Jak wybrać dobry odkurzacz tradycyjny?

Dobry odkurzacz jest jednym z podstawowych urządzeń AGD w domu. Jak wybrać model, który spełni nasze oczekiwania? Czy zastosowane w nich technologie mają znaczenie? Które akcesoria są przydatne w sprzątaniu? I wreszcie – czy nowe modele odkurzaczy o obniżonej mocy są skuteczne?

odkurzacz_philpsStojąc przed wyborem nowego odkurzacza, przede wszystkim chcesz wybrać taki model, by dobrze zbierał kurz i brud z podłóg. Dotychczas o wyborze danego modelu odkurzacza decydowała głównie moc ssania lub moc silnika. Niestety bardzo często zdarzało się, że wysoka moc odkurzacza, nie oznaczała wysokiej efektywności sprzątania.  Dlatego Unia Europejska wprowadziła nowe zasady.  Co się zmieniło i na co zwracać uwagę przy wyborze odkurzacza?

Unijna regulacja

odkurzacz_oznaczenia1 września 2014 roku weszła w życie regulacja dotycząca efektywności energetycznej odkurzaczy. Unijne rozporządzenia nr 665/2013 i 666/2013 wprowadziły zmiany zarówno w zakresie samego produktu, którego moc silnika nie może przekroczyć 1600 W, jak i nałożyły obowiązek jego etykietowania.  Regulacja wprowadziła też nowy miernik określający efektywność odkurzania na podłogach twardych i dywanach zwany wskaźnikiem zbierania kurzu (z ang. DPU, czyli dust pick-up) i to właśnie na niego powinno się zwracać szczególną uwagę.

Wprowadzenie etykiet w odkurzaczach ułatwia porównywanie produktów różnych marek, gdyż na wszystkich etykietach znajduje się 5 tych samych parametrów: 1) Klasa efektywności energetycznej w skali od A do G, która mówi o efektywności energetycznej odkurzacza - czyli nie tylko o tym, ile odkurzacz zużywa energii, ale także jak skutecznie sprząta. 2) Wskaźnik rocznego zużycia energii, mierzony w kWh, określa średnie zużycie energii. 3) Poziom głośności, mierzony w decybelach 4) Wskaźnik remisji kurzu, określa czy dany odkurzacz posiada filtr HEPA i czy jest bezpieczny dla alergików. 5) I ostatni bardzo ważny, wspomniany wcześniej, wskaźnik zbierania kurzu na podłogach twardych i dywanach.

Oczywiście najlepiej wybrać odkurzacz o klasie A lub B, ponieważ czym wyższa wartość na etykiecie (A/B/C) tym wyższa efektywność sprzątania. Zobacz film objaśniający, jak czytać etykietę.

Workowy czy bezworkowy

Modeli odkurzaczy na rynku jest sporo. Przede wszystkim trzeba się zastanowić się, czy wolimy odkurzacz workowy czy bezworkowy. Tradycyjne odkurzacze workowe mogą być tańsze, ale należy pamiętać o dokupywaniu nowych worków. Wygodniejsze w eksploatacji są odkurzacze bezworkowe, które posiadają pojemnik na kurz. Najlepiej, by był on pojemny i posiadał technologię taką jak NanoClean, która zapobiega powstawaniu kłębów kurzu podczas opróżniania. Przy technologii NanoClean kurz osiada na dnie pojemnika i nie unosi się w powietrze, nawet wtedy, gdy pojemnik jest otwarty! Obejrzyj film i sam się przekonaj, jakie to higieniczne.

Filtracja

Jeśli masz w domu małe dzieci lub alergika, poza wyborem między odkurzaczem workowym i bezworkowym, koniecznie zwróć uwagę na filtr umieszczony w odkurzaczu. Filtr HEPA jest obecnie najdoskonalszym filtrem używanym do filtracji powietrza. Jeśli na etykiecie jest klasyfikacja A i B przy wskaźniku kurzu, to oznacza, że właśnie taki filtr został tam zastosowany. Przykładowo w modelu workowym Philips FC8728 filtr HEPA13 z uszczelnieniem HEPA AirSeal zatrzymuje ponad 99% kurzu, co zapewnia ochronę przed kurzem oraz czyste powietrze. Co ważne, oprócz cząsteczek kurzu filtr HEPA potrafi również filtrować z powietrza roztocze, wirusy, odchody roztoczy, pleśń itp.

Innowacyjne technologie

odkurzacz_filtrJeśli zastanawiasz się, czy nowe modele odkurzaczy o obniżonej mocy są w pełni skuteczne, marka Philips udowadnia, że tak! Wszystkie modele odkurzaczy workowych i bezworkowych z nowej linii odkurzaczy Philips zostały oznaczone wysoką klasą efektywności energetycznej A lub B, a przy tym urządzenia są bardzo wydajne i sprzątają równie efektywnie jak stare modele o wysokiej mocy.

Wszystko dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, które zwiększają wydajność odkurzacza przy mniejszej mocy, by zapewnić efektywną siłę ssania. Specjalne konstrukcje zastosowane wewnątrz odkurzaczy: AirflowMax w odkurzaczach workowych, takich jak FC8728, FC8727 i FC8726 oraz PowerCyclone w bezworkowych, np. modelach FC9922 i FC9525 zapewniają lepszy przepływ powietrza, dzięki czemu moc ssania pozostaje zawsze na wysokim poziomie. Zobacz, jak działają technologie w odkurzaczach workowych i bezworkowych na filmach.

Nasadka uniwersalna

Dodatkowo to, jak odkurzacz zbiera kurz jest w dużym stopniu uzależnione od kształtu i funkcjonalności nasadki, która ma bezpośredni kontakt z podłogą. Nowa nasadka TriActiveMax zastosowana w odkurzaczach Philips została zaprojektowana tak, by zbierać więcej kurzu przy niższym zużyciu energii. Nasadka do dywanów zapewnia idealne przyleganie do podłogi i wykonuje 3 czynności w jednym kroku, aby dokładnie wyczyścić podłogi: najpierw specjalnie zaprojektowana stopa delikatnie „otwiera” dywan w celu dokładnego usunięcia kurzu, następnie duży otwór z przodu wysysa duże cząsteczki brudu, a następnie szczotki boczne gwarantują doskonałe efekty czyszczenia wzdłuż mebli czy ścian.

Inteligentne sprzątanie

odkurzacz_turboszczotkaAby wybrany przez Ciebie odkurzacz spełniał Twoje wymagania, zwróć uwagę na dodatkowe nasadki. Jeśli masz zwierzaka, na pewno przyda się Turboszczotka Super dostępna np. w modelach FC8726 czy FC9922, która głęboko czyści dywany oraz szybko usuwa z nich włosy i kłaczki zwierząt. Z kolei dostępna w FC8728 nasadka DiamondFlex zastosowana w modelu FC8728 to idealne narzędzie do manewrowania wokół przedmiotów i odkurzania trudno dostępnych rogów. Nasadka jest wyposażona w mechanizm obrotu o 180° i funkcję pamięci, dzięki której automatycznie powraca do pozycji początkowej. Zobacz, jak działa nasadka na filmie.

odkurzacz_szczotkaZwykłe odkurzanie dywanów i twardych podłóg to jedno, ale odkurzacz powinien też przydać się do zadań specjalnych. Dlatego zwróć uwagę na dodatkowe akcesoria dostępne w danym modelu odkurzacza. Zdecydowanie przydadzą się: teleskopowa rura z możliwością regulacji długości tak, by można było z łatwością dotrzeć w miejsca trudno dostępne (np. pod łóżko) oraz utrzymać w miarę wyprostowana pozycję, przedłużka, która umożliwia odkurzanie trudno dostępnych miejsc na meblach lub wysokich półkach (jak na zdjęciu), szczelinówka, którą można łatwo manewrować wokół rogów i przedmiotów, nie blokując przepływu powietrza oraz szczotka z miękkim włosiem, która jest idealna do czyszczenia zasłon. Wszystkie akcesoria dostępne w modelu Philips FC8728.

 

Satysfakcja gwarantowana

Jeśli chcesz sprawdzić, jak działają nowe odkurzacze, nic nie ryzykując – promocja Philips jest właśnie dla Ciebie. Teraz, kupując tradycyjny odkurzacz workowy lub bezworkowy, masz 60 dni na przekonanie się, że dokonany wybór był trafny! W przypadku braku zadowolenia, otrzymasz zwrot pieniędzy. Promocja trwa od 1 marca do 31 grudnia 2015.


Rekomendowane ceny wymienionych modeli odkurzaczy wynoszą:

Performer Expert Premium FC8728 - 1349,00 pln

Performer Expert  FC8726 - 1079,00 pln

PowerPro Ultimate FC9922 -1699,00 pln

PowerPro Active FC9525 - 809,00 pln

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony