Rozmiar i kształt ma znacznie - szukając kosiarki idealnej

Jakiś czas temu policja w Kalwarii Zebrzydowskiej zatrzymała złodzieja, który ukradł, a następnie ukrył pod choinką dość drogą kosiarkę spalinową. Maszyna leżała niezauważona przez kilka tygodni. Policjanci donoszą, że nie było to pierwsze przestępstwo tego typu w wykonaniu mężczyzny. Cóż – choć nie usprawiedliwiamy takiego postępowania, to naprawdę dobra kosiarka jest nie lada gratką. Co warto wiedzieć i czym się kierować przy zakupie urządzenia?

 

Rozmiar ma znaczenie!

Rozmiar  trawnika jest bardzo istotny przy zakupie kosiarki.  W przypadku małej powierzchni, jeśli trochę aktywności fizycznej nam nie straszne, można zdecydować się na ręczną kosiarkę bębnową. Jeśli wolimy trochę więcej wygody optymalnym wyborem będzie niewielka maszyna zasilania elektrycznie, która jest nie tylko łatwa w obsłudze, ale też nie zabiera dużo miejsca.  Przy średniej powierzchni trawnika, na przykład powyżej 300 m2,można zastanowić się już nad zainwestowaniem w kosiarkę spalinową.  W tym momencie pojawia się odwieczny dylemat każdego posiadacza  pasma zieleni koło domu – kosiarka elektryczna czy spalinowa? Ta pierwsza jest na pewno bardziej ekologiczna i cichsza, ale przy większym trawniku wymagany jest dostęp do kilku źródeł zasilania, tak aby móc bez problemu skosić wszystkie zakątki ogrodu.

Kosiarka spalinowa jest w pewnym stopniu wygodniejsza – jej zasięgu nie ogranicza kabel. Należy jednak pamiętać, że konieczne będzie wygospodarowanie miejsca, w którym można przechowywać olej czy benzynę. Na optymalny wybór składa się również zakładana szybkość koszenia, którą chcemy osiągnąć. Zależy ona przede wszystkim od szerokości roboczej kosiarki.  Przy małych maszynach wynosi około 30cm, co pozwala na skoszenie maksymalnie 400 m2  trawnika w przybliżonym czasie 1-2 godzin w zależności od wysokości trawy. Większa szerokość koszenia 30-40 cm umożliwia szybsze wykonanie pracy.  Dobrym wyborem  będzie więc na przykład do trawnika średniej wielkości  kosiarka elektryczna z obudową z blachy stalowej, jak na przykład  model AL-KO Silver 470 E Premium. Urządzenie świetnie nadaje się dla powierzchni do 900 m², a  szerokość koszenia 46cm umożliwia szybkie i komfortowe strzyżenie trawnika. 7 stopniowa regulacja wysokości koszenia pozwala na cięcie na poziomie od 30 do 80 mm, w zależności od potrzeb czy oczekiwań.  Przydatny okaże się także kosz o pojemności do 65 litrów – znacznie ułatwi sprzątanie. Przy naprawdę dużych trawnikach, o powierzchni przekraczającej 1000m², stosuje się kosiarki samojezdne czy traktorki, które oznaczają już wydatek dużo większego kalibru.

Kształty są ważne!

Jak kształt trawnika wpływa na wybór kosiarki? Po pierwsze, przy prostych brzegach, na przykład gdy trawnik jest w kształcie prostokąta,  wybiera się maszyny o większej szerokości roboczej i mocniejszym silniku. Nieregularne brzegi są już większym wyzwaniem dla koszącego i wymagają  zakupu mniejszej maszyny, która ma oczywiście niezbyt dużą szerokość koszenia, a co za tym idzie pozwala na w miarę łatwe manewry.

„Szukam niedrogiej kosiarki elektrycznej na mały ogród przy domku, ~200m2 trawnika przeplatanego skalniaczkami i innymi pierdołami :) Co ew. byście polecili […]? ” dopytuje na jednym z forów ogrodniczych użytkownik „przemos”.

Podobnie jak w przypadku nieregularnych, gdy na powierzchni znajduje się sporo przeszkód do wyminięcia, jak na przykład krzewy, drzewka, rabatki, skarpy czy oczka wodne, pojawiają się trudności z manewrowaniem, szczególnie kosiarką spalinową. Warto jednocześnie pamiętać, że im dłuższy nóż i im większa maszyna tym szybciej skosimy trawę, ale też tym ciężej będzie nam dotrzeć we wszystkie zakamarki czy gorzej dostępne miejsca.

Znacznym utrudnieniem będzie też pofałdowany teren, pełen pagórków, dołków czy wzniesień i nie każda kosiarka podoła takiemu wyzwaniu.

„Witam poszukuje jakiejś kosiarki […] która sprawdzi się w pagórkowatym terenie. […] Teren mam mocno pofaldowany, brak patyków, wysoka trawa, kretowiska, nachylenie terenu do 20% ,czasem trafią sie kamienie. Nie wiem co będzie lepsze i się sprawdzi” szuka porady jeden z Internautów na forum portalu http://www.ppr.pl

Na nierównym terenie oraz gdy mowa o trawniku, na którym można znaleźć kamienie, gałęzie, szyszki  czy inne tego rodzaju  zanieczyszczenia, sprawdzą się głównie kosiarki rotacyjne i poduszkowe. Przy większych nachyleniach dobrze jest mieć kosiarkę elektryczną lub spalinową, ale  wyłącznie z silnikiem dwusuwowym, ponieważ przy większej mocy nie będzie odpowiedniego smarowania, a stąd prosta droga do zatarcia.

Jak często?

Raz na tydzień? To rozwiązanie stosowane przez cierpliwych wielbicieli strzyżenia trawników. Najlepiej wybrać kosiarkę bębnową, dzięki której pasmo zielonej trawki będzie eleganckie i krótko przystrzyżone.

A może koszenie „raz do roku” lub „od święta”?  Dla mniej zapalonych ogrodników, którzy nie mają nic przeciw trochę wyższej trawie, idealna okaże się kosiarka rotacyjna.  Gdy źdźbła są wysokie i wilgotne sprawdzi się maszyna z wyrzutem bocznym i mocą silnika większą niż 4 KM.

Z odrobiną fantazji

Zielona murawa nie musi być nudna i jednolita. W łatwy sposób można ją przemienić w szachownicę, boisko do gry w piłkę, zebrę czy płaskorzeźbę. Jak to osiągnąć? Kluczem do sukcesu jest cięcie trawy na różnych wysokościach, co pozwala uzyskać różnice w kolorach. Większość dobrej jakości kosiarek elektrycznych, jak na przykład wcześniej wspomniany model  AL-KO Silver 470 E Premium, pozwala na regulację wysokości koszenia. Niżej ścięte zielone źdźbła mają w oczywisty sposób inny odcień niż reszta trawnika. Warto również eksperymentować ze ścinaniem trawy pod różnym kątem nachylenia, poprzez prowadzenie maszyny w różnych kierunkach. Przydatna może okazać się kosiarka ręczna. Szerokość wyciętego wzoru jest oczywiście taka sama jak szerokość robocza kosiarki. Odrobina kreatywności i wysiłku pozwolą na stworzenie ciekawych wzorów jak półkola, okręgi, wijące się ścieżki, serce czy nawet słowa bądź liczby.

Jak widać decyzja o zakupie kosiarki zależy od wielu czynników.  Należy brać pod uwagę między innymi wielkość murawy, rodzaj powierzchni, nasz zapał do koszenia trawy, czy wygodę. Gdy wybór zostanie podjęty pozostaje tylko cieszyć się pięknie przystrzyżoną murawą.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony