Ekspres Nivona test i opinia
Recenzje
Wpisany przez Mirek   
czwartek, 08 października 2015 21:15

Norymberga to piękne miasto znane nie tylko z lekcji historii, które warto odwiedzić zwłaszcza w czasie kiermaszu świątecznego. Panuje wtedy niesamowity klimat i atmosfera. Obecnie Norymberga wielu mężczyzną kojarzy się z legendarnym torem Nurenbergring, a tym, w których drzemie jeszcze dziecko z jednymi z największych na świecie targów zabawek (ponad 2700 wystawców). Warto też przypomnieć, że Wit Stwosz pochodził z Norymbergii, gdzie do dzisiaj możemy podziwiać jego rzeźby miedzy innymi w kościele św. Wawrzyńca. Jak zgłodniejemy po zwiedzaniu warto zjeść dobrego steka w Spillmann's Steakhouse, choć podawali tam również całkiem niezłe ślimaki. Jeżeli ktoś ma ochotę na kuchnie chińską to oczywiści Golden Dragon, który znany jest nie tylko z doskonałej kuchni, ale i pięknej kelnerki Mai (choć rok później twierdziła, że ma na imię June a dziś to już zapewne December).  Natomiast na dobrą kawę zapraszamy nas norymberska  firma Nivona producent ekspresów do kawy. Jeden z produktów tej firmy mieliśmy ostatnio możliwość testować w redakcji.


Sam ekspres nie jest futurystyczny, co z naszego punktu widzenie jest jego dużą zaletą. Jest niezwykle intuicyjny w obsłudze, co dla mężczyzn, którzy czytają instrukcje dopiero jak coś zepsują jest bardzo istotne. Sama instrukcja jest  najlepiej napisaną instrukcje, jaka kiedykolwiek była w naszej redakcji! Nie jest to niezrozumiałe tłumaczenie wykonane usługą Googla, co jest dość nagminną praktyką a dokładny opis kolejnych czynności jest napisany po polsku w sposób zrozumiały, oczywisty i czytelny. Autorzy instrukcji nie założyli, że klient posiada wiedzę na temat obsługi na poziomie średnio zaawansowanym tylko tłumaczą wszystko łopatologicznie a to ogromna zaleta. Dlaczego?

To przykład instrukcji urządzenia (nie ekspresu) innego producenta przesłana do naszej redakcji w skali 1:1:


Dzięki zaawansowanej technice cyfrowej udało się nam odczytać w punkcie trzecim:

Nie należy próbować montować urządzenia

oraz

Jak nie dział należy dokonać zmian w ustawieniach, (ale jakich i gdzie już nie pisze).

Stąd nasz zachwyt nad instrukcją, którą można dać do przeczytania 10 letniemu dziecko a ono bez problemu uruchomi urządzenie i zrobi kawę.

nivona_kawaSam ekspres pracuje w trybie: masz to, co chce, wtedy, kiedy chce i nie musisz szukać gdzie to jest. Obsługa pokrętłami jest o wiele prostsza i szybsza niż wybieranie kolejnych podmenu przyciskami. Tu wybieram kawę i przyciskam przycisk. W tym miejscu przypomina mi się jeden z odcinków programu Top Gear, w którym Clarkson urządził z Hammondem wyścig. Zanim Hammond skończył wybierać ustawienia w swoim Bayerische Motoren Werke, Clarkson zdążył przejechać trasę, wrócić i uciąć sobie pogawędkę z Hammondem. Podobnie jest wieloma ekspresami do kawy.  Czasami lepiej zaimponować dobrą kawą niż kosmicznie wyglądającym sprzętem AGD, którego obsługa jest równie prosta jak panelu sterowniczego w średniej klasy promie kosmicznym.

Do niektórych urządzeń trzeba podchodzić ze skupieniem i myśleć, co teraz trzeba zrobić a tu wszystko dzieje się zupełnie naturalnie, dlatego jest to urządzenie bardzo przyjazne dla użytkownika.

Ekspres sam pobiera sobie mleko z pojemnika lub naczynia - tylko, po co brudzić naczynie wystarczy wsadzić wężyk do pojemnika z mlekiem i tu ciekawostka, z którą spotkaliśmy się po raz pierwszy. Urządzenie posiada system samooczyszczenia rurki doprowadzającej mleko oraz dyszy. Wystarczy końcówkę wężyka włożyć do specjalnego „gniazdka” umieszczonego w tacce i uruchomić program czyszczenia. O konieczności przeczyszczenia spieniacza mleka zostaniemy oczywiście poinformowani.

Przy przygotowaniu kawy ekspres sam dobierze sobie odpowiednią ilość mleka i przygotuje piankę w zależności od rodzaju kawy. W testowanym modelu mogliśmy wybrać espresso, cappuccino i macchiato.

Ważne jest, że przed i w trakcie przyrządzania kawy można zmienić ilość i proporcje mleka, kawy i piany na każdym etapie dopasowując się do gustów i wielkości naczynia. Jeżeli ilość kawy macchiato zostanie zmieniona na początku, czyli zamiast 280ml ustawimy 220ml ilość kawy, mleka i piany zostaną dobrane automatyczne. Mamy jednak możliwość zmiany ilości każdego składnika w trakcie robienia kawy! Przed pobraniem mleka wyświetla się nam np., mleko 100ml i możemy tą wartość zmienić następnie piana 40mln i na końcu kawa 100mln. Zmiana jest niezwykle prosta wystarczy przekręcić pokrętło z znaczkiem kawy w prawo, aby zwiększyć ilość lub w lewo, aby zmniejszyć. Nie ma żadnego klikania przycisków i szukania w menu! Można regulować intensywność kawy i temperaturę namiaru.

Jak już jesteśmy przy regulacji to warto zauważyć, że ruchoma głowica z dyszami pozwala na włożeni naprawdę wysokich szklanek, co nie zawsze jest możliwe nawet w drogich ekspresach i wymaga demontowania tacki.

Każda sytuacja wymagająca naszej uwagi lub działania jest natychmiast sygnalizowana w języku polski w kolorze czerwonym: np. opróżnij tackę, spłucz spieniacz, itp.

Ekspres jest wyposażony w metalowy młynek z możliwością ustawień paramentów mielenia. Jest to istotna, bo nie każdą kawę da snivona_kawa_sypanaię zmielić na uniwersalnym ustawieniu. W czasie testów nie musieliśmy zmieć ustawień młynka nie zależnie od wybranej mieszanki kawy. Warto zaznaczyć, że młynki metalowe są uważna za trwalsze od młynków ceramicznych. Ekspres radzi sobie równie dobrze z kawą ziarnistą jak i mieloną, którą wsypuje się przez klapkę z boku. W tym przypadku warto jednak, co jakiś czas wyczyścić urządzenie o otwierając klapkę serwisową i wyjmując blok zaparzający, co nie jest wcale trudne.

Niestety wadą nagminną w tej klasie ekspresów jest nie zatrzymywania procesu przygotowania kawa przy braku ziaren kawy w młynku. Sama informacja nie wystarczy, ekspres powinien przerwać proces parzenia i czekać na dosypanie kawy a potem dokończyć parzenia kawy. W przeciwnym wypadku dostajemy ciepłe mleko z ewentualną pianką. Nie jest to problem, bo w takiej sytuacji można dosypać kawę i przez wybranie opcji kawa dolać do filiżanki z gotowym już mlekiem. Jeżeli jeszcze miałbym się do czegoś przyczepić to do spieniania mleka. Na profesjonalnie spienionym mleku powinna utrzymać się moneta im wyższy nominał tym lepiej spienione mleko tu pozostaje jeszcze pole do popisu dla producenta.

Dla porządku dodam jeszcze, że urządzenie może przygotowywać kawę espresso w dwóch filiżankach równocześnie a duży pojemnik na wodę (z filtrem) nie wymaga od nas częstego uzupełniania.

W ekspresie można też przygotować wrzątek lub ciepłe mleko.

Przesłany do redakcji model ekspresu nie posiadał tacki do podgrzewania filiżanek notabene ciekawe czy, ktoś z tego korzysta, na co dzień?

Podsumowując uwarzmy, że ekspres, który mieliśmy przyjemność testować mimo pewnych niedociągnięć jest jednym najlepiej zaprojektowanych ergonomicznie urządzeń, jakie testowaliśmy w redakcji. Dotąd często zdarzało się tak, że mimo stojącego ekspresu koledzy wybierali inne rodzaje kawy np. rozpuszczalną, aby nie mierzyć się z urządzeniem. Po raz pierwszy ekspres był używane przez wszystkich, dlatego jako za rekomendację niech posłuży fakt, że zgłosiliśmy chęć zakupu tego modelu dla naszej redakcji.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony