Alergia wziewna u dzieci

Alergia wziewna, to nie tylko uciążliwa dolegliwość. Nie można jej bagatelizować, gdyż nieleczona może prowadzić do zachorowania na astmę. Równie ważne jest łagodzenie jej objawów, w czym pomagają rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne oczyszczacze powietrza Philips, które uwalniają powietrze w domu od alergenów i innych szkodliwych zanieczyszczeń powietrza.

Alergia wziewna charakteryzuje się tym, że alergen przedostaje się do organizmu poprzez drogi oddechowe. Tego typu alergie wywołują unoszące się w powietrzu bardzo drobne cząsteczki na przykład pyłki traw lub kurz. - Czynnik, który drażni drogi oddechowe powoduje ich zwężenie poprzez skurcz mięśni otaczających ścianę dróg oddechowych oraz obrzęk błony śluzowej wyściełającej je od wewnątrz. Zaburzona zostaje również praca rzęsek, które „wymiatają” alergeny i inne zanieczyszczenia z oskrzeli. Niepodjęcie odpowiednich działań to uruchamianie tzw. marszu alergicznego i pogłębianie objawów - tłumaczy dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska, specjalista Chorób Dzieci.

- Czynniki uczulające dzielimy na sezonowe, inaczej zewnątrzpochodne, czyli te, z którymi dziecko styka się na dworze - pyłki roślin (np. traw, drzew, niektóre gatunki pleśni) i całoroczne – roztocza kurzu domowego, sierść kota, psa, świnki morskiej, pierze oraz lateks - wymienia dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska. Po zdiagnozowaniu alergii i określeniu, na jakie alergeny dziecko jest uczulone lekarz ustala schemat leczenia - przepisuje leki zapobiegawcze, a także łagodzące objawy (krople do oczu, spreje do nosa, syropy). Alergia wziewna może prowadzić do zachorowania na astmę oskrzelową, zwłaszcza przy predyspozycjach genetycznych, dlatego aby temu zapobiegać konieczne jest jej leczenie.  - Jednoznaczna przyczyna astmy jest nieznana. Niektórzy uważają jednak, że właśnie alergia wziewna jest jej głównym źródłem - dodaje dr Małgorzata Biernacka-Zielińska. Równie istotne są jednak działania zmniejszające objawy alergii.

Wiadomo, że praktycznie niemożliwe jest uniknięcie kontaktu z pyłkami roślin unoszącymi się w powietrzu w sezonie pylenia. Mogą one trafić także do mieszkania przyniesione przez wiatr czy przez nas samych. Warto oczywiście śledzić kalendarz pylenia roślin i stężenia ilości pyłków w powietrzu, starać się wychodzić z maluchem na spacer po deszczu, kiedy szkodliwych pyłków jest w powietrzu najmniej czy wybrać odpowiednie pod tym kątem miejsce na wakacje.

Bardzo trudno też walczyć z niektórymi alergenami całorocznymi np. kurzem domowym. - Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne cząsteczki, które żywią się naskórkiem ludzkim. Są ich w domu miliony, głównie w materacach, pościeli, dywanach, ciężkich zasłonach. Likwidacja niektórych z nich, częste pranie, czyszczenie, użycie specjalnych odkurzaczy z filtrem, może pomóc pacjentowi - mówi dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska. Również ukochane przez dzieci pluszaki, które łatwo zbierają kurz są źródłem alergii - trzeba więc je prać co 2-3 tygodnie. W przypadku alergii na pierze, poduszki i kołdry z pierza należy zastąpić specjalnymi hypoalergicznymi.

W dbałości o zdrowszy i wolny od alergenów dom niezawodny będzie odpowiedni oczyszczacz powietrza. Rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne Oczyszczacze powietrza Philips z technologią VitaShield, która skutecznie filtruje z powietrza w pomieszczeniu do 99,97% nawet najdrobniejszych cząsteczek PM2,5, PM10 oraz alergenów jak pyłki, kurz, roztocza i sierść zwierząt, a także do 99,9% bakterii i wirusów, pomagają łagodzić objawy alergii[1]. Dodatkowo posiadają specjalnie zaprogramowany tryb antyalergenowy jeszcze bardziej czuły na typowe alergeny unoszące się w powietrzu. Co ważne, oczyszczacze powietrza Philips, dzięki opatentowanej technologii AeraSense, w czasie rzeczywistym informują o jakości powietrza w pomieszczeniu poprzez elektroniczny wyświetlacz cząsteczek PM2,5 oraz 4-kolorowy wskaźnik świetlny i automatycznie oczyszczają powietrze, gdy jego jakość pogorszy się. Dzięki temu masz pewność, że powietrze w domu jest zdrowsze.

Oczyszczacze powietrza Philips AC3256/10 i AC2887/10 posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Każdy rekomendowany oczyszczacz został przebadany w niezależnych ośrodkach alergologicznych. Dzięki temu masz pewność, że polecane przez specjalistów PTA oczyszczacze powietrza Philips są bezpieczne dla alergików.

Rekomendowane ceny oczyszczaczy Philips dostępnych w salonach RTV Euro AGD i na www.euro.com.pl wynoszą:

  • Oczyszczacz AC3256 - 2149,00 pln
  • Oczyszczacz AC2887 - 1569,00 pln
  • Oczyszczacz i nawilżacz Combi 2w1 AC4080 - 1699,00 pln

[1] Test kliniczny przeprowadzony na oczyszczaczach powietrza Philips przy użyciu pyłków traw, Bergmann; sierpien 2015

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony