Rak prostaty to wciąż temat tabu

Już od kilku lat listopad jest miesiącem, w którym głośno mówi się o potrzebie wykonywania regularnych badań pod kątem nowotworu prostaty i jąder. Testy te znajdują się dopiero na 24. miejscu wykonywanych przez panów badań, wynika z danych SALTUS Ubezpieczenia.

labRaport OECD i Komisji Europejskiej Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie: Europa jasno pokazuje, że panowie częściej chorują na raka niż kobiety (54% pacjentów). Najliczniej diagnozowaną jego odmianą wśród mężczyzn jest nowotwór prostaty. Co więcej zajmuje on drugie miejsce wśród wszystkich odnotowanych przypadków raka w ogóle, niezależnie od płci.

Listopadowa akcja Movember zachęcająca mężczyzn do regularnego sprawdzania stanu zdrowia, zwłaszcza pod katem ryzyka nowotworu jąder i prostaty, obecna jest w Polsce już od dwóch lat. Jednym z jej symboli jest zapuszczanie wąsów w tym czasie. Z roku na rok w kampanię tę angażuje się coraz więcej osób. Jednak Polacy nadal niechętnie chodzą do lekarza i poddają się badaniom. Jak pokazuje październikowy raport CBOS, Zdrowie i prozdrowotne zachowania Polaków, brak dbałości o systematyczne kontrole jest zjawiskiem powszechnym. Profilaktyczne testy jak morfologia krwi, EKG czy USG 59% pań i panów wykonuje jedynie raz na kilka lat.

Zjawisko niskiej dbałości o zdrowie u mężczyzn potwierdza również analiza przygotowana przez SALTUS Ubezpieczenia.

Badanie pozwalające na wykrycie nowotworu prostaty nie wiąże się z przeprowadzeniem skomplikowanych zabiegów. Wystarczy pobranie krwi. Niezależnie od tego znajduje się ono dopiero na szarym końcu zestawienia testów najczęściej wykonywanych przez naszych pacjentów. Analiza PSA całkowitego jest na 24. miejscu tej listy. Jeszcze lepiej skalę problemu obrazuje fakt, że badanie to wykonywane jest 6 razy rzadziej w porównaniu z częstotliwością odwiedzania internisty, do którego panowie i tak bardzo rzadko chodzą – komentuje Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Wśród Polaków pokutuje wciąż przeświadczenie, że nie wypada im się przyznać do problemów ze zdrowiem, a regularne wizyty lekarskie są objawem słabości. Widać to w statystykach, kobiety 2 razy częściej przeprowadzają konsultacje zdrowotne, nie tylko u internisty. Mężczyźni jeżeli zdecydują się już wybrać do placówki medycznej to kierują się do lekarza ogólnego lub ortopedy/traumatologa. Najczęściej wykonywanymi przez nich testami są morfologia krwi i badanie moczu.

5 najczęściej wykonywanych przez mężczyzn badań:

  1. Konsultacja internisty

  2. Glukoza na czczo we krwi żylnej

  3. Morfologia pełna

  4. Badanie ogólne moczu

  5. Konsultacja ortopedy/traumatologa

Źródło danych: Raport SALTUS Ubezpieczenia

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony