Maj w górach. Które szlaki wybrać, a które omijać?

Piesza wędrówka po górach to na pewno bardzo trafiony pomysł na spędzenie nadchodzącej majówki. Malownicze szlaki turystyczne przyciągają jak magnes i trudno oprzeć się pokusie spakowania plecaka i ruszenia na wyprawę. Do wędrówki trzeba się odpowiednio przygotować. Nawet o tej porze roku wyższe partie gór kryją zagrożenia. A majówka na szlaku musi być przede wszystkim bezpieczna.

góry Koniec zimy nie oznacza końca zagrożenia lawinowego. GOPR wciąż wydaje komunikaty ostrzegawcze. Jeszcze na  początku kwietnia niebezpiecznie było w Karkonoszach. Ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego z powodu operacji słońca. Wiosną lawiny może wywoływać mokry i ślizgający się śnieg. „Dodatnie temperatury powietrza oraz przelotne opady deszczu powodują roztapianie i osiadanie śniegu. Szczególnie zagrożone miejsca to  obszary w kotłach polodowcowych, leje, jary, zagłębienia terenowe, niektóre strome zbocza  powyżej górnej granicy lasu. Na stromych zboczach możliwość niewielkich lawin lub zsuwów.” – Czytamy w komunikacie GOPR-u.

Podobne warunki wiosną potrafią panować także na Babiej Górze w Beskidzie Żywieckim, w Tatrach i w Bieszczadach. GOPR informował o umiarkowanym i niskim zagrożeniu, wzrastającym wraz ze wzrostem temperatury w ciągu dnia. Ratownicy zalecają pieszym szczególną ostrożność na stokach stromych.

Bieszczady, Beskidy i Tatry należą do najpopularniejszych kierunków pieszych wycieczek. Trasy są tam bardzo licznie uczęszczane, zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów górskich wędrówek. Wybierając się na majówkę w góry wszyscy powinni pamiętać, że wiosną warunki są częściowo niekorzystne. „Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy.” – Piszą ratownicy.

Światło na podorędziu

Każda wycieczka wymaga też odpowiedniego wyposażenia, które zapewnia bezpieczeństwo. Według wskazań GOPR-u podstawowym ekwipunkiem turysty górskiego jest odpowiednie i wygodne obuwie oraz plecak, w którym niezależnie od pory roku i pogody powinny znajdować się m.in. czapka, rękawiczki, zapasowe skarpety, koszula, ubranie przeciwdeszczowe, wiatrochronna płachta, podręczna apteczka, zapałki i latarka.

Nikt nie powinien chodzić po górach po omacku, szczególnie po zmroku, dlatego tak ważne jest posiadanie niezawodnej latarki dysponującej dużym zasięgiem światła i długim czasem działania. Aby nie tracić swobody ruchów, zabierzmy ze sobą latarkę czołową. – Nasz nowa czołówka Vizo z linii Adventure świeci światłem o mocy 400 lumenów przez prawie 11 godzin. Dodatkowe światło sygnalizacyjne, aluminiowa, odporna na upadki obudowa oraz kabel przedłużający sprawiają, że jest niezbędnym elementem każdej wyprawy – mówi Maciej Mocek, wiceprezes w firmie Mactronic - największego producenta oświetlenia przenośnego w Polsce.

Dobra latarka pozwoli także odnaleźć drogę, gdy się zgubimy. W razie większych problemów umożliwia nadawanie sygnałów alarmowych przez dłuższy czas, co ułatwia poszukiwania służbom ratowniczym. Bezpieczeństwo turysty zwiększają także dyski sygnalizacyjne. – To uniwersalne i bardzo mocne światło ostrzegawcze w odpornej, gumowanej oprawie. Widoczność światła w nocy dla nowych dysków M-Flare sięga 1 km. Naszych dysków można też użyć jako latarki – doradza Maciej Mocek z Mactronic. Jeżeli planujemy nocleg, w namiocie lub schronisku, przyda nam się przenośna lampa kempingowa. Równie niezbędny jest dobry plan. Oto informacje, które powinniśmy zebrać (GOPR):

  • przebieg szlaku turystycznego, którym będziemy się kierować - czy stokiem leśnym, grzbietami czy halami itp.;
  • sieć schronisk turystycznych;
  • czas marszu od planowanego punktu wyjścia do punktu docelowego;
  • lokalizacja obiektów, które mogą stanowić awaryjne schronienie na szlaku w przypadku załamania się pogody - szałasy, schrony, koleby, leśniczówki itp.;
  • drogi odwrotu jeżeli podejmiemy decyzję o skróceniu naszej wędrówki (deszcz, mgła, burza);
  • wysokości nad poziomem morza (n.p.m.) na jaką będziemy musieli podejść i wędrować oraz różnice wzniesień na podejściach i zejściach w czasie wędrówki.

Z dobrze wyposażonym plecakiem i w pełni przygotowani możemy ruszać w góry na majówkę. Dokąd? Na czerwony szlak w Górach Sowich, na Główny Szlak Sudecki (390 km, jeden z najdłuższych w Polsce), na krajobrazowy szlak żółty prowadzący do Pienińskiego Parku Narodowego, na Połoninę Wetlińską w Bieszczady, no i w Tatry, rzecz jasna: na niewymagającą trasę od Wołowca do Liliowego lub do Doliny Chochołowskiej i Kościeliska. W malowniczych polskich górach czeka wiele różnorodnych tras. Trzeba tylko wybrać odpowiednią do poziomu swoich umiejętności.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony