Kiedy dokonać zmiany opon na letnie?

Obecnie prawodawca nie wypowiada się w Polsce na temat obowiązkowej zmiany ogumienia oraz czasu w jakim powinno zostać ono zmienione. Dowiedz się jak efektywnie dokonać wymiany opon i cieszyć się bezpieczeństwem na drodze podczas nowej pory roku.

Statystyki pokazują, iż liczba kierowców dokonujących sezonowej  zmiany opon rośnie i wynosi już 95% użytkowników dróg. Jest to zrozumiałe ze względu na trudne warunki panujące podczas zimy w naszym kraju. Dla odpowiedniego użytkowania opon ważne jest dokonanie obydwu zmian opon z zimowych na letnie i następnie z letnich na zimowe w odpowiednim czasie. Kiedy więc należy dokonać zmiany opon z zimowych na letnie?

Jest to oczywiście indywidualna decyzja, generalna zasada mówi jednak że należy dokonać zmiany na opony letnie  gdy średnia temperatura przekracza 7 stopni Celcjusza. Jest to jednak granica umowna, zalecana jest obserwację pogody.Wymianę opon należy również rozplanować aby uniknąć kolejek, pośpiechu i niestaranności. Również zakupu opon  najlepiej dokonać przed sezonem co zapewni nam niższą cenę i możliwość uzyskania wszystkich niezbędnych informacji. Przed zakupem warto zapoznać się z aktualnymi testami publikowanymi w prasie motoryzacyjnej oraz internecie.

Należy pamiętać, że dokonanie zmiany w odpowiednim czasie zapewnia zwiększenie ekonomiczności użytkowania opon.

Pojawiają się zwolennicy jazdy na oponach zimowych przez cały rok jednak jest to nie zalecane przez specjalistę firmy Tirendo Dietmara Töpfera. Opony zimowe wykonane są z innego rodzaju mieszanki gumowej, która jest bardziej elastyczna i miększa, dlatego ulega szybszemu zużywaniu podczas jazdy w letnich warunkach. Również osiągi uzyskiwane na oponach zimowych podczas lata są gorsze.

Przy zmianie opon należy również pamiętać by miały one odpowiedni rozmiar dopasowany do rozmiaru polecanego przez producenta samochodu. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze należy również wprowadzić do swojej codziennej rutyny zwyczaj sprawdzania ciśnienia w oponach oraz stanu bieżnika.

Te wszystkie czynności pozwolą cieszyć się bezpieczną i przyjemną jazdą podczas lata.

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony