Medycyna sportowa przepustką na boisko

Interdyscyplinarna dziedzina medycyny, jaką jest medycyna sportowa, skupia się na wpływie aktywności fizycznej lub jej braku na funkcjonowanie organizmu człowieka. Zarówno dla zawodowców, jak i amatorów jest to szansa nie tylko na nabycie odpowiednich umiejętności bezpiecznego uprawiania sportu, ale także możliwość właściwej diagnozy i wyleczenie dolegliwości. Doskonałym tego przykładem są ostatnie sukcesy lekarzy z Centrum Medycznego ENEL-MED opiekujących się piłkarzami Klubu Legia Warszawa.

dr_m._tabiszewskiPrzypadek Mateusza Szwocha, młodego piłkarza Legii Warszawa, pokazuje, jak wielką rolę w świecie sportu odgrywa ta dziedzina medycyny. U legionisty zdiagnozowano arytmię oraz kardiomiopatię, czyli zapalenie mięśnia sercowego. „Problemów kardiologicznych w żadnym wypadku nie można lekceważyć, dlatego tak szybko postanowiliśmy odsunąć Mateusza od gry” – tłumaczy dr Maciej Tabiszewski, lekarz pierwszej drużyny Legii Warszawa oraz specjalista ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED. „Wstępne ustalenia były niekorzystne dla piłkarza. Zdecydowaliśmy się jednak na poszerzenie diagnostyki, by znaleźć źródło jego pogarszającego się stanu zdrowia” – dodaje. Dzięki badaniom przeprowadzonym w wielu placówkach medycznych, w tym w Szpitalu Centrum ENEL-MED oraz Szpitalu Wolskim, pod ścisłym nadzorem dr Tabiszewskiego i dr Piłkowskiego, specjalisty kardiologa ze Szpitala Centrum ENEL-MED i Szpitala Wolskiego, udało się ustalić, że problemy kardiologiczne Szwocha są możliwe do wyleczenia, a tym samym nie wykluczają go z dalszej gry. Zabieg wykonany przez prof. Lenarczyka w klinice w Zabrzu przywrócił piłkarzowi nadzieję na wielką karierę sportową, a fani Legii Warszawa znów będą mogli oglądać Szwocha na boisku.

W ostatnim czasie lekarzom opiekującym się piłkarzami Klubu Legia Warszawa udało się pomóc również Michałowi Żyro, grającemu na pozycji pomocnika. Zawodnik podczas jednego z meczów zerwał więzadło stawu skokowego, a następnie przeszedł operację kostki. „Rehabilitacja czas start” – optymistycznie skomentował zabieg dr Tabiszewski. Przeprowadzona operacja pozwala wierzyć, że sportowiec wróci po niej do pełnej sprawności. Proces rehabilitacji zaplanowany został na 2-3 miesiące.

Ivica Vrdoljak, defensywny pomocnik i kapitan Legii Warszawa, przeszedł operację kolana w Szpitalu Centrum ENEL-MED. To kolejny przykład obrazujący rolę medycyny sportowej. Zabieg przeprowadził dr Jacek Jaroszewski, lekarz klubowy oraz ortopeda traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Piłkarz od dłuższego czasu skarżył się na ból w kolanie. To w konsekwencji uniemożliwiało mu efektywny udział w meczach. Ostatecznie musiał zrezygnować z gry i poddać się zabiegowi. „Kontuzje kolan są bardzo częste w sportach, w tym w piłce nożnej. Pozostawienie urazu grozić może nawet trwałym kalectwem. Na szczęście w przypadku Ivicy udało nam się zareagować na czas i niebawem będzie mógł wrócić na boisko” – mówi dr Maciej Tabiszewski.

„Właściwa ocena zdrowia w przypadku każdego sportowca, w tym także osób uprawiających sport dla własnej przyjemności, jest kluczowa. Brak pogłębionej diagnostyki często uniemożliwia zlokalizowanie prawdziwej przyczyny dolegliwości, a tym samym wyklucza pacjenta z uprawiania sportu” - mówi dr Maciej Tabiszewski. Przykłady powrotu do zdrowia sportowców napawają jednak optymizmem i zwracają uwagę, jak ważna jest to dziedzina medycyny.

Konsultacja eksperta:

Dr Maciej Tabiszewski – specjalista ortopeda i traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED oraz lekarz Legii Warszawa i Olimpijskiej Reprezentacji Polski w piłce nożnej (U21). Jest również licencjonowanym lekarzem Komisji Medycznej PZPN i jej wiceprzewodniczącym. Członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz European Society of Sports Traumatology Knee Surgery and Arthroscopy.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony