Implanty czy protezy – czym się różnią?

Braki w uzębieniu mogą mieć poważne konsekwencje, zarówno czynnościowe jak i estetyczne. Dlatego powinno się je jak najszybciej uzupełnić. Na szczęście stomatologia oferuje różne rozwiązania protetyczne.

Braki w uzębieniu – uwaga problem

Utrata nawet jednego zęba może mieć poważne konsekwencje. „Przyczynia się do powstania nieodwracalnych zmian polegających na przesunięciach zębów sąsiednich i przeciwstawnych, co może doprowadzić w skrajnych przypadkach do konieczności ich usunięcia” – tłumaczy dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska. Z czasem pojawiają się problemy ze zgryzem. Możemy zaobserwować także zmiany w rysach twarzy, jak np. zaburzenie w proporcjach i profilu czy dodatkowe zmarszczki mimiczne, powstające na skutek zbytniego napięcia mięśni. „Braki w uzębieniu przyczyniają się ponadto do powstania wad wymowy czy rozwoju poważnych zaburzeń gastrycznych” – dodaje stomatolog.

Ze względu na sposób umocowania protez w jamie ustnej wszystkie uzupełnienia protetyczne możemy podzielić na stałe (najczęściej cementowane lub przykręcane), jak korony czy mosty, oraz uzupełnienia zdejmowane, tzw. ruchome, do których możemy zaliczyć protezy osiadające częściowe i całkowite, a także protezy szkieletowe.

Protezy zdejmowane – najbardziej popularne rozwiązania

Protezy wyjmowane, czyli ruchome, uzupełniające braki uzębienia – należą do najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych w przypadku utraty kilku lub wszystkich zębów. Są stosunkowo tanie i dzięki temu powszechnie dostępne. W zależności od wykorzystanego materiału, dobrze wykonana proteza odtwarzająca niewiele braków na pierwszy rzut oka może być nawet niewidoczna, wymaga jednak zdejmowania i oczyszczania po każdym posiłku. Jest więc dla pacjenta niekomfortowa. Protezy osiadające sprzyjają ponadto powolnemu, stopniowemu zanikowi wyrostka zębodołowego. Są częstą przyczyną urazów i odleżyn błony śluzowej jamy ustnej.

Mosty – stałe uzupełnienie protetyczne

Innym rozwiązaniem jest most, który składa się z przęsła mostu (odtwarzającego brakujące zęby) oraz elementu nośnego, którym są najczęściej korony protetyczne. Założenie mostu wymaga minimum dwóch, a najczęściej trzech wizyt. W trakcie pierwszego spotkania dentysta poprzez szlifowanie przygotowuje filary protetyczne, na drugiej wizycie najczęściej przystępuje się do przymiarki podbudowy metalowej bądź kosmetycznej przyszłego mostu. Po dokonaniu niezbędnych korekt, praca wraca do laboratorium protetycznego, gdzie jest najczęściej pokrywana tworzywem ceramicznym, bądź kompozytowym (tzw. licowanie). Olbrzymią zaletą mostów jest wygoda użytkowania, krótki czas wykonania oraz bardzo dobre efekty kosmetyczne. Wadą – konieczność oszlifowania własnych zębów pacjenta, aby odtworzyć braki zębowe

Implant – zaawansowana technologia

Implant to śruba wykonana z tytanu bądź stopów tytanu, którą wkręca się w kość wyrostka zębodołowego szczęki czy żuchwy w celu odbudowy pojedynczego zęba lub kilku zębów. „Główną zaletą uzupełnień implantoprotetycznych jest fakt, że lekarz protetyk nie jest zmuszony do szlifowania często żywych, niezniszczonych zębów filarowych ani ich nadmiernego obciążania, a tym samym zabezpiecza przed ewentualnym uszkodzeniem zęby sąsiadujące z lukami poekstrakcyjnymi” – dodaje stomatolog z CM ENEL-MED. Przed zabiegiem implantacji chirurg stomatologiczny zleca wykonanie kilku badań, między innymi zdjęcie pantomograficzne, a nierzadko tomografię komputerową danego odcinka szczęki bądź żuchwy. Wszczepienie pojedynczego implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa mniej więcej od 30 do 60 minut. Po implantacji najczęściej pacjentom podaje się antybiotyki i zaleca stosowanie zimnych okładów.

Atuty implantów to:

1. Brak konieczności szlifowania i naruszania struktury zębów własnych pacjenta.

2. Implantacja pozwala na uzupełnienie zarówno pojedynczego zęba, braków międzyzębowych oraz skrzydłowych w łuku zębowym, co nie jest możliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu tradycyjnych mostów.

3. W przypadku utraty wszystkich zębów przez pacjenta, na implantach można zainstalować protezy całkowite. Noszą one wówczas nazwę protez nakładowych.

Pamiętaj o pielęgnacji!

Niezależnie od zastosowanego rozwiązania, niezwykle istotną rolę odgrywa higiena jamy ustnej i wykonanych uzupełnień protetycznych. Oprócz obowiązkowego szczotkowania zębów i protez konieczne jest stosowanie środków wspomagających jak nici dentystycznych, wykałaczki, szczoteczki międzyzębowe, szczoteczki do czyszczenia pod przęsłami mostów czy wodnych irygacji ustnych. Obowiązkowo pacjenci ci powinni zgłaszać się na systematyczne wizyty kontrolne co pół roku po wykonaniu profesjonalnego zabiegu higienizacji ( usunięcia osadów u higienistki stomatologicznej)

Należy pamiętać, że uzupełnione braki zębowe to warunek prawidłowej kondycji stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni twarzoczaszki. To również podstawa prawidłowego rozdrabniania pokarmów, co wpływa na stan zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu.

Konsultacja eksperta:

dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska - zastępca dyrektora medycznego ds. stomatologii w Centrum Medycznym ENEL-MED. Doktor nauk medycznych, specjalista II stopnia stomatologii zachowawczej. Z ENEL-MED związana od 2001 roku. Specjalizuje się w leczeniu zachowawczym oraz leczeniu endodontycznym pod mikroskopem.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony