Znamy zwycięzców 20. edycji konkursu BraunPrize

20. edycja BraunPrize dobiegła końca. W Centrum Innowacji marki Braun w Kronbergu 10 finalistów zaprezentowało swoje projekty przed jury i gośćmi specjalnymi, wśród których zasiadał m.in. były projektant marki Braun, legenda wzornictwa przemysłowego Dieter Rams. Wręczenie nagród nastąpiło podczas uroczystej ceremonii, która zakończyła trwający rok proces zgłoszeń i oceny nadesłanych projektów. Łączna wartość nagród wynosiła aż 75 tysięcy dolarów.

Tegoroczne motto konkursu „Design for What Matters”, było jednocześnie wyzwaniem, przed którym stanęli finaliści BraunPrize 2018. Ich projekty miały pokazać, że wzornictwo przemysłowe ma wpływ na poprawę jakości życia oraz rozwiązywanie problemów na świecie. Do jubileuszowej edycji konkursu napłynęła największa liczba zgłoszeń w historii konkursu, aż 3087 projektów z 107 krajów.

Niewielu o tym wie, ale BraunPrize jest najdłużej istniejącym, międzynarodowym konkursem dla projektantów wzornictwa przemysłowego. Gdy w 1968 Erwin Braun ustanowił BraunPrize, założenie konkursu było równie aktualne, co dzisiaj: pielęgnować i wspierać młodych, dobrze zapowiadających się projektantów i wynalazców, którzy podejmują wyzwanie uczynienia świata lepszym miejscem z pomocą swojej kreatywności i nakładu pracy.

BraunPrize 2018

Konkurs BraunPrize składa się z paru etapów, dlatego już w czerwcu br. odbyło się spotkanie   jury, w skład którego weszli czołowi eksperci z dziedziny wzornictwa i technologii. Członkini jury BraunPrize 2018, Alexandra Deschamps-Sonsino, projektantka, ekspert w dziedzinie IoT
i założycielka Good Night Lamp, opowiada o procesie oceniania: Konkurs przyciągnął utalentowanych uczestników z całego świata. Różne kontynenty, różne uczelnie oraz różne odmiany młodych talentów. A my, dzięki zebraniu się przy jednym stole, mogliśmy ich ocenić.
W ramach obrad, z dwóch kategorii – studentów i Young Talent wyłoniono po 10 finałowych projektów. Projektanci zyskali tym samym szansę na zaprezentowanie swojego pomysłu podczas uroczystej gali, która odbyła się 12 września 2018 r.

Waga dla niemowląt, trampki do korekcji stóp i bagażnik towarowy – nagrody w kategorii Young Talent

W kategorii Young Talent jury skupiło się na pomysłach, które poprawiają zdrowie dzieci i stan środowiska naturalnego. Pierwsze miejsce zdobył projekt ASHA autorstwa Petera Alwina. Urządzenie zaprojektowano z myślą o monitorowaniu niemowląt o niskiej wadze urodzeniowej na wiejskich obszarach Indii.

Na drugiej pozycji znalazł się projekt Colo autorstwa Matusa Chlpeka – trampki, zaprojektowane tak, by korygować deformacje stóp. Trzecie miejsce przypadło projektowi INST.ant, projektowi bagażnika zwiększającego ładowności roweru do 50 kg, którego autorem jest Andreasa Munka.

Terapia poudarowa, leczenie astmy i walka z zanieczyszczonym powietrzem– nagrody w kategorii Studentów

W grupie Studentów nagrodzono pomysły związane z rozwojem medycyny i ochroną środowiska. Pierwszą nagrodę zdobył projekt WIM autorstwa Thomasa Helmera i Jenny Holmstena. To zestaw narzędzi do przeprowadzenia interaktywnej terapii poudarowej, zaprojektowany by wspierać powrót do zdrowia pacjentów w warunkach domowych. Drugie miejsce otrzymali autorzy urządzenia o nazwie Otto, Gabriela Uggli, Selvi Ol-gac i Birnur Sahin. Otto ma za zadanie poprawić codzienne leczenie astmy poprzez połączenie procesu monitorowania, zapisywania danych i podawania leków. Na trzeciej pozycji uplasowało się Pluvo, autorstwa Lewisa Hornby, Nicholasa Hootona i Claudii Arnold. To neutralne kosztowo rozwiązanie problemu zanieczyszczeń powietrza w miastach. Projekt wykorzystuje mgiełkę wodną, którą można wykorzystać, jako nowy, podobny do hologramu nośnik reklamy.

Zrównoważony rozwój

W ramach BraunPrize przyznano także nagrody specjalne w dziedzinie Zrównoważonego Rozwoju, zgodnego z filozofią marki Braun, głoszącą mniej znaczy więcej. W kategorii Młodych Talentów pierwszą nagrodę przyznano Simonowi Desnerckowi – za projekt FYILTER, filtr plastiku do pralek, który można samodzielnie wykonać w domu. Drugą nagrodę, za projekt Wireframe otrzymał Ben Körös. Ten wynalazek pomaga mieszkańcom wsi w krajach rozwijających się zbudować i utrzymać tanie turbiny wiatrowe. W kategorii Studentów pierwszą nagrodę przyznano projektowi Ö, autorstwa Constance Richard. Jest to urządzenie do uzdatniania zanieczyszczonej wody za pomocą ceramicznego i piaskowego filtra. Drugą nagrodę otrzymał projekt ACORN stworzony przez Liye Zhang, Xucheng Yan, Zihan Xie, Ximing Jiang i Jiaqing Zhang. To rozwiązanie pozwalające zazielenić krajobraz pustynnych miast za pomocą arkuszy wykonanych ze sprasowanego nawozu.

Stefan Schamberg, Director R&D w Braun Global, Managing Director R&D w grupie P&G oraz członek jury BraunPrize 2018, podsumowuje wyniki konkursu: Uczestnicy dotknęli wielu problemów z zakresu odpowiedzialności społecznej, zdrowia i troski o przyszłość świata. Byłem poruszony ich odpowiedzialnością i tym, co jest dla nich naprawdę ważne.

Young Talents

  • Złoto: ASHA autorstwa Petera Alwina nagrodzono pierwszą nagrodą w wysokości 15 tysięcy dolarów. ASHA to urządzenie zaprojektowane do monitorowania niemowląt o niskiej wadze urodzeniowej na wiejskich obszarach Indii. Ten prosty i przenośny aparat mierzy wagę i temperaturę dziecka przy użyciu wbudowanej wagi cyfrowej, zasilanej panelami słonecznymi, oraz bezdotykowego termometru na podczerwień, co pozwala uniknąć zakażenia. Rozwój dziecka może być dokładnie monitorowany, co zapewnia pomoc na czas w niezwykle ważnym okresie pierwszych tygodni życia.
  • Srebro: Drugie miejsce i 10 tysięcy dolarów zdobył Colo autorstwa Matusa Chlpeka. Colo ma na celu poprawiać deformacje stóp i skorygować złe nawyki chodzenia. Powstał z myślą o dzieciach między 3 a 12 rokiem życia. Projekt składa się z butów, aplikacji na telefon i wykonanych na miarę wkładek, drukowanych na drukarce 3D, przy czym główna funkcja Colo tkwi w podeszwie, która śledzi nawyki chodzenia – optycznie, bądź przez aplikację, co daje większą precyzję.

  • Brąz: Zdobywcą trzeciego miejsca i 5 tysięcy dolarów został INST.ant autorstwa Andreasa Munka. INST.ant to projekt bagażnika, który doda każdemu rowerowi ładowności i stworzy dzięki temu konkurencję dla bagażników samochodowych, jak również skłoni ludzi, by częściej korzystali z rowerów. Bagażnik składa się teleskopowo, a jego bardzo kompaktowy rozmiar sprawia, że jest przez cały czas pod ręką i nie przeszkadza w pedałowaniu, pozwalając na transport ładunku o wadze do 50 kg.

Studenci

  • Złoto: WIM autorstwa Thomasa Helmera i Jenny Holmsten to zestaw narzędzi do przeprowadzenia nowego rodzaju interaktywnej terapii poudarowej, zaprojektowany by wspierać powrót do zdrowia pacjentów w warunkach domowych. Bransoletka monitorująca pozwala na przeprowadzenie zaawansowanej terapii, a dedykowana aplikacja daje możliwość ciągłej komunikacji między pacjentem i terapeutą, co sprawia, że kuracja jest ciekawa i angażująca dla pacjenta przez długi okres powrotu do zdrowia w domu.
  • Srebro: Projekt Otto autorstwa Gabriela Uggli, Selvi Ol-gac i Birnur Sahin został zaprojektowany, by usprawnić leczenie astmy poprzez zespolenie procesu monitorowania, zapisywania danych i podawania leków w jednym urządzeniu. Otto prowadzi użytkowników przez proces za pomocą świateł i dźwięków, wykonując pomiary i dopasowując dawkę leku za pomocą jednego ustnika, a także wpisując dane do cyfrowego dziennika pacjenta.
  • Brąz: Pluvo autorstwa Lewisa Hornby, Nicholasa Hootona i Claudii Arnold to neutralne kosztowo rozwiązanie problemu zanieczyszczeń powietrza w miastach. Czekająca na opatentowanie technologia korzysta z zawartej w pojemniku mgiełki wodnej, która ma za zadanie usunąć zanieczyszczenia z powietrza. Rozwiazanie jednocześnie zwraca koszty, ponieważ pomysł można wykorzystać jako nowy nośnik reklamy podobny do hologramu.

W ramach BraunPrize przyznano także specjalne nagrody w dziedzinie Zrównoważonego Rozwoju

Young Talents

  • Pierwszą nagrodę i 5 tysięcy dolarów przyznano projektowi FIYLTER autorstwa Simona Desnercka. To filtr plastiku do pralek, który można samodzielne wykonać w domu. Został zaprojektowany by ograniczyć liczbę włókien plastiku, które trafiają do oceanu przez pranie syntetycznych ubrań. Rozwiązanie proponowane przez autora przypomina poradnik dotyczący wykonania i instalacji systemu filtrującego, przy wykorzystaniu tanich i łatwo dostępnych produktów. Celem wynalazku jest skłonienie jak największej liczby osób do filtrowania wody w pralkach, a tym samym zmniejszenia zawartości plastiku w oceanach.
  • Drugą nagrodę i 2,5 tysiąca dolarów przyznano Benowi Körösowi, autorowi projektu Wireframe. Ten wynalazek pomaga mieszkańcom wsi w rozwijających się krajach zbudować i utrzymać tanie turbiny wiatrowe, które wytworzą energię elektryczną wystarczającą do zasilenia niezbędnych urządzeń. Pozwoli to im na porozumiewanie się przez radio, ostrzeganie sąsiednich wiosek przed niebezpieczeństwami, dzielenie się prognozami pogody, jak również zapewni światło po zmroku, co z kolei przełoży się na więcej produktywnie spędzonego czasu każdego dnia.

Studenci

  • Pierwszą nagrodę i 5 tysięcy dolarów przyznano Ö autorstwa Constance Richard. Jest to pomysł na urządzenie zaprojektowane do uzdatniania zanieczyszczonej, niezdatnej do picia wody. To projekt open source wykorzystujący prostą technologię filtrów: ceramicznego i piaskowego, które oczyszczają wodę z obecnych w niej patogenów i dają ludziom niezbędne warunki do odzyskania własnej niezależności.
  • Drugą nagrodę i 2,5 tysiąca dolarów przyznano projektowi ACORN autorstwa Liye Zhang, Xucheng Yan, Zihan Xie, Ximing Jiang and Jiaqing Zhang. ACORN to rozwiązanie pozwalające zazielenić krajobraz pustynnych miast. Arkusz ze sprasowanego nawozu jest w stanie zapewnić roślinom składniki odżywcze po umieszczeniu go w piasku, a ponadto pochłania i zatrzymuje wodę. ACORN nie tylko zmniejsza koszty zalesiania obszarów pustynnych, lecz także zwiększa prawdopodobieństwo wzrostu zasadzonych roślin i upiększa krajobraz.
 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony