Wąstopad przez cały rok - urologiczne FAQ

Przez cały listopad mężczyźni w Polsce i na świecie paradowali z wąsem. Zachęcali w ten sposób do profilaktyki „męskich” chorób. Lekarze apelują jednak, by o nowotworach prostaty i jąder pamiętać przez cały rok. Oto wszystko, co chciałeś wiedzieć o wizytach u urologa, ale bałeś się zapytać.

lekarzZdaniem specjalistów chodzi o to, by zwiększyć liczbę wykryć „męskich nowotworów” i to najlepiej we wczesnych stadiach, kiedy chorobę da się wyleczyć.

- Raz w miesiącu trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i wykonać samobadanie jąder. Po 45. roku życia należy skorzystać z badania poziomu PSA we krwi. Poza tym – ważne jest, żeby znać historię zachorowań na raka w swojej rodzinie. Jeżeli nowotwór się pojawiał, coroczne badania należy wykonywać w młodszym wieku – mówi lek. med. Waldemar Bonczar, specjalista urolog sieci przychodni NZOZ „Twój Lekarz”.

W jaki sposób i jak często należy wykonywać samobadanie?

Przynajmniej raz w miesiącu, po ciepłym prysznicu, należy wykonać samobadanie jąder – poprzekładać je między palcami, sprawdzić czy nie ma zmian (guzków, stwardnień, bolesnych miejsc) lub płynu, zwrócić uwagę na ewentualne uczucie ciężkości w mosznie. Znajdując niepokojące zmiany, należy jak najszybciej odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas do specjalisty urologa. 92% wcześnie wykrytych przypadków jest całkowicie wyleczalnych.

Czym zajmuje się urolog?

W poradni urologicznej lekarze zajmują się chorobami układu moczowo-płciowego mężczyzn i kobiet. Specjalista urolog leczy między innymi choroby prostaty i zaburzenia potencji, nietrzymanie moczu, kamicę moczową czy infekcje układu moczowego.

Jak przygotować się do wizyty u urologa?

- Często wizyta u urologa budzi pewne obawy u pacjenta. Wiedza oraz właściwe przygotowanie rozwiewają wiele wątpliwości – mówi lek. med. Waldemar Bonczar.

Do lekarza należy przyjść z pełnym pęcherzem - od oddawania moczu należy się powstrzymać zwykle na jedną lub dwie godziny przed wizytą. Oczywistą kwestią jest zadbanie o higienę. Nie można zapominać o liście przyjmowanych leków oraz ewentualnej dokumentacji medycznej, na przykład wyników badań czy wypisów ze szpitali.

Jak wygląda wizyta u urologa?

- Wizytę rozpoczyna przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. W zależności od problemu, czasami niezbędne jest wykonanie badania - mówi lek. med. Waldemar Bonczar.

U kobiet najczęściej wykonuje się badanie palpacyjne podbrzusza, krocza, ujścia cewki moczowej. U mężczyzn, przy problemach z prostatą, lekarz przeprowadza badanie per rectum - trwa tylko chwilę, przy zastosowaniu środków minimalizujących dyskomfort. W przypadku dolegliwości związanych z jądrami, konieczne jest ich przebadanie.

Artykuły powiązane

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony