Drobny remont – we własnym zakresie czy wezwać fachowców

Remont – to słowo którego przeważnie boi się większość z nas. Ma on na celu odświeżenie i usprawnienie wnętrza naszego domu lub mieszkania, ale niesie też ze sobą wiele trudności i kosztów. Rzeczą oczywistą wydaje się też, że remont remontowi nie jest równy. W jednym mieszkaniu będzie to tylko odnowienie kolorów ścian, a w innym prace remontowe będą wymagały między innymi wymiany instalacji wodnej, podłóg, kafelek i oświetlenia. Warto też zastanowić się, czy opłaca się taki remont robić samemu, czy może zatrudnić do tego ekipę remontowo-budowlaną? Która z tych opcji będzie dla nas ostatecznie korzystniejsza?

remontPlanowanie remontu

Remont trzeba dobrze zaplanować i obmyślić. Przede wszystkim trzeba dokładnie określić, co w naszym mieszkaniu lub domu wymaga remontu, co chcielibyśmy zmienić i jakie mamy na to nakłady finansowe i czasowe. Jeżeli chciałbyś wyremontować chociaż jedno pomieszczenie, to musisz założyć, że przynajmniej przez kilka dni będzie ono wyłączone z użytku. Czasem do przechowywania materiałów i narzędzi będą potrzebne nawet kolejne pomieszczenia. Jeżeli w planach będzie kucie lub choćby cięcie różnych materiałów budowlanych – spora część naszego domu z pewnością pokryje się charakterystycznym pyłem.

Czy zatrudnić ekipę remontową?

 

Z pewnością prędzej czy później pojawi się pytanie, czy nie lepiej zatrudnić od razu fachowców. Nawet jeżeli sporą część pracy jesteś w stanie wykonać samodzielnie, to trzeba pamiętać, że zajmie to sporo czasu. Jeżeli więc nie możesz w pracy liczyć na minimum kilkudniowy urlop, to może to się strasznie przedłużać. Kolejna sprawa to zakres prac. O ile położenie tynku nie będzie zbytnią trudnością, tak prace elektryczne czy też związanie z siecią wodną i gazową wymagają raczej specjalistów, którzy mają bogate doświadczenie w tym zakresie. Chodzi tu przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo, dlatego lepiej, by zajęli się tym profesjonaliści.

Zadaj sobie także pytanie, czy dysponujesz odpowiednimi narzędziami do przeprowadzenia remontu? Często jest to kolejny argument za zatrudnieniem specjalistów, gdyż skompletowanie odpowiedniego sprzętu wymaga sporych wydatków i czasu.

A co z wszystkimi materiałami potrzebnymi do remontu? Farby, kafelki, panele, płyty gipsowe, listwy i wiele innych? Czy wiesz gdzie je kupić i to w korzystnej cenie? Czy masz czas, by szukać ich w kolejnych hurtowniach? Większość ekip remontowych ma tę zaletę, że posiada własne kontakty w licznych hurtowniach budowlanych. Oznacza to, że wiedzą gdzie szukać danego materiału, a także mogą oni liczyć na znacznie niższe ceny. Jeżeli nawet planujemy samodzielne zakupy, to ze strony fachowców zawsze możemy liczyć na konkretne porady – oni najlepiej wiedzą jakie materiały nadadzą się do danych prac remontowych. Warto tutaj podpowiedzieć jedną rzecz- miejscem wyjątkowo nieopłacalnym do większych zakupów takich materiałów są bardzo popularne markety budowlane, w których to ceny są raczej wyjątkowo niekorzystne. Nowością i ciekawostką na rynku materiałów budowlanych są zakupy przez Internet – jeżeli mamy określony wzór np. kafelków, które nam się podobają, możemy je zamówić poprzez stronę internetową producenta lub dystrybutora, który zorganizuje ich transport na docelowy adres. Bardzo często takie internetowe zakupy okazują się niezwykle korzystne dla naszego portfela.

Gorsze strony fachowców

 

Przy wielu korzyściach płynących ze strony ekip budowlanych, trzeba także pamiętać o częstych problemach wynikających z korzystania z ich usług. Jeżeli kompletnie nie znasz się na pracach remontowych, może się okazać, że fachowcy swoją pracę wycenią w sposób bardzo niekorzystny dla Twojego portfela. Podobnie może zdarzyć się, jeżeli zlecisz im konkretne zakupy – zawsze wymagaj odpowiednich rachunków i faktur z hurtowni budowlanych – choćby dla spokojnego sumienia. Kolejny częsty problem to terminowość – ekipy remontowe i budowlane bardzo często realizują wiele zleceń na raz, przez co potrafią nagle zniknąć na wiele dni, zostawiając nas z niedokończonym etapem prac remontowych. Jeżeli odpowiednio nie dopilnujemy pewnych prac, możemy także liczyć się z fuszerką, czyli pracami robionymi szybko i niestarannie. A takie fuszerki powodują, że następny remont lub choćby poprawki mogą być konieczne szybciej, niż się tego spodziewałeś.

No dobrze, ale jak się tego wszystkiego wystrzec? Jeżeli mamy taką możliwość, pytajmy znajomych, poszukujmy tylko takich ekip, które są polecane przez inne osoby. Znalezienie ekipy z polecenia to już praktycznie połowa sukcesu. Wiele ekip remontowo-budowlanych z trochę nowocześniejszym podejściem oferuje także umowy na swoje dzieło. Czyli podpisujemy z nimi dokument, w którym jest jasno określony zakres i czas prac, które mają być zrealizowane. Taki dokument zawsze daje nam prawo do wyciągania odpowiednich konsekwencji w problematycznych sytuacjach.

Artykuł powstał dzięki współpracy z pożyczkomat.pl

Tags:
 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony