„Wino praktyczny poradnik” Wojciech Klimala
Recenzje
Wpisany przez Mirek   
wtorek, 18 grudnia 2012 09:47

Pozycja ta przeznaczona jest dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z winem, jednakże i znawcy tematu znajdą tu wiele ciekawych informacji. Przewodnik pozwala nam poznać nie tylko krótką historię wina, ale również proces jego powstawania oraz charakterystykę najważniejszych szczepów winogron i regionów powstawania wina. Już nie będą nam obce taki określenia jak:

wino przewodnik Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Bordeaux. Dowiemy się, jak rozpoznać dobre wino i czego szukać na etykiecie. Oczywiście nie zabrakło informacji, w czym i z czym podawać wino czerwone, białe i różowe. Nam najbardziej przypadła do gustu paleta określeń smaku, zapachu oraz wyglądu wina.

Na kolejnej mniej lub bardziej oficjalnej degustacji na pytanie: Jak znajdujemy podane wino?

Możemy na przykład odpowiedzieć: Wino ma delikatną słomkową barwę lekko się pieni i są w nim zauważalne bąbelki, nie zostawia osadu. Jest bardzo gładkie maślane, o zrównoważonej kwasowości, pomimo, że jest młode; wyczuwa się delikatną słodycz, choć jest wytrawne; bardzo słabo wyczuwalny alkohol, pusty kieliszek pachniał przyjemnie, ale mało intensywnie.

Co w skrócie dla znawców oznacza: wino ponad przeciętne, ale niczym nie oszałamia – poprawne.

Ale to nie ważne, bo jakie zrobimy wrażenie na innych a o to nam w końcu chodzi. Jak często kupując coś, na przykład samochód, ubranie czy urządzając ogród wokół domu kierujemy się tym, aby zrobić na innych wrażenie.

Czasami jednak warto zrobić coś dla siebie. A w tym przypadku mamy okazję rozpocząć przygodę, która pozwoli nam znaleźć swój własny świat.  Autor pięknie napisał, że każdy musi znaleźć swój smak to, że pijemy wina tańsze wcale nie oznacza, że się nie znamy na winach lub jesteśmy gorsi, bo nie potrafimy docenić drogiego czerwonego wina. Tu każdy ma swoją historię, która z czasem się rozwija, otwieramy się na nowe smaki, doceniamy coraz to nowe szczegóły. Ważne, aby wiedzieć gdzie i jak zacząć. Ja już znalazłem swój świat, są to wina reńskie, o których w tym przewodniku akurat nie przeczytacie.

Książkę można nabyć w księgarni internetowej: www.sensus.pl

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony