Testy na raka prostaty

Testy na raka prostaty wciąż daleko na liście wykonywanych badań. Listopad to miesiąc, w którym mówi się głośno o profilaktyce wykrywania nowotworów prostaty i jąder. Mimo że test na wykrycie raka prostaty polega wyłącznie na pobraniu krwi, to zajmuje on dopiero 33. miejsce na liście świadczeń medycznych, z których mężczyźni korzystają najczęściej. Panowie chodzą zazwyczaj do internisty i ortopedy, a z badań wykonują próby wątrobowe i sprawdzają poziom glukozy we krwi.

labW nadchodzących tygodniach w całej Polsce będą odbywać się różne wydarzenia i akcje informacyjne w ramach trzeciej edycji inicjatywy Movember Polska. Ma ona za zadanie zachęcić Panów do regularnego sprawdzania swojego stanu zdrowia pod kątem nowotworów prostaty i jąder. Jednym z jej symboli jest zapuszczanie wąsów w listopadzie.

Czemu systematyczne badanie jest tak ważne? Rak prostaty jest najliczniej diagnozowaną odmianą nowotworu wśród mężczyzn[1]. Co więcej, jest on trzecim najbardziej śmiertelnym nowotworem wśród mężczyzn.

Podstawą zwalczenia każdej choroby jest wczesne wykrycie problemu. W przypadku męskich nowotworów regularne badania są podstawą, zwłaszcza że dolegliwości bólowe występują dopiero w późnej fazie choroby, kiedy drastycznie spada szansa wyleczenia. Dlatego warto systematycznie się badać. W przypadku raka jąder podstawą jest samodzielne sprawdzanie czy nie pojawiają się na nich guzki. Z kolei najprostszym sposobem wykrycia nowotworu prostaty jest regularne sprawdzanie poziomu PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego, którego podwyższone stężenie może być oznaką nowotworu. Dotyczy to zwłaszcza panów, którzy ukończyli 45. rok życia. Powinni oni co najmniej raz w roku przeprowadzać to badanie.

Badanie PSA całkowitego nie jest skomplikowanym zabiegiem. Wystarczy pobranie krwi. Mimo to znajduje się ono niestety daleko w wykazie świadczeń medycznych, z których panowie korzystają najczęściej. W zeszłym roku zajęło ono dopiero 33. miejsce na tej liście, a wśród wszystkich wizyt i badań wykonanych do tej pory w 2017 r. zajmuje jeszcze dalszą, 36. pozycję. Patrząc z kolei na liczby bezwzględne, zauważyliśmy, że test PSA wykonywany jest 3 razy rzadziej w porównaniu z na przykład próbami wątrobowymi, które również dokonuje się przez pobranie krwi – zauważa Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Jak zatem widać, podstawą profilaktyki pozwalającej na wykrycie męskiego raka nie jest konieczność wizyty i przebadania przez urologa, które może być niekomfortowe.

Większość mężczyzn niestety wciąż wychodzi z założenia, że nie wypada im się przyznawać do problemów ze zdrowiem. W związku z tym regularne wykonywanie badań czy konsultacje lekarskie uważają za oznakę słabości. Potwierdzają to statystyki gromadzone przez SALTUS Ubezpieczenia. Wynika z nich, że panowie ponad 2 razy rzadziej korzystają ze świadczeń medycznych w porównaniu z kobietami. Jeżeli zdecydują się już wybrać do lekarza, to kierują się zazwyczaj do internisty lub ortopedy/traumatologa. Z kolei do najczęściej wykonywanych badań należą próby wątrobowe i analiza poziomu glukozy we krwi.

5 świadczeń medycznych, z których mężczyźni korzystają najczęściej:

  1. Konsultacja internisty
  2. Konsultacja ortopedy/traumatologa
  3. Aminotransferaza alaninowa - ALAT (GPT)
  4. Glukoza na czczo we krwi żylnej
  5. Badanie ogólne moczu

Źródło danych: SALTUS Ubezpieczenia


[1] Raport OECD i Komisji Europejskiej Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie: Europa

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony