Zawód typer - czy da się z tego wyżyć

W Polsce pojawił się nowy zawód - typer. Pod tą dziwnie brzmiącą nazwą kryje się doradca sportowy „typer”, który podpowie zainteresowanym jak obstawić u bukmachera, żeby wygrać.

legalsportDokładnie rolą typera jest zajmowanie się typowaniem wyników meczów. Podpowiada, jak obstawić u bukmachera, aby wygrać. Zarabia sprzedając typy. W Polsce firmy zajmujące się doradztwem tego typu są zazwyczaj jednoosobowe. Na zachodzie sytuacja wygląda inaczej - typowaniem zajmują się przeważnie spółki z kilkuletnim stażem. Inaczej także wygląda obstawianie meczy. Za granicą typuje się za większe pieniądze z mniejszymi wygranymi. U nas jest odwrotnie, za małą stawkę poszukiwane są wysoko postawione pewniaki (typerzy muszą sprzedać więcej zakładów za mniejsze pieniądze).

Obszar działania oraz wyniki profesjonalnych typerów

Miejscem działania zawodowych typerów bukmacherskich są z reguły fora zamknięte, gdzie mogą oni wymieniać się typami z osobami o zbliżonej, dużej wiedzy sportowej. Wyniki, jakie osiągają zawodowi typerzy są zróżnicowane i zależą od wielu czynników m.in. dyspozycja, okres kalendarzowy w roku (przekłada się na bogactwo oferty), dostęp do poufnych informacji. Jeżeli wszystkie elementy są ze sobą kompatybilne, typerzy osiągają kwoty w przedziale 30 - 40 j. miesięcznie. Zdarza się, że kwota przekracza nawet 100 j. Należy tutaj brać pod uwagę różne sposoby stawkowania. Najlepsi typerzy pomimo limitów zarabiają od 2 do 20 tys. zł.

W meczach mogą być obstawiane zarówno wyniki (najpopularniejsze zakłady to 1X2), jak i obraz gry (np. która z drużyn popełni najwięcej fauli). Typerzy szukają nie tylko pewnych wygranych tzw. surebety (w Polsce potocznie zwane „pewniakami”), ale i błędów bukmacherów, luk w systemach i serwisach bukmacherskich. Ponadto na zachodzie więcej osób interesuje się zakładami sportowymi, dlatego też zawód typer staje się coraz bardziej dochodowym biznesem. W Polsce na razie ten rodzaj biznesu jest w fazie początkowej, co nie znaczy, że nie daje dochodów.

Typerzy korzystają także z systemów bukmacherskich - matematycznych wyliczeń szans na wygraną lub zabezpieczenia się przed stratami - m.in. z systemu Fibonacciego, Martingale czy systemu profit.

Profesjonalizm zawodowego gracza

Wyznacznikiem dobrego typera jest Yield (procentowy stosunek sumy zyskanych pieniędzy do sumy zainwestowanych pieniędzy). Suma zarobionych jednostek w zestawieniu z Yieldem decyduje o tym czy kogoś można zaliczyć się do zawodowego gracza, czy tylko do solidnego typera. Na forach zamkniętych rzadko dochodzi do sytuacji, w której w roku ktoś zanotował ujemny bilans. W każdej jednak grupie są osoby, które się wyróżniają. Samo znalezienie się na forum już dobrze znaczy o typerze.

Profesjonalny gracz powinien umieć utrzymać się z obstawiania zakładów sportowych. Czyli kwota powinna wynosić co najmniej 2 tys. zł. By zarabiać taką kwotę, należy dysponować wysokim budżetem bądź też wykonywać bardzo wysoki obrót. W zakładach bukmacherskich takie działanie nie zawsze jest możliwe, bo może w pewnym momencie zbliżyć się do hazardu. Jak pokazują badania Europejskiej Komisji ds. gier hazardowych, tylko 2% obstawiających zarabia na zakładach sportowych. Znanym serwisem, który gromadzi typerów z całego świata - zarówno amatorskich jak i profesjonalnych jest BlogaBet.

Powyższy tekst jest wyłącznie informacyjny. Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem, dozwolone od lat 18. Zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia - skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Graj odpowiedzialnie u legalnych bukmacherów, z ważną licencją Ministerstwa Finansów.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony