Konkurs BraunPrize inspiruje młodych projektantów

Konkurs BraunPrize inspiruje młodych projektantów do poszukiwania rozwiązań mających znaczenie na co dzień Kronberg, czerwiec 2018 r. – 3087 zgłoszeń oznacza, że tegoroczna edycja konkursu BraunPrize będzie największą w jego 50-letniej historii.

braun prizeKonkurs BraunPrize, który odbywa się co trzy lata, jest świętem kreatywności i pomysłowości. Tegoroczne motto „Design for What Matters”, podkreśla wpływ wzornictwa przemysłowego na  poprawę jakości życia oraz to jak ważną rolę odgrywa w rozwiązywaniu problemów na całym świecie. Od 1968 r. BraunPrize pozwala młodym utalentowanym projektantom i szkołom designu zaprezentować się od najlepszej strony, a liczni uczestnicy tegorocznej edycji pochodzą z ponad 20 państw.

Tegoroczna edycja BraunPrize zachęca kreatywne umysły do skupienia się na projektach, które naprawdę mają znaczenie w nowoczesnym, coraz bardziej skomplikowanym świecie. Proponowane koncepcje mogą dostarczać rozwiązań, które dotyczą globalnych problemów, ale także prostych sposobów na usprawnienie codziennego życie. Nagroda zostanie przyznana wyjątkowym pomysłom i produktom w dwóch lub trzech wymiarach, w tym projektom interaktywnym, które powinny nieść obietnicę postępu i rozwoju.

Erwin Braun, zainspirowany intuicyjnym wzornictwem oraz technologią wykorzystywaną na co dzień, zorganizował pierwszy konkurs BraunPrize w 1968 r. W czasach kiedy mało kto uświadamiał sobie korzyści płynące z dobrego wzornictwa przemysłowego, BraunPrize był pierwszym międzynarodowym konkursem w Niemczech, który promował rolę wzornictwa przemysłowego i pomysły młodych projektantów. Duży zespół projektowy pod kierunkiem Olivera Grabesa, globalnego dyrektora ds. wzornictwa, kontynuuje tradycje innowacji i dobrego designu: „Dzisiejsze wzornictwo musi spełniać znacznie wyższe standardy, niż kiedykolwiek przedtem, subtelnie integrując skomplikowane technologie z ludzkim życiem”, mówi Grabes.

Na 50. rocznicę konkursu w jury zasiądą czołowi eksperci w dziedzinie wzornictwa i technologii:

Rosario Costa | starszy dyrektor ds. wzornictwa, The LEGO Group, Dania

Podczas 20-letniej kariery w The LEGO Group Rosario rekrutowała nowe talenty i kierowała zespołami projektowymi, wspierając  innowacje, wsłuchując się w głos klientów oraz tworząc koncepcje, które zapewniają wyjątkowe doświadczenia dzieciom i rodzicom na całym świecie.

Alexandra Deschamps-Sonsino | Designer, konsultant, ekspert w dziedzinie IoT i założyciella Good Night Lamp, Londyn, Wielka Brytania

Alexandra, wychowana między Paryżem, Bliskim Wschodem i Kanadą, zawsze patrzyła na świat przez pryzmat wielokulturowości. Mieszkała i pracowała w Amsterdamie, aż w 2007 r. przeniosła się do Londynu, aby założyć Tinker London, pierwszego brytyjskiego dystrybutora Arduino. Jako dyrektor generalny rozwinęła działalność firmy, oferując usługi projektowania produktów międzynarodowym klientom. Od 2011 r. jest niezależnym konsultantem w dziedzinie „Internetu Rzeczy” (IoT) i pomaga klientom zrozumieć nowy świat produktów połączonych siecią. Alexandra zajęła pierwsze miejsce na liście 100 osób mających największy wpływ na Internet rzeczy (Postscapes, 2016).

Oliver Grabes | Dyrektor Braun Design i P&G Grooming ID, przewodniczący BraunPrize

Oliver, zaintrygowany możliwością ponownego połączenia marki z jej, słynnymi na cały świat, tradycjami wzorniczymi, dołączył do P&G w 2009 r. jako dyrektor Braun Design. Pod jego kierownictwem zespół projektowy stworzył strategię „Past Forward”, wprowadzając nowoczesne i innowacyjne produkty, które stawiają na pierwszym miejscu kluczowe wartości Braun, takie jak prostota, jakość oraz dobry design.

Szeroka gama produktów zaprojektowanych według tej filozofii przyniosła pasmo globalnych sukcesów i została wyróżniona rekordową liczbą międzynarodowych nagród wzorniczych, pozycjonujących markę . Oliver skupia się na upraszczaniu sposobu, w jaki ludzie wchodzą w interakcje z produktami i systemami w coraz bardziej skomplikowanym, współczesnym świecie.

Lidan Liu | wspólnik designaffairs China, dyrektor generalny iMonkey Technology

Lidan Liu jest wspólnikiem designaffairs China, założycielką i dyrektorem generalnym iMonkey Technology. Wykłada również wzornictwo przemysłowe w College of Design and Innovation na Uniwersytecie Tongji, tym samym wypełnia lukę pomiędzy światem akademickim a światem przemysłu, wzbogacając program nauki projektowania o spotkania z uznanymi liderami branży, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. Lidan jest zwolennikiem projektowania autentycznego, czyli projektowania który szuka odpowiedzi.

Stefan Schamberg | dyrektor ds. badań rozwoju w Global Braun i dyrektor zarządzający ds. badań i rozwoju w Procter & Gamble, Kronberg, Niemcy

Stefan Schamberg rozpoczął karierę w Braun i pracuje w Procter & Gamble już od 32 lat. Jest doświadczonym liderem prac badawczo-rozwojowych i prawdziwym ekspertem w dziedzinie projektowania szerokiej gamy artykułów gospodarstwa domowego, elektroniki i urządzeń podłączonych do sieci. Kieruje globalnymi zespołami badawczo-rozwojowymi dla marek Braun i Venus. Ponadto odpowiada za dział R&D Global Capability Organization koncernu P&G w zakresie technologii i platform urządzeń. Stefan Schamberg reprezentuje pion badawczo-rozwojowy w niemieckiej Radzie Dyrektorów P&G i pełni funkcję kierownika obiektu w Niemieckim Centrum Innowacji.

Duy Phong Vu | globalny dyrektor ds. designu, De’Longhi Braun Household

Urodzony w Wietnamie Duy Phong Vu jest mistrzem języka designu. Jako kreatywny duch, który od 20 lat wnosi wielki wkład w historię sukcesów Braun Household, jest głosem stojącym za czystymi liniami definiującymi markę Braun, łączącym płynność z funkcjonalnością domowych urządzeń. Phong i jego zespół zdobyli już ponad sto międzynarodowych nagród wzorniczych, wśród nich prestiżową Good Design Award, iF Design Award, Red Dot Award oraz German Design Award, a ponadto zostali wybrani Designerskim Zespołem Roku 2016 przez Plus X.

Międzynarodowe jury spotkało się w czerwcu, aby ocenić zgłoszenia konkursowe z całego świat i wybrać kandydatów do nagrody głównej, specjalnych wyróżnień oraz nagrody ekologicznej. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni we wrześniu tego roku podczas ceremonii wręczenia nagród BraunPrize w Kronbergu.

Historia marki Braun i znaczenie wzornictwa

Z biegiem lat, Braun, stał się jednym z największych na świecie producentów urządzeń elektrycznych, skupiającym się na technologii i wzornictwie. Wszystko zaczęło się w 1921 r., kiedy to Max Braun założył firmę we Frankfurcie nad Menem. W kolejnych latach firma szybko się rozwijała: w 1950 r. Braun wprowadził pierwszą elektryczną golarkę foliową, rozpoczynając podbój rynku pielęgnacji męskiego ciała skutecznymi i trwałymi produktami. Od tego czasu Braun konsekwentnie buduje dziedzictwo niemieckiego rzemiosła i rewolucyjnego designu, a filozofia projektowania pod kątem tego, co ma znaczenie dominuje w każdym produkcie Braun.

Przełomowym momentem dla marki Braun był rok 1955, kiedy to zatrudniono, wówczas 23-letniego, Dietera Ramsa jako projektanta przemysłowego. Rams zaczynał jako projektant wnętrz, ale szybko stał się centralną postacią w dziale projektowym firmy. Z biegiem lat Rams uświadomił współpracownikom, że design produktu wykracza daleko poza sam produkt, i ukształtował tożsamość korporacyjną firmy na długo przed tym, zanim taka koncepcja w ogóle się pojawiła.

Era Ramsa przyniosła firmie międzynarodową sławę, rozwój i sukcesy. Rams wyróżniał się spośród innych projektantów umiejętnościami i stylem, wywierając duży wpływ na ówczesne wzornictwo. W 1964 r. nowojorskie Museum of Modern Art w uznaniu dla doskonałej jakości jaką reprezentuje marka zorganizowało wystawę produktów Braun. Oferta produktów obejmowała wówczas radia, telewizory, urządzenia kuchenne, zegarki, golarki elektryczne i sprzęt fotograficzny, a ponad połowa sprzedaży przypadała na zagranicę.

W 1967 r. Braun przeniósł siedzibę do Kronbergu (w pobliżu Frankfurtu), a amerykański koncern Gillette Company nabył większościowe udziały w firmie. Pod koniec lat osiemdziesiątych golarki stały się flagowym produktem Braun, a niemiecka fabryka wyprodukowała 100-milionową golarkę – prawdziwy kamień milowy dla przedsiębiorstwa, które powstało w małym warsztacie we Frankfurcie. Wkrótce z doświadczenia firmy mogły skorzystać również panie, ponieważ w 1990 r. zadebiutował pierwszy depilator Braun wprowadzony po przejęciu francuskiego producenta Silk-épil. Rok później Braun zdobył tytuł globalnego lidera  runku golarek foliowych.

W 2005 r., w ramach przejęcia Gillette,  Braun dołączył do koncernu Procter & Gamble, wprowadzając pierwotną wizję braci Braun w nową erę. Dziś dział Braun Grooming skupia się na trzech kluczowych segmentach, projektując szeroką gamę produktów do pielęgnacji męskiego ciała, depilacji kobiet oraz pielęgnacji włosów. Najnowsza golarka elektryczna Braun Series 9 zyskała tytuł najskuteczniejszej golarki na świecie. Ponadto urządzenia Braun są licencjonowane w następujących kategoriach: zdrowie z Helen of Troy Limited (termometry douszne na podczerwień, monitory ciśnienia krwi), zegary i zegarki z Zeon Ltd. oraz małe urządzenia domowe z De’Longhi SpA (miksery, roboty kuchenne, sokowirówki, ekspresy do kawy, czajniki elektryczne, tostery i żelazka). Braun nadal skupia się na wzornictwie, kontynuując tradycję tworzenia produktów, które ucieleśniają takie wartości, jak jakość, funkcjonalność, klarowność, długowieczność i ponadczasowość.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.braunprize.org/en/.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony