Jak i gdzie kupować materiały budowlane?

Budowa i remont domu czy mieszkania nie są łatwym zadaniem. Jeśli korzystamy z usług fachowców to oni zajmują się zakupem materiałów. Jeśli jednak wolimy zakupić je sami powinniśmy uzbroić się w niezbędną wiedzę i rozeznać się w sytuacji na rynku. Gdzie i jak w takim razie kupować materiały budowlane? Samemu czy z pomocą profesjonalisty?

 

A może fachowcy?

Jeśli zdecydujemy się na współpracę z fachowcem, musimy wybrać takiego specjalistę lub ekipę, której umiejętności są sprawdzone, a profesjonalizm potwierdzony przez znajomych lub inne osoby, które korzystały z usług tego wykonawcy. Wybór jest bardzo ważny, nie tylko ze względu na końcowy efekt prac remontowych czy budowlanych, ale również ze względu na jakość zakupionych produktów. Dobry i uczciwy fachowiec pomoże nam dokonać najlepszego wyboru lub po prostu zakupi materiały w naszym imieniu.  Jeśli nie mamy od kogo zasięgnąć porady warto zajrzeć do Internetu. Dobrym miejscem by znaleźć dobrą ekipę remontowo – budowlaną są serwisy typu www.fachosfera.pl. Portal umożliwia wybór spośród 800 zarejestrowanych wykonawców, po takich kryteriach jak województwo, kod pocztowy i oczywiście rodzaj usługi czy branży.  Dodatkowo zarejestrowanym fachowcom można wystawiać oceny i pisemne opinie, co znacznie ułatwia rozeznanie się w sytuacji. Pomocne będzie również buszowanie po portalach i forach budowlanych typu forum.muratordom.pl lub www.forumbudowlane.pl, gdzie można znaleźć nie tylko fachowca, ale przede wszystkim podpytać o polecane sklepy, materiały i producentów.

Plusy współpracy z fachowcem? Poświęcamy mniej czasu na prace związane z remontem czy budową oraz z zakupem materiałów. Dodatkowo mamy do dyspozycji fachowca, który posiada profesjonalną, praktyczną wiedzę. Minusem tej sytuacji są koszty ponoszone na zlecenie wykonania prac oraz konieczność poświęcenia czasu na znalezienie profesjonalisty, a następnie – dania mu kredytu zaufania.

Na własną rękę

Samodzielny zakup materiałów jest zadaniem trudnym, szczególnie dla laika, ale nie oznacza to,  że niemożliwym. Przede wszystkim należy zdobyć wiedzę o materiałach i ich zastosowaniu, a także przeprowadzić  skrupulatne rozeznanie na rynku.  Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na atesty, gwarancje i zezwolenia, ponieważ dokumenty te są gwarancją dobrej jakości produktów. Warto wiedzieć, że materiały te muszą zostać dołączone przez sprzedawcę do faktury bądź do książki budowy. Dobrze jest przed zakupem skontrolować w jaki sposób przechowywane są produkty.  Optymalne warunki to zadaszony magazyn lub sucha hala lub inne pomieszczenie, w którym nie ma wilgoci.  Nie można zapomnieć również o możliwości zamówienia transportu, co znacznie ułatwia nie tylko zakup, ale i również i późniejszy rozładunek towarów w miejscu docelowym. I na koniec – cena. Nie warto oszczędzać na jakości przy tego typu materiałach, ponieważ dom lub mieszkanie to inwestycja, która ma nam służyć przez długie lata. Dlatego właśnie najlepiej wybierać znane, sprawdzone marki w rozsądnych cenach, jak na przykład w sklepie Bricoman, gdzie można zakupić cały pakiet najtaniej na rynku, zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i w sklepie internetowym. Producenci na których warto zwrócić uwagę to na przykład BOSCH, Makita, Koło, Ceresit, Cekol, Opoczno, Stolarka, Philips czy Graphite.

Najlepiej w jednym miejscu

Optymalnym wyborem, gdy kupujemy produkty na własną rękę jest zakup wszystkich niezbędnych materiałów i narzędzi w jednym miejscu. Jest to nie tylko udogodnieniem ze względu na logistykę całego przedsięwzięcia, ale również zwyczajnie się opłaca. Niestety nie wszystkie sklepy i markety oferują możliwość zakupienia wszystkich materiałów w rozsądnym czasie. Zwykle oczekiwanie na poszczególne produkty rozciąga się od kilku dni do nawet kilku tygodni, co jest znacznym utrudnieniem, gdy zależy nam na czasie i sprawnym domknięciu wszelkich spraw związanych z budową lub remontem. Warto skorzystać z oferty sieci sklepów Bricoman, gdzie dostępna jest największa ilość towarów, zarówno w sklepie stacjonarnym jak i internetowym, praktycznie od ręki. Stały, dostępny w sklepie, odpowiedni zapas wszystkich towarów z oferty, pozwala na dokonanie zakupów w sposób szybki i łatwy, bez kilkutygodniowego oczekiwania na zamówiony towar. Dodatkowo zaopatrzenie się w niezbędne przedmioty w jednym miejscu eliminuje problem jakim jest koordynowanie transportu i zmniejsza znacznie koszty ponoszone na ten cel. Sieci sklepów, jak na przykład markety Bricoman, czy Leroy Merlin dysponują swoją własną flotą samochodów transportowych bądź zlecają przewóz towarów firmie kurierskiej.

Sklepy Internetowe nie gryzą

Choć zakup materiałów budowlanych w Internecie nadal nie jest szczególnie popularny, to ta forma zaopatrywania się w produkty ma naprawdę dużo zalet, szczególnie dla osób, które mają mało czasu i polują na okazje. W sklepie online można nie tylko szybko i sprawnie zapoznać się z ofertą, ale również kupić taniej niż drogą tradycyjną. Szczególnie pomocne są wyszukiwarki i porównywarki cen, które doradzą optymalny zestaw cenowy. Warto również zastanowić się nad możliwością wypożyczenia niektórych produktów, jak na przykład narzędzi i maszyn, w wypożyczalni online.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony