Optymizm sposobem na szczęście
Wpisany przez Angelika Kowańska   

Wagę pozytywnego myślenia podkreślało już wielu badaczy, trenerów biznesu, autorów książek. Jeden z bardziej spektakularnych sukcesów w tej tematyce osiągnął „Sekret”, którego autorką jest Rhonda Byrne. Każdy z nas doskonale wie, że pozytywne myślenie potrafi zdziałać cuda, jednak często zdarza nam się myśleć katastroficznie, np. „Nie zdążę, spóźnię się.”, „Nie wyrobię się.” Tym samym psujemy sobie nastrój, stresujemy się i podświadomie przyciągamy niechciane zdarzenia. A o ileż więcej spokoju, optymizmu i chęci do działania wnoszą myśli typu „Utknąłem w korku, mam okazję do posłuchania ulubionej muzyki lub do przejrzenia gazety.”, „Będę spokojnie pracować, zrobię tyle ile zdołam, resztę dokończę jutro.”

Tym samym psujemy sobie nastrój, stresujemy się i podświadomie przyciągamy niechciane zdarzenia. A o ileż więcej spokoju, optymizmu i chęci do działania wnoszą myśli typu „Utknąłem w korku, mam okazję do posłuchania ulubionej muzyki lub do przejrzenia gazety.”, „Będę spokojnie pracować, zrobię tyle ile zdołam, resztę dokończę jutro.”

 

Wskazówki, jak zmienić negatywne myśli na pozytywne:

-  Przywiązuj większą uwagę do tego, o czym aktualnie myślisz. Z czasem zaczniesz zauważać i szybko reagować na pojawiające się „demony myślowe”.

- Gdy tylko pojawi się negatywna myśl reaguj: obiektywnie spójrz na sytuację, dostrzeż swoje pozytywne strony, atuty i kompetencje, jakimi dysponujesz.

-  Pamiętaj, że dana sytuacja jest jedną z wielu, z których możesz wyciągać wnioski i uczyć się, nawet na błędach.

-  Unikaj negacji. Neuropsychologia pokazała, że nasz mózg nie przepada za zdaniami rozpoczynającymi się od „NIE”.

-  Zamieniaj „nie potrafię”, „nie umiem” na „poradzę sobie”, „umiem”, „potrafię”. Odnajduj w swoich wspomnieniach i doświadczeniu analogiczne sytuacje, kiedy wykazałeś się taktem, rozwagą i umiejętnościami.

Kilka inspiracji do zamiany negatywnych myśli na pozytywne:

Nie radzę sobie z nową pracą. --- Przyjęli mnie do tej pracy, ponieważ mam doświadczenie w tej dziedzinie. Zrobię co w mojej mocy, w razie potrzeby poproszę o pomoc.

Nie chcę, aby szef znów na mnie krzyczał. --- Wykonałem polecenia szefa i chcę być traktowany z szacunkiem.

Czuję się naprawdę źle z powodu popełnionego błędu, nikt mi już nie powierzy odpowiedzialnego zadania. --- Popełniłem błąd, przeprosiłem, będę bardziej uważny, aby wykonywać zadania poprawnie.

Im więcej pozytywnych myśli o sobie, tym większe poczucie własnej siły i większa wiara w dobry rezultat działania. Im więcej dobrych myśli na temat świata, ludzi i rzeczywistości, tym częściej efekty działań są dla nas pomyślne. Wiara w sukces dodaje sił, uskrzydla, redukuje stres. Wszystko to zwykle sprzyja jakości naszej pracy, dlatego warto zastanowić się przez chwilę, w którym kierunku biegną nasze myśli i skierować je na pozytywny tor.

Szczęście to coś, co każdy z nas wypracowuje dla samego siebie. (Erich From)

Autorem tekstu jest Angelika Kowańska

CreativeMedia

wizerunek-doradztwo-szkolenia

firma wyróżniona w konkursie MIKROPRZEDSIĘBIORCA ROKU 2010 Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy

zdobywca tytułu MOCNI WIZERUNKIEM 2007

razem z m.in. Canal+, Bankiem BGŻ, BPH, Fundacją L.Kronenberga

CreativeMedia

wizerunek-doradztwo-szkolenia

ul. Rubież 46/C4/81

61-612 Poznań

tel./fax 61 62 26 906

www.creativemedia.com.pl

blog.creativemedia.com.pl

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony