Czy dbanie o dłonie jest męskie?

Według najnowszego raportu „Postrzeganie męskich dłoni wśród Polaków” aż 70% kobiet uważa, że zadbane męskie dłonie są „sexy”. Tymczasem mężczyźni niechętnie podejmują temat pielęgnacji dłoni. Część z nich twierdzi nawet, że jest to niemęskie. Czy dbanie o dłonie wśród męskiej części społeczeństwa faktycznie jest tematem tabu?

dłonieZ badań przeprowadzonych przez IRC na zlecenie marki Semilac wynika, że 3/4 panów uważa, iż mężczyźni powinni dbać o wygląd swoich dłoni codziennie. Mimo tych opinii, uczestnicy badań większość zabiegów pielęgnacyjnych definiują jako kobiece. Za taki uważany jest np. manicure (76,6% mężczyzn), a nawet nakładanie odżywki na paznokcie (76,9% badanych). Panowie zgadzają się zatem z tezą, że dbanie o dłonie i paznokcie jest ważne, ale nie stosują tej wiedzy w praktyce. Dlaczego?

Męskie tabu

Wśród większości mężczyzn w Polsce nadal funkcjonują stereotypy związane z pielęgnacją dłoni. Zaledwie co czwarty mężczyzna uważa, że zabiegi na dłonie wykonywane w gabinecie kosmetycznym to element pielęgnacji o charakterze uniwersalnym – zarówno męski jak i kobiecy. Według większości badanych jedynym uniwersalnym sposobem pielęgnacji dłoni jest stosowanie kremu nawilżającego (taką opinię wyraziło 60% mężczyzn), a dla mniej niż połowy badanych panów także usuwanie skórek.

Pielęgnacja dłoni to wciąż temat tabu wśród mężczyzn. Prawdopodobnie nadal pokutuje przekonanie, że to niemęskie, a prawdziwy mężczyzna nie siedzi u stylistki paznokci, tylko zajmuje się bardziej „męskimi” zajęciami. Druga kwestia to brak edukacji w tym zakresie. O ile dla kobiet jest to naturalne, że muszą zadbać o swoje paznokcie, bo ręce są ich wizytówką, tak mężczyźni nie wiedzą, jaki wpływ na ich wizerunek mają dłonie – tłumaczy psycholog Magdalena Chorzewska.

Kobiecy punkt widzenia

Odmiennego zdania są kobiety, które zdecydowanie zwracają uwagę na męskie dłonie. Badania wskazują, że 68,8% kobiet najbardziej ceni u mężczyzn schludny wygląd, którego nieodłącznym elementem są właśnie zadbane dłonie. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się odpowiednio: kultura osobista (66,7%) oraz inteligencja (56,3%). Co więcej, aż 3 na 4 Polki deklarują, iż niezadbane dłonie sprawiają, że nawet najlepiej ubrany mężczyzna przestaje być atrakcyjny. Kolejne wyniki tego badania tylko utwierdzają w przekonaniu, że wizerunek mężczyzny zależy bardzo często od stanu jego dłoni i paznokci – dla prawie 72% pań wypielęgnowane dłonie to ważny wyznacznik męskiej atrakcyjności, a nawet 70% z nich uważa, że zadbane męskie dłonie są po prostu sexy.

Wspólny cel – atrakcyjność

Z przeprowadzonych badań wynika, że opinia kobiet jest dla mężczyzn ważna, a ich wskazówki mają duży wpływ na kreowanie trendu na zadbane męskie dłonie. Prawie połowa mężczyzn deklaruje, że do zadbania o swoje ręce mogłaby skłonić ich właśnie rekomendacja żony lub partnerki. Z taką postawą ze strony pań zetknęło się już ponad połowa mężczyzn (34% badanych zachęcanych było „od czasu do czasu”, a 17,3% było zachęcanych „systematycznie”). – Warto czasami zmieniać swoje przekonania oraz schematy działania i nie odmawiać z góry wykonania manicure – przekonuje psycholog Magdalena Chorzewska. W końcu obie strony mają ten sam cel – kobietom zależy na tym, aby ich mężczyźni byli zadbani i atrakcyjni,
a mężczyźni po prostu chcą się podobać.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony