W Polsce rośnie zainteresowanie bronią

Zbroimy się? W ubiegłym roku złożyliśmy 70 proc. więcej wniosków o pozwolenie na broń sportową i otrzymaliśmy dwa razu więcej zezwoleń na broń kolekcjonerską niż w 2015 roku. Znacząco wzrosła sprzedaż akcesoriów do broni – aż o 400 proc.

mactronicW 2016 roku kupiono w Polsce ponad 106 tys. sztuk broni informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Zwraca też uwagę na to, że policja wydała w ub. roku rekordową liczbę zezwoleń – to m.in. 3,5 tysiąca zezwoleń na broń kolekcjonerską (dwa razy więcej niż w 2015 roku). O 70 proc. wrosła liczba wniosków o zezwolenie na posiadanie broni sportowej. Skąd ta tendencja?

- Ostatnie lata to eskalacja napięć w polityce i gospodarce. Wokół nas pojawiło się wiele nowych zagrożeń. Społeczeństwa szukają więc sposobu na zwiększenie i ochronę bezpieczeństwa na własną rękę – mówi Andrzej Wojtusik, starszy chorąży sztabowy, były Komendant Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych i Pomocnik Dowódcy Wojsk Lądowych ds. Podoficerów. – To jedna z istotnych przyczyn wzrostu zainteresowania bronią i militariami w ostatnich latach. Widzimy to, co dzieje się na Ukrainie, w Europie Zachodniej, dostrzegamy rozwój koncepcji wojny hybrydowej. Instynkt podpowiada działania obronne – dodaje.

Rynek już to dostrzega

Zmianę w nastawieniu Polaków do broni zauważają również producenci oraz dystrybutorzy akcesoriów do pistoletów i karabinów. Z danych firmy Mactronic wynika, że w ostatnim roku sprzedaż tego rodzaju produktów wzrosła o ponad 400 proc. w porównaniu z latami ubiegłymi. Czego pasjonaci strzelectwa poszukują na rynku prócz amunicji, tarcz i akcesoriów do konserwacji?

Latarki taktyczne na broń, włączniki żelowe, uchwyty do pistoletów, modyfikacje do broni w postaci szyn montażowych Picatinny. To tylko z niektóre z popularnych akcesoriów dla strzelców – mówi Cyprian Lemiech, ekspert ds. oświetlenia przenośnego we wrocławskiej firmie Mactronic, która zaopatruje w latarki m.in. służby mundurowe i wojsko, a jej oświetlenie można znaleźć między innymi na wyposażeniu okrętu ORP Orzeł.

Ekspert dodaje, że takie akcesoria cieszą się zainteresowaniem nie tylko użytkowników prawdziwej broni. Chętnie korzystają z nich grupy rekonstrukcyjne uprawiające Air Soft Gun, zawodnicy paintball lub po prostu miłośnicy militarnych gadżetów lub survivalu.

Rząd planuje promować strzelectwo

Strzeleckie zainteresowanie planuje wspierać rząd. W ostatnich dniach pojawiła się informacja o planie budowy państwowych strzelnic, który jest motywowany wzrostem zainteresowania bronią wśród młodych Polaków. Plan upowszechnienia strzelectwa sportowego został opracowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Obrony Narodowej. Według doniesień prasowych planuje się utworzenie tego rodzaju strzelnic w każdej gminie.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony