Majsterkowanie – ostatnia deska ratunku dla męskości?

Bycie szefem czy zapewnienie bytu własnej rodzinie przestaje być domeną mężczyzny. Role te przejmują kobiety, doskonale odnajdując się w nowej sytuacji – twierdzi socjolog, dr Tomasz Sobierajski. Czy dzieje się tak na wszystkich płaszczyznach życia? Jak mężczyźni odnajdują się w nowych realiach i co sprawia, że czują się spełnieni? Czy majsterkowanie jest ostatnią ostoją męskości? Na te i inne pytania odpowiada badanie opinii „Być mężczyzną w domu” przeprowadzone przez agencję SW Research dla marki elektronarzędzi Dremel.

Coraz bardziej elastyczni
Jeszcze do niedawna w Polsce najczęściej deklarowano tradycyjny model rodziny. Opierał się on na stereotypowym podziale obowiązków – kobietom przypadało zajmowanie się domem i dziećmi, a mężczyznom praca zarobkowa. Dzisiaj większość badanych (78%) deklaruje, że charakter ich relacji jest partnerski i dzielą się pracą w domu w zależności od wymogów sytuacji czy osobistych upodobań. Podobnego zdania są zarówno kobiety (80%), jak i mężczyźni (78%). Zjawisko komentuje socjolog dr Tomasz Sobierajski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego: Z pewnością zmiana rodzaju związku i tak silne „zwycięstwo” charakteru partnerskiego relacji nad tradycyjnym ma wiele przyczyn. Z jednej strony zmiany społeczne wyemancypowały kobiety odnośnie podejmowania pracy zawodowej, a okoliczności gospodarcze i polityczne sprawiły, że zarobki kobiet stanowią często niebagatelną część całości dochodów rodziny. Z drugiej strony mężczyźni przestali wstydzić się tego, że gotują, sprzątają i opiekują się dziećmi.

Jeszcze w paleolicie?

Mimo zmian w sposobie myślenia, wciąż kierujemy się stereotypami. Co czwarta kobieta i co trzeci mężczyzna uważają, że praca zarobkowa to domena panów. Kto z nas powinien opiekować się dziećmi i dbać o porządek w domu? Tu odpowiedzi rozłożyły się podobnie – jedna czwarta kobiet i jedna trzecia mężczyzn twierdzi, że są to zadania typowo kobiece. Czy w takim wypadku wciąż istnieją dziedziny życia, które zdominowali mężczyźni?

Majsterkowanie – jednak męska sprawa

Wedle deklaracji badanych to właśnie majsterkowania okazuje się wyjątkowo męskim zajęciem. Zdecydowana większość zarówno kobiet (76%), jak i mężczyzn (83%) twierdzi, że tą działką powinni zajmować się przede wszystkim panowie. Mężczyźni w ramach majsterkowania najczęściej przyznają się do składania mebli (83%), malowania ścian (83%) i naprawy sprzętów elektrycznych (67%). Połowa badanych mężczyzn (49%) wykonuje samemu przedmioty do domu, nieco mniej (42%) dekoruje pomieszczenia, a prawie tyle samo co naprawia samochód (41%), renowuje przedmioty (40%).

Kobieta też potrafi
Panie nie ustępują jednak panom i na tym polu. Kobiety majsterkują, choć w nieco inny sposób niż mężczyźni: 80% przepytanych pań dekoruje sprzęty lub pomieszczenia, 52% samodzielnie maluje ściany, co trzecia kobieta składa meble, a co czwarta przeprowadza renowację przedmiotów do domu. Mężczyźni i kobiety są zgodni co do jednego – majsterkowanie to dobry sposób dla mężczyzny, by zaimponować kobiecie. Panowie majsterkując nie tylko potwierdzają pełnię swojej męskości, ale też zwiększają własną atrakcyjność w oczach płci przeciwnej. Badani zostali poproszeni o wskazanie najbardziej atrakcyjnych zachowań mężczyzn w oczach kobiet. Okazuje się, że bardziej interesujący jest mężczyzna, który potrafi sobie poradzić z drobnymi naprawami w domu, tzw. „złota rączka” oraz ten, który uczy kobiety nowych rzeczy. Mężczyźni poszli ścieżką „narcystyczno-zdobywczą”, deklarując, że dla kobiet u mężczyzn najważniejszy jest atrakcyjny wygląd i zapewnienie bezpieczeństwa finansowego, a kobiety trzymały się ścieżki „kojąco-intelektualnej”, deklarując, że najbardziej atrakcyjna dla nich u mężczyzny jest opiekuńczość i inteligencja – dodaje dr Sobierajski.

 

Zmieniają się role kulturowe kobiet i mężczyzn. Ich podział obowiązków jest coraz bardziej niewyraźny. Zadaniem rynku jest dopasowanie się do tych zmian oraz do wymagań konsumentów. Dlatego narzędzia Dremel kierowane

 

są zarówno do kobiet jak i do mężczyzn. Kto powiedział, że majsterkowanie, drobne naprawy czy relaks w warsztacie to czynności zarezerwowane tylko dla mężczyzn? Nasze narzędzia pozwolą zmontować półkę czy naprawić zamek w drzwiach, ale też wygrawerować piękny wzór na szkle, wyrzeźbić figurę w drewnie czy przyozdobić cekinami poduszki. Dremel to po prostu narzędzie dla każdego – komentuje badanie Regional Brand Manager marki Bosch Anna Chmielewska.

 

 

Droga do spełnienia

 

Zdaniem kobiet mężczyznom poczucie samorealizacji daje udany związek, ciekawa praca i wysokie zarobki. Dla mężczyzn kolejność jest nieco odwrotna: najpierw ciekawa praca, potem wysokie zarobki, a na końcu udany związek. Z jednej strony kobiety ciągle liczą na to, że to one i rodzina
są dla mężczyzny najważniejsze, bo dla nich samych tak rzeczywiście jest.
Z drugiej strony mężczyźni wysoko stawiają dobre zarobki, ponieważ ulegają stereotypowi głównego żywiciela rodziny, przedkładając to nad szczęście
w relacji, udane życie seksualne czy rodzinę –
podkreśla ekspert.

 

Czy zatem mężczyznom uda się wyjść obronną ręką z batalii o męskość? Majsterkowanie wydaje się silnym orężem.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony