Koniec problemów z higieną pod prysznicem

Podłoga prysznica to idealne warunki dla rozwoju bakterii, a nawet grzyba – panuje tam wilgoć i wysoka temperatura. Według badania TÜV Rheinland problemów z higieną pod natryskiem można uniknąć dzięki zastosowaniu brodzików wykonanych ze stali emaliowanej Kaldewei o grubości 3,5 mm.

W ostatnich latach w łazienkach modne stały się powierzchnie prysznicowe zlicowane z powierzchnią podłogi. Takie rozwiązanie nie tylko ładnie wygląda, ale także gwarantuje komfort korzystania z natrysku dzieciom i osobom starszym. Płaskie podłogi wykonywane się zarówno z brodzików, jak i z płytek ceramicznych. Pojawiły się jednak wątpliwości czy aby wypłytkowane ceramiką prysznice z odpływem liniowym rzeczywiście zapewniają użytkownikom najwyższy standard higieniczny. Na to pytanie miało odpowiedzieć badanie przeprowadzone przez niemiecki instytut TÜV Rheinland.

Pożywka dla bakterii

TÜV Rheinland przy wsparciu FCSI1 - specjalistów z międzynarodowego związku doradców i projektantów branż hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i pokrewnych, przeprowadził kompleksowe badania na temat tego, jaki jest wpływ materiału, z którego wykonana jest powierzchnia natrysku na higienę panującą w łazience. Porównywano płaskie powierzchnie prysznica wykonane z płytek ceramicznych z natryskami, w których zastosowano brodziki licowane z powierzchnią podłogi, wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm. Co się okazało ?

W przypadku pryszniców wykonanych z płytek ceramicznych koncentracja zarazków na ich powierzchni okazała się być pięć razy większa, niż na powierzchni brodzika ze stali emaliowanej. Według TÜV Rheinland krytycznym miejscem wypłytkowanej podłogi prysznica są fugi. Są one szczególnie narażone na zainfekowanie bakteriami i grzybem. Gromadził się w nich brud oraz występowały wyraźne przebarwienia. Roztwór testowy zastosowany w badaniu tworzył na powierzchni fug wilgotne plamy, które nie spływały i powoli schły. Takie zawilgocone obszary są idealną pożywką dla grzyba i bakterii. Trudności z fugami pojawiły się także w przypadku testów czyszczenia. Brud i zanieczyszczenia wnikały w ich powierzchnie i sprawiały duże problemy przy próbach usunięcia.

Trwałość i higiena

Najlepsze wyniki w teście higienicznym TÜV Rheinland uzyskały licowane z powierzchnią podłogi brodziki prysznicowe wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm. „Zanieczyszczenie zarazkami powierzchni ze stali emaliowanej jest pięciokrotnie niższe, niż w przypadku płytek ceramicznych“ – tak brzmi opinia TÜV Rheinland w podsumowaniu badania. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że powierzchnia emaliowana jest idealnie płaska i pozbawiona porów. Dzięki temu woda oraz brud spływają płynnie do syfonu i nie wnikają w powierzchnię materiału. Pozostałe zanieczyszczenia można usunąć przez przetarcie brodzika zwykłą szmatką. Jest to znacznie łatwiejsze, gdy dodatkowo zastosujemy brodzik z powierzchnią uszlachetnioną o niskiej przyczepności powierzchniowej. Specjalnie uszlachetniona powierzchnia jest tak gładka, że na brodziku prawie nie ma śladów po mydle czy szamponie.

W badaniu zwrócono uwagę, że w standardowym prysznicu o wymiarach 100x100 cm długość fugi przy zastosowaniu mozaiki na podłodze to nawet 80 m. Taka sama powierzchnia brodzika ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm wymaga 4 m fugi, przy czym przeważająca jej większość znajduje się poza powierzchnią bezpośrednio narażoną na działanie wody, a więc nie ma szans na to, żeby zagnieździły się w niej wilgoć, bakterie i grzyb.

Wnioski z testu higienicznego TÜV Rheinland:

  • Test TÜV dowodzi, że emaliowane brodziki prysznicowe w dużo mniejszym stopniu są narażone na  zanieczyszczenia zarazkami, są tym samym bardziej higieniczne i łatwiejsze w utrzymaniu czystości.
  • Dzięki zastosowaniu powierzchni uszlachetnionej brud i bakterie nie mają żadnych szans.
  • Pielęgnacja i czyszczenie brodzików ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm są niezwykle proste i przyjazne dla środowiska – wystarczą miękka ściereczka i ciepła woda.
  • Zabrudzenia na jednorodnej powierzchni są wyraźnie widoczne, przez co można je usunąć szybciej i sprawniej.
  • Produkty łazienkowe wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm nie mają ostrych krawędzi czy załamań, w których mógłby się zbierać brud.
  • Bez brudu i przebarwień łazienka wygląda po prostu czyściej.
  • Emalia jest bardzo wytrzymała: jest odporna na  zarysowania i uderzenia, nie działają na nią kosmetyczne i medyczne dodatki kąpielowe, olejki, perfumy, lakier do paznokci i farby do włosów.
  • Brodziki wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm są dużo lepszym rozwiązaniem w kontekście ochrony ścian/stropu przed zawilgoceniem.
  • Specjalne wykończenie przeciwpoślizgowe gwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo pod prysznicem.
  • Oferta brodzików marki Kaldewei gwarantuje bardzo duży wybór kolorów i wymiarów.

Firma KALDEWEI to europejski lider produkcji wanien kąpielowych i brodzików prysznicowych ze stali emaliowanej. Przedsiębiorstwo istnieje od 1918 roku. W ofercie posiada niemal 300 modeli produktów wytwarzanych ze stali emaliowanej KALDEWEI o grubości 3,5 mm. Produkty firmy KALDEWEI mogą być stosowane zarówno w domach prywatnych, jak i w hotelach. Firma KALDEWEI udziela 30 letniej gwarancji na wszystkie swoje produkty wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm.[1] Foodservice Consultants Society International Deutschland-Österreich e.V., międzynarodowy związek doradców i projektantów branż hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej  i pokrewnych

Artykuły powiązane

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony