Farbowanie włosów przez mężczyzn

We współczesnym świecie, panowie zaczynają zwracają coraz większą uwagę na własny wygląd, pielęgnację, strzyżenie i farbowanie włosów.  Nikogo już nie dziwi widok mężczyzny na ulicy z pasemkami czy całkiem rozjaśnionymi włosami.

Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach związanych z poprawnym i bezpiecznym koloryzowaniem kosmyków, także męskich.

Przede wszystkim dobór odpowiedniej farby. Domowe warunki pozwalają nam za zmianę koloru fryzury o maksymalnie 2-3 tony. Jeśli chcemy przejść gwałtowną przemianę i z bruneta stać się blondynem, lepiej zaoszczędzić trochę pieniędzy i na koloryzację wybrać się do fryzjera. Tak duża zmiana wymaga, bowiem użycia rozjaśniacza lub dekoloryzatora. Specjalista nie spowoduje zniszczenia kosmyków, a także uchroni nas przed niekorzystnym działaniem niektórych zamienników specjalistycznych preparatów. Konsekwencje mogą być naprawdę przykre – od podrażnienia skóry przez łupież aż do rozpoczęcia procesu łysienia.

Wybór farb do koloryzacji jest dziś naprawdę ogromny. Możemy zastosować takie, które wykazują działanie trwałe (kolor raczej się nie spłukuje) jak i tymczasowe (barwa zmywa się po kilku myciach). Najważniejsze to zwrócić uwagę na naturalny odcień włosów. Inne farby stosuje się dla włosów jasnych a inne dla ciemnych. Pamiętajmy też, aby efekt farbowania nie był sztuczny i przesadzony. Zwróćmy uwagę na odcień naszej karnacji. Panowie o zimnej karnacji (jasna cera, niebieskie lub zielone oczy) powinni szukać kolorów zbliżonych do popielatego blondu, wiśni czy czerni. Mężczyźni o ciepłej karnacji (opalona skóra i orzechowe lub piwne oczy) najlepiej będą wyglądać w barwach czekolady, złocistego blondu czy odcieniach miedzianych.

Przed wykonaniem zabiegu, a w szczególności, kiedy farbowanie jest wykonywane po raz pierwszy w życiu, konieczne jest przeprowadzenie tzw. próby uczuleniowej. Dwa dni przed planowanym zabiegiem nakłada się odrobinę farby w zgięciu łokcia, na karku lub za uszami. Po 20 minutach preparat należy dokładnie spłukać. Jeśli zaobserwujemy zaczerwienienie i podrażnienie skóry, należy zmienić środek koloryzujący na inny.

W czasie nakładania farby należy unikać zabarwienia skóry karku, uszów, czoła a także dłoni. Aby tego uniknąć można posmarować te miejsca tłustym kremem. Po zakończonej koloryzacji wystarczy dokładnie umyć się mydłem i nie powinno być żadnych przebarwień. Ręce zabezpieczmy rękawiczkami. Najczęściej w opakowaniu farby są dostępne, w przypadku ich braku – kupmy w aptece rękawiczki lateksowe. Dłonie mają cienką skórę, która łatwo przyjmuje kolor, a paznokcie zabarwiają się równie łatwo i szybko, co czupryna.

Włosów przed farbowaniem nie należy myć, ale po ostatnim myciu nie należy nakładać żadnych odżywek na włosy, aby nie zablokowały koloryzacji. Niewskazane jest także stosowanie płynów do stylizacji, szczególnie żeli i lakierów. Można je oczywiście wyczesać, ale zawsze pozostaje minimalne ryzyko, że zajdzie niechciana reakcja chemiczna, która może doprowadzić do podrażnienia skóry i zniszczenia kosmyków.

Stosujmy się ściśle instrukcji i trzymajmy farbę na głowie, tyle ile ona wskazuje. Nie myślmy, że trzymając farbę krócej lub dłużej niż zalecany czas, nasze włosy uzyskają słabszą lub mocniejszą barwę. Farbowanie przebiega pewnymi etapami i jeśli skrócimy czas trzymania farby, skrócimy czas pewnych reakcji. Efekt? Włosy mogą w ogóle nie przyjąć nowego koloru, albo barwa może nie być jednakowa. Przy dłuższym niż zalecany okresie trzymania farby, włosy mogą ulec zniszczeniu i przesuszeniu. Takie zabiegi mogą również, zwłaszcza u panów ze skłonnościami i predyspozycjami genetycznymi, spowodować wcześniejsze wypadanie.

W przypadku, kiedy jakiś czas temu farbowaliśmy włosy preparatami ziołowymi a teraz chcemy zmienić ich kolor, musimy poczekać na pojawienie się odrostów. Włosy, które przyjęły barwę od preparatów ziołowych są niepodatne na chemiczne farbowanie. Taki zabieg może je tylko zniszczyć, albo spowodować odbarwienie się nałożonego koloru. Efektu jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Jeśli jesteśmy posiadaczami dłuższych włosów i chcemy zafarbować tylko powstałe odrosty, nałóżmy farbę na te miejsca a po odczekaniu 15 minut rozprowadźmy ją plastikowym grzebieniem wzdłuż całej długości. Odświeżymy w ten sposób kolor i unikniemy wystąpienia mocniejszego zabarwienia u szczytu głowy.

Po odczekaniu czasu zalecanego przez producenta przystępujemy do dokładnego spłukiwania specyfiku. Woda po ostatnim płukaniu musi być idealnie czysta, w przeciwnym wypadku kolor będzie mniej trwały a dłuższe włosy mogą farbować ubrania.

Po koloryzacji pamiętajmy o stosowaniu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów farbowanych. Dobrze dobrany szampon i odżywka uchronią barwę przed wypłukiwaniem a także odżywi, wzmocni sprawi, że włosy będą wyglądały naprawdę pięknie.

Materiał został przygotowany przez Klinikę Twoich Włosów Handsomemen

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony