Stres, smutek i frustracja, czyli co mężczyzna powinien wiedzieć na temat problemów intymnych kobiet

Problemy intymne, z którymi boryka się Twoja partnerka, zawsze w pewnym stopniu dotykają także Ciebie. Wsparcie, którego możesz jej udzielić jest w tym przypadku bardzo istotne. Zanim spróbujesz wczuć się w jej sytuację warto, abyś poznał uczucia, które najczęściej towarzyszą cierpiącej z powodu tego rodzaju dolegliwości kobiecie. Badanie przeprowadzone na zlecenie Akademii Feminum pokazało bowiem, że są to tak silne emocje jak stres, smutek czy frustracja[1].

 


Jednymi z najczęściej pojawiających się u kobiet problemów intymnych są bakteryjne zakażenie pochwy, grzybica, opryszczka narządów płciowych, rzęsistkowica, chlamydioza, a także suchość pochwy. Takim dolegliwościom towarzyszy zazwyczaj ból, świąd, pieczenie oraz upławy. Dyskomfort, który dotyka borykające się z nimi panie jest jednak nie tylko fizyczny, ale i psychiczny. Dla wielu z nich tego rodzaju przypadłości to wstydliwe oraz bardzo stresujące i frustrujące problemy. Dlatego też zrozumienie i wsparcie, którego możesz udzielić swojej partnerce, będzie dla niej niezwykle cenne.

Jakie emocje wzbudzają u kobiet problemy intymne?

Nieleczona suchość pochwy może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji w obszarze zdrowia psychicznego Twojej partnerki. Wywołuje bowiem u kobiet takie emocje jak stres (57% pań, które doświadczyły tego problemu), złość i frustracja (56%), zażenowanie (51%) czy smutek i niezadowolenie (50%). Maria Rotkiel, psycholog i terapeutka par potwierdza, że problem suchości pochwy to przyczyna wielu trudności w sferze psychicznej, które zmniejszają codzienny komfort życia i negatywnie wpływają na samopoczucie. Według niej złe samopoczucie psychiczne wynika z braku pewności siebie i jest to mechanizm tak zwanego negatywnego błędnego koła nastroju, którego podstawą jest zaniżona samoocena. Jeżeli widzisz, że Twoja partnerka cierpi z powodu problemów intymnych, w pierwszej kolejności zadbaj zatem o jej postrzeganie siebie. Podstawą powinna być szczera rozmowa, podczas której zapewnisz ją, że sytuacja, w której się znalazła nie ma i nie będzie mieć żadnego wpływu na Wasze relacje.

Jakie konsekwencje natury emocjonalnej wywołuje nieleczona suchość pochwy?

Panie, które doświadczyły suchości pochwy, wskazują także na wiele konsekwencji związanych z tym problemem. Najważniejszą okazał się być spadek jakości życia seksualnego. Doświadczyło go aż 81% ankietowanych. Z kolei 61% kobiet zwróciło uwagę na pogorszenie relacji z partnerem oraz spadek ogólnego zadowolenia z życia (49%). Dolegliwość ta wiele z nich wpędziła także w kompleksy (38%). Bardzo niepokojący jest również fakt, że 27% kobiet, jako skutek natury emocjonalnej suchości pochwy wskazało depresję.

Dolegliwości intymne, w tym suchość pochwy, to wielopłaszczyznowe problemy, które wywołują silne emocje. Negatywne odczucia z nimi związane przekładają się nie tylko na samopoczucie kobiety, ale i na jej relacje z partnerem. Możesz jednak zadbać o to, aby w Waszym związku tego rodzaju problemy nie miały wpływu na uczucie, które Was łączy. Okaż swojej drugiej połówce wsparcie, zrozumienie i zadbaj o jej dobrą samoocenę.

Więcej danych z badania „Zdrowie intymne Polek”, przeprowadzonego na zlecenie Akademii Feminum, znaleźć można na stronie www.feminum.pl[1] Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI - przeprowadzone wśród  członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 10.03.2017 – 14.03.2017 r. Kobiety w wieku 25-60 lat N=469.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony