Jak zwiększyć komfort życia z astmą

W ostatnich 30 latach obserwuje się istotny wzrost zachorowań na astmę oskrzelową - aktualnie astma dotyczy 15-20 % dzieci. Wzrost zachorowań obserwuje się przede wszystkim w krajach wysokorozwiniętych, więc można przypuszczać, że sytuacja będzie się jeszcze pogarszać. 2 maja przypada Światowy Dzień Astmy, a to dobra okazja, by o chorobie powiedzieć więcej.

astmaAstma to choroba przewlekła, okresowo zaostrzająca się, która wyraźnie pogarsza jakość życia cierpiących na to schorzenie osób. - Klinicznymi objawami astmy oskrzelowej są: kaszel, zwłaszcza suchy, napadowy, świszczący oddech, duszność powysiłkowa, ból w klatce piersiowej. Napad astmy może naśladować infekcję dróg oddechowych, ale przebiega bez gorączki. W ciężkich przypadkach pojawia się sinica, przyspieszona akcja serca, wciąganie międzyżebrzy, zaburzenia świadomości – opowiada dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska, specjalista Chorób Dzieci. Astma może mieć różny przebieg kliniczny od postaci łagodniejszych do bardzo ciężkich, zagrażających życiu.

Dzięki szybkiemu rozpoznaniu choroby oraz odpowiedniemu leczeniu farmakologicznemu chorym można oczywiście ulżyć w cierpieniu, a przede wszystkim zapobiec postępowi choroby, a w konsekwencji zmianom nieodwracalnym, czyli destrukcji drzewa oskrzelowego. - Podstawą jest leczenie farmakologiczne- preparaty znoszące skurcz oskrzeli, leki przeciw zapalne ( sterydy wziewne, pochodne teofiliny, leki antyhistaminowe). W astmie należy stosować również leki zapobiegające zaostrzeniom, czyli zapobiegające uwalnianiu się z tzw. komórek tucznych substancji biorących udział w reakcji alergicznej (kromoglikany, leki antyleukotrienowe) - mówi dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska, specjalista Chorób Dzieci.

Jednak nie tylko leki mogą okazać się pomocne. - Oprócz zaleceń farmakologicznych, istotne jest respektowanie szeregu innych zaleceń jak unikanie dymu tytoniowego, unikanie zakażeń dróg oddechowych, eliminacja alergenów – tłumaczy dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska. Astma i alergia często niestety idą w parze. - Ok. 60 % dzieci z astmą w wieku szkolnym ma alergie na pleśnie, kurz domowy oraz sierść zwierząt, przede wszystkim kota i psa – mówi dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska. Do tego doliczyć należy też pyłkowicę, czyli sezonowe, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek. - Jeśli pacjent ma objawy pyłkowicy i w konsekwencji napady astmy, należy unikać długich spacerów w tym okresie. W pokojach powinny być grube zasłony, a okna należy otwierać po zapadnięciu zmroku. Po dłuższej przechadzce należy zmienić ubranie i wziąć prysznic. Najlepiej spacerować po deszczu -wtedy w powietrzu alergenów jest najmniej – dodaje dr Biernacka-Zielińska.

Na pomoc astmatykom przychodzi też najnowsza technologia i oczyszczacze oraz nawilżacze powietrza. - Takie urządzenia poprawiają, jakość życia pacjentów z astmą, pozwalają wyeliminować wiele czynników zaostrzających astmę, likwidujących nadreaktywność drzewa oskrzelowego – mówi dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska, specjalista Chorób Dzieci. Nawilżacze powietrza pomagają utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza, co jest i tyle ważne, że drogi oddechowe astmatyka nie lubią suchego powietrza. Z kolei oczyszczacze pozwalają wyeliminować znajdujące się w powietrzu alergeny. - Dzięki oczyszczaczom powietrza możemy wyraźnie wpłynąć na eliminacje ogromnej ilości alergenów, które dostają się do dróg oddechowych pacjentów oraz poprawić stan błony śluzowej dróg oddechowych a tym samym zredukować liczbę leków oraz wpłynąć w sposób istotny na ilość zaostrzeń astmy oskrzelowej – uważa dr Biernacka-Zielińska.

Oczyszczacze powietrza Philips rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne skutecznie filtrują nawet najdrobniejsze cząsteczki PM2,5 oraz pyłki, kurz, roztocza i sierść znajdujące się w powietrzu, którym astmatycy oddychają w domu. Dodatkowo specjalnie zaprogramowany tryb antyalergenowy jest jeszcze bardziej czuły na popularne alergeny unoszące się w powietrzu.

Rekomendowane ceny oczyszczaczy Philips dostępnych w salonach RTV Euro AGD i na www.euro.com.pl wynoszą:

  • Oczyszczacz AC3256 - 2149,00 pln
  • Oczyszczacz AC2887 - 1569,00 pln
  • Oczyszczacz i nawilżacz Combi 2w1 AC4080 - 1699,00 pln
  • Nawilżacz i oczyszczacz HU5930/10 - 1439,00 pln
 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony