Miłość we współczesnej literaturze – urok książek autobiograficznych

Temat miłości od zawsze był mocno eksploatowany w literaturze, zarówno poprzez wiersze, jak i prozę. Tendencja ta nie zmieniła się, gdyż miłość wciąż stanowi inspirację dla pisarzy do opisywania nie tylko wymyślonych, lecz także przeżytych historii.

książkaNa rynku wydawniczym co roku pojawiają się nowe pozycje książkowe poruszające tematykę miłości. Tego typu lektury przeważnie kojarzą się z mało ambitnymi harlequinami, które oparte są zazwyczaj na schemacie miłości zakazanej, której bohaterowie muszą zmagać się z przeciwnościami losu. Chociaż wiele z książek na temat miłości może kojarzyć się z tandetą to nie warto jednak zrażać się do książek związanych z tą tematyką. Pośród tych książek znajdują się bowiem, pozycje także bardzo wartościowe, z których można się wiele nauczyć. Są to między innymi książki biograficzne, których popularność według raportu CBOS z 2011 roku książek biograficznych z roku na rok wzrasta. Wśród biografii znajdują się książki, które zawierają w sobie temat miłości, który nieraz przenoszony jest także na wielki ekran. To dowód na to, że tego typu książki wciąż wzbudzają emocje i są interesujące dla współczesnego czytelnika.

Miłość w literaturze faktu

Wśród książek z gatunku literatury faktu jedną z popularniejszych, która doczekała się swojej ekranizacji jest „Biała Masajka” – autentyczna historia Szwajcarki, która z miłości do kenijskiego wojownika postanowiła porzucić swoje dotychczasowe życie i zamieszkać razem ze swoim wybrankiem w Kenii. Historia jest o tyle ciekawa, że nie kończy się happy endem i stwierdzeniem, że miłość jest w stanie wszystko przezwyciężyć, a raczej zderzeniem z brutalną rzeczywistością. Książka pokazuje raczej, że ciężko jest poradzić sobie z różnicami w związku, zwłaszcza jeśli dotyczą one zupełnie odmiennej kultury. Dzięki temu, że jest to historia prawdziwa i przedstawia punkt widzenia autora, który jest głównym uczestnikiem wydarzeń, książka jest bardziej autentyczna.

Pozycją, która również dotyczy przezwyciężania różnic między partnerami jest niedawno opublikowana przez Wydawnictwo Manendra książka pod tytułem „Szafranowy Krzyż” autorstwa baptyjskiej pastorki Dany Trent. Książka jest opisem wspomnień autorki dotyczące jej związku i małżeństwa z byłym hinduskim mnichem Fredem. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianej pozycji, historia autorki nie kończy się rozstaniem. Mimo tego, że pomiędzy nią, a mężem są znaczne różnice to nauczyli się oni je wzajemnie szanować. Mało tego, można powiedzieć, że właśnie te różnice umocniły ich związek i sprawiły, że partnerzy darzą się jeszcze większym uczuciem. Książka ta jest o tyle ważna, że przestawia problem jakim są trudności w związkach pomiędzy ludźmi wyznającymi odmienną religię, zwłaszcza jeśli są oni bardzo zaangażowani w swój rozwój duchowy.

Życiowa mądrość

Czytanie książek opisujących autentyczne historie nie tylko stanowi ciekawą rozrywkę, lecz także może nas czegoś nauczyć. Historie oparte na faktach są bowiem pełne ludzkich błędów i potknięć, z których nie tylko autor-bohater wyniósł życiową mądrość, ale mogą to zrobić także ci, którzy czytają jego książki. Miłość to wartość istotna w życiu każdego człowieka, a znalezienie odpowiedniego partnera jest celem, do którego dąży większość samotnych ludzi. Książki opisujące prawdziwe miłosne historie mogą stanowić dla nas swoiste źródło wiedzy na temat związków i ludzkich zachowań. Być może nie pomogą nam one w uniknięciu popełniania własnych błędów życiowych, ale z pewnością skłonią do refleksji.
 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony