Tajemnica pielęgnacji butów zamszowych

Buty wykonane z zamszu mają wielu fanów, którzy nie zrezygnują z nich nawet w zimowe, mokre dni. Niestety materiał ten w porównaniu do skóry licowej lub ekoskóry jest znacznie bardziej podatny na przemoczenie, zabrudzenia i uszkodzenia. Nie znaczy to jednak, że powinno się je odłożyć do szafy na okres jesienno-zimowy. Wystarczy zastosować się do wskazówek profesjonalistów, by, bez względu na porę roku czy pogodę, chodzić w swoich ulubionych butach.

Zamsz to odpowiednio przygotowany (zeszlifowany tak, aby powstały „włoski”) wierzch skóry. Materiał wygląda jak meszek o stosunkowo długim włosiu. Charakterystyczne jest to, że po pociągnięciu palcem po zamszu zostaje jasna albo ciemna smuga, w zależności od kierunku ułożenia włosa. Jedną z nielicznych wad tego materiału jest to, że tak łatwo ulega zabrudzeniom i przemoczeniu. Dlatego właśnie tak istotna jest właściwa pielęgnacja. Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek, które pozwolą butom zachować piękny wygląd, nawet jesienią i zimą.

Szczotka

Podstawą pielęgnacji butów zamszowych jest szczotkowanie, dzięki któremu poprawiamy wygląd włosa i usuwamy błoto. „Szczotka do butów wykonanych z zamszu powinna składać się z twardych włókien nylonowych i miedzianych z jednej strony oraz specjalnej gumy do weluru z drugiej strony. Poleca się także specjalną kostkę do czyszczenia zamszu, która pozwala usunąć plamy i zlepione miejsca działając jak gumka do ścierania ołówka” – radzi przedstawicielka marki Cocciné, Monika Orlińska. Pamiętajmy, że szczotkowanie  wykonujemy tylko na suchych butach!

Impregnacja

Zwłaszcza jesienią i zimą powinno się pamiętać o zaimpregnowaniu obuwia. Buty zamszowe bardzo szybko niszczą się pod wpływem deszczu lub mokrego śniegu. „W tej chwili na rynku jest dostępnych wiele impregnatów do obuwia. Jednak nie wszystkie są odpowiednie dla zamszu. Tylko kupując właściwy kosmetyk możemy zabezpieczyć nasze buty. Godne polecania są, np. MULTI STOP, Antiaqua” – mówi Monika Orlińska. Impregnat to podstawowy kosmetyk do pielęgnacji obuwia w zimie – warto w niego zainwestować.

Renowacja

Plamy, mikrouszkodzenia są bardziej widoczne na butach zamszowych niż na obuwiu wykonanym z innego materiału. Jednak dzięki odpowiednim kosmetykom można uchronić je przed postępującym zniszczeniem. Przedstawicielka marki Cocciné radzi stosowanie, np. Ravvivant - środka głęboko odświeżającego i odżywiającego bądź Shoe Shampoo – delikatnego płynu czyszczącego. Czyszcząc zamszowe obuwie pamiętajmy o przeprowadzeniu próby w mniej widocznym miejscu i o równomiernym czyszczeniu całej powierzchni tak, aby schła równomiernie nie pozostawiając zacieków.

Więcej informacji na temat pielęgnacji butów zamszowych można uzyskać od prawdziwego pucybuta w ramach ogólnopolskiej Akcji Pucybut.

Więcej informacji na stronie www.dakoma.com.pl

Tags:
 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony