Miej serce do zdrowia* – raport o świadomości zdrowotnej Polaków

Światowy Dzień Serca - celem tego wydarzenia jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promowanie zdrowego stylu życia. Do tych elementów odwołuje się także Nationale-Nederlanden, które stara się przekazywać wiedzę i uwrażliwia społeczeństwo na temat potrzeby dbania o własne zdrowie, życie oraz poczucie bezpiecznej przyszłości dla siebie i najbliższych. Towarzystwo postanowiło również sprawdzić świadomość zdrowotną Polaków i w oparciu o wyniki badań przygotowało raport „Miej serce do zdrowia”.

miej_serce_do_zdrowiaFakty i mity

Wokół chorób serca narosło wiele mitów. Jednym z nich jest pogląd, że są one mniej groźne od raka. Być może wpływ na to ma nasilona w ostatnim czasie dyskusja na temat nowotworów. Statystyki natomiast pokazują, że to choroby układu krążenia od lat są niezmiennie największym zagrożeniem dla życia i pod względem umieralności wyprzedają nowotwory. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, odpowiadają one aż za 46% zgonów Polaków.

Mitem jest także myślenie, że na zawał umierają tylko mężczyźni. Zapytane, w badaniu do raportu “Miej serce do zdrowia”, Polki w większości były zdania, że zawał to domena męska. Tylko 12% ankietowanych uznało go za przyczynę śmierci kobiet. Tymczasem wbrew stereotypowym opiniom to one ponoszą większe konsekwencje zawału niż mężczyźni. Statystyki pokazują bowiem, że najczęstszą przyczyną umieralności kobiet nie jest rak piersi, lecz choroby serca i układu krążenia. Dotyczy to aż 1/3 takich przypadków. Faktem jest, że mężczyźni częściej chorują na serce, jednak to kobiety częściej umierają z tego powodu.

W podjętych przez nas działaniach staramy się zwrócić uwagę Polaków na temat chorób serca, ponieważ wiemy, że to druga po nowotworze choroba, której się obawiają – mówi Marta Maszewska-Danielewicz, Dyrektor ds. Komunikacji z Klientem w Nationale-Nederlanden TUnŻ. Co więcej, statystyki pokazują, że to właśnie choroby układu sercowo-naczyniowego są pierwszą przyczyną umieralności kobiet w Polsce. Czas więc obalić mit, że zawał jest groźny głównie dla mężczyzn – podkreśla Marta Maszewska-Danielewicz.

Zawał to nie tylko ból w klatce

Ponadto, zawał nie zawsze objawia się bólami w klatce piersiowej. Badanie przeprowadzone przez Nationale-Nederlanden wykazało, że co trzeci respondent nie potrafi wymienić dolegliwości, które mogą o nim świadczyć. Jako główny objaw zawału większość osób podaje ostry ból w klatce piersiowej, często promieniujący do żuchwy i lewego ramienia. Tymczasem w ten sposób objawia się on u mężczyzn, choć oprócz tych „klasycznych” oznak u panów mogą także wystąpić duszności, skoki ciś­nienia, kołatanie serca, zawroty głowy i omdlenia.

Warto także pamiętać o różnicach między sercem kobiety i mężczyzny, w wyniku których panie mogę nie wiedzieć, że przechodzą właśnie zawał serca. Potwierdzają to dane medyczne, wg których kobiety w takiej sytuacji często nie odczuwały bólu w klatce piersiowej. Objawami zawału serca były u nich przede wszystkim duszności, skrócenie oddechu oraz nagłe, nietypowe odczucie osłabnięcia. Odczuwały one także bóle szczęki, mdłości i zawroty głowy.

Świadomość zdrowotna Polaków

Zdaniem ekspertów wielu chorób można uniknąć lub ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia dotyczy to aż 80% przypadków chorób serca. Dzięki temu mit o tym, że profilaktyka tych chorób to tylko modne hasło jest coraz rzadziej spotykany. Aby obniżyć ryzyko wystąpienia takich chorób jak nowotwory czy zawał serca warto stosować się do uniwersalnych zasad profilaktycznych. Co ciekawe, z raportu „Miej serce do zdrowia” wynika, że aż 3/4 Polek deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia.

W ramach przeciwdziałania różnym chorobom skuteczna jest aktywność fizyczna, bowiem pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji. Jednak tylko 24% kobiet i 30% mężczyzn regularnie go uprawia. Drugim korzystnym czynnikiem jest zdrowa i zbilansowana dieta, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Aż 7 na 10 pań w badaniu zadeklarowała, że sięga po wartościową żywność. W przypadku panów stanowi to natomiast jedynie 40%. Ogromne znaczenie w profilaktyce mają również regularne badania okresowe. Co ciekawe ponad 50% Polaków w ciągu ostatniego roku zgłosiła się na nie. W profilaktyce zdrowotnej ważne jest także pozytywne nastawienie do życia oraz profilaktyka finansowa, która w razie niespodziewanych zdarzeń pozwala skupić się na szybkim powrocie do zdrowia, zamiast martwić się o środki na leczenie.

Miej serce do zdrowia

W raporcie zawarto także ciekawe obserwacje dotyczące znajomości i stosowania przez Polaków zasad profilaktyki zdrowotnej. W jego treści Nationale-Nederlanden obala także wiele innych mitów na temat chorób serca oraz nowotworów. Natomiast dzięki wsparciu ekspertów jest on źródłem merytorycznej wiedzy na temat sposobów obniżenia ryzyka schorzeń sercowych i rakowych.

Cały raport można  pobrać na stronie miejsercedozdrowia.pl lub pod poniższym linkiem:

https://miejsercedozdrowia.pl/Nationale-Nederlanden-Raport-Miej-serce-do-zdrowia.pdf

 

 

* Dane pochodzą z badania „Świadomość zdrowotna Polaków” zrealizowanego przez Instytut Millward Brown S.A. na zlecenie Nationale-Nederlanden techniką CATI w kwietniu 2015 r. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 20–55 lat.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony