują uczucie ciężkości, wzdęcia, a te z kolei są znakiem, że w organizmie nagromadziło się zbyt dużo toksyn.  Warzywa i owoce wspomagają procesy naprawcze oraz działają oczyszczająco, uzdrawiająco i odmładzająco. Można je spożywać pod wieloma postaciami - duszone, gotowane, jako sałatka czy surówka.

Napoje gazowane i słodkie napoje warto zastąpić wodą mineralną lub ziołowymi herbatami. Ważne w diecie oczyszczającej jest, by dostarczać organizmowi około 2 litrów wody dziennie. I raczej bezsmakowej – wody smakowe często zawierają sporą ilość cukru i sztuczne aromaty. Herbatki ziołowe są dobre – bo eliminują szkodliwe substancje z naszego organizmu. Bardzo korzystnie działa zielona herbata, koper włoski, mięta, melisa, dziurawiec czy rumianek.

Detoksykacja – wymiatamy zanieczyszczenia

Dieta warzywno-owocowa jest bezpieczna i nieszkodliwa. Rekomenduje się ją jako najlepszą formę oczyszczania organizmu. Wpływa leczniczo i odmładzająco na organizm, a  towarzysząca jej utrata kilku kilogramów, to dodatkowy bonus. Odstawienie pokarmów budulcowych i wysokoenergetycznych - białka, tłuszczy, węglowodanów szybko wchłanialnych powoduje przestawienie się organizmu na odżywianie wewnętrzne – a to prowadzi do pozbywania się przez organizm bezwartościowych złogów, zdegenerowanych tkanek i wykorzystanie ich jako źródło pożywienia. W efekcie uzyskujemy oczyszczenie, leczenie oraz odmłodzenie organizmu. Szczęśliwym dla większości kuracjuszy następstwem tych procesów jest również utrata masy ciała – mówi lek. Agnieszka Lemańczyk.

Ważne – podjęcie decyzji o zastosowaniu diety warzywnej musi uwzględniać przeciwwskazania! Są nimi: choroby leczone aktywnie preparatami zawierającymi hormony sterydowe (tj. encorton, metypred), ciąża, okres karmienia piersią, choroby wyniszczające (nowotwory, gruźlica), nadczynność tarczycy, niewydolność nadnerczy, nasilona depresja oraz stan po przeszczepie narządów.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i pytania w związku z dietą czy menu, najlepiej zgłosić się do specjalisty – lekarza albo dietetyka.

 

Tags:
 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony