Czas na wakacyjne podróże!

Walizka czy plecak? W jaki sposób zmieścić w ograniczonym bagażu odpowiednią ilość ubrań na każdą pogodę? Jak sprytnie zapakować się na dwutygodniowy wyjazd w walizkę, którą zabierzemy do samolotu jako bagaż podręczy? Jak sprawić, aby podróż samochodem przebiegała bezpiecznie i wygodnie? Wyjazd wakacyjny wymaga właściwego przygotowania, które zależy od środka lokomocji, jakim udajemy się w podróż. Pomoże nam w tym Jula, która nakręca do letnich aktywności.

julaWielki wylot z małą walizką

Do samolotu najporęczniej zabrać małą i wygodną w transporcie walizkę kabinową. Jej ogromne atuty to: możliwość wniesienia jej na pokład samolotu, dzięki czemu oszczędzimy sobie oczekiwania na bagaż po podróży, a w przypadku korzystania z tanich linii lotniczych – nie musimy wnosić opłaty za bagaż główny. Jest to oczywiście wyzwanie, ponieważ zapakowanie się do walizki o wymiarach: 35x55x20 cm wymaga pomysłowości i oczywiście zastosowania się do obowiązujących przepisów.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni w walizce osiągniemy, stosując zasadę: największe i najcięższe przedmioty umieszczamy na spodzie, lżejsze układamy na wierzchu, a wolne przestrzenie pomiędzy uzupełniamy mniejszymi, elastycznymi przedmiotami (np. skarpetkami). Aby zmniejszyć objętość pakowanych ubrań nawet do 80%, zastosuj worki próżniowe: włóż do nich odzież, a powietrze odciągnij odkurzaczem.

Zgodnie z przepisami, w bagażu podręcznym wszelkie płyny, czyli również kosmetyki można przewozić w butelkach o pojemności maksymalnej 100 ml. Warto więc przelać szampon, mydło w płynie czy balsam do specjalnych butelek turystycznych. W sklepach bez problemu zaopatrzysz się także w pastę do zębów czy antyperspirant w wersji mini – ograniczysz w tej sposób wagę bagażu.

Przed wyruszeniem na lotnisko koniecznie zważ walizkę, ponieważ bagaż podręczny nie może przekroczyć 8 kg. Dzięki wadze bagażowej unikniesz dodatkowych opłat za nadbagaż.

Jeśli jednak musisz zabrać wszystkie ulubione sukienki i sandałki czy cały ekwipunek do nurkowania, wybierz większą i zdecydowanie bardziej pojemną walizkę podróżną. Ponieważ będzie ona podróżować w luku bagażowym, warto spiąć ją dodatkowo paskiem bagażowym z zamkiem cyfrowym, stanowiącym zabezpieczenie w przypadku uszkodzenia zamka w walizce.

julaPlecak na piesze wędrówki

Jeśli w wakacje podróżujesz pociągiem lub innymi zatłoczonymi środkami transportu, wędrujesz po górach, to praktycznym rozwiązaniem będzie wygodny i dobrze wyważony plecak. Najlepiej wybierz taki, który będzie wykonany z wodoodpornego materiału z mocnymi szelkami, regulowanym pasem biodrowym, pasem piersiowym oraz elastyczną wentylacją pleców. Tutaj obowiązują te same zasady pakowania, co w walizce. Warto, aby w plecaku była możliwość wydzielenia przegród, które umożliwią wyjmowanie rzeczy z dolnej jego części bez wypakowania całego bagażu. Plecak powinien mieć także kieszenie zewnętrzne na przedmioty potrzebne w podróży oraz specjalne paski, które pozwolą przytroczyć do niego karimatę czy kurtkę.


julaNad wakacje samochodem

Jeśli należysz się do osób ceniących mobilność podczas podróży, wyprawa samochodem na wakacje to coś dla Ciebie. Aby była ona bezpieczna i wygodna, należy odpowiednio przygotować, zabezpieczyć i spakować auto.

Przed wyruszeniem w trasę dla własnego bezpieczeństwa sprawdzamy stan techniczny samochodu, termin ważności gaśnicy i uzupełniamy apteczkę. Realne zagrożenie dla auta stanowią leśne zwierzęta, więc warto zamontować na zderzaku odstraszacz zwierząt. To niewielkie urządzenie po przekroczeniu prędkości 60 km/h zaczyna emitować dźwięk, który może spłoszyć znajdujące się w pobliżu zwierzęta. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi Twojej uwagi i ostrożności podczas prowadzenia auta.

julaPakując samochód pamiętaj, aby żadne przedmioty nie leżały luźno w kabinie, ponieważ stwarzają realne zagrożenie dla pasażerów w przypadku gwałtownego hamowania lub kolizji. Najgłębiej w bagażniku umieść te rzeczy, które nie będą Ci potrzebne w podróży, a najbliżej – te, które mogą się przydać. Możesz skorzystać ze specjalnych toreb do samochodu wyposażonych w trzy pojemne przegrody oraz wyjmowaną lodówkę turystyczną, w której możesz schować np. jedzenie na podróż.

Wyjazd na wakacje rodzin z małymi dziećmi dziś również przestała stanowić problem: przenośnie przewijaki, akcesoria do zabawy czy bezpieczne foteliki ułatwiają podróż. Z pewnością przyda się także samochodowy czajnik elektryczny, w którym po podłączeniu do zapalniczki możesz ugotować nawet 1 l wody i przyrządzić świeżą kaszkę.

Spakowani i zabezpieczeni na wszelkie ewentualności możemy wyruszać w podróż. Udanego wyjazdu!

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony