Jak urządzić wnętrze w stylu glamour?

Dla niektórych jest synonimem kiczu i przesady, przerostem formy nad treścią, dla innych symbolem wytworności, elegancji i luksusu rodem z baroku. Styl glamour od wielu lat jest jednym z ważniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Jego stałe elementy to dekoracyjność i stylizowane, błyszczące dodatki. Styl glamour nie musi się wszystkim podobać, ale z pewnością przykuwa uwagę.

Trend glamour nie potrzebuje wcale wielkich przestrzeni. Zastosowanie błyszczących powierzchni sprawi, że mały pokój, kuchnia czy łazienka wydadzą się bardziej przestronne. Podobną funkcję spełniać będą wielkie lustra w pozłacanych oprawach. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by w tym stylu urządzić małe mieszkanie. Kluczem do sukcesu jest stworzenie we wnętrzu odpowiedniej równowagi pomiędzy elementami błyszczącymi i efektowanymi, a bezpieczną klasyką i matową fakturą. Stylizowane dodatki, srebro, złoto i zdobienia najlepiej będą się prezentować w towarzystwie jednolitego i stonowanego tła – na przykład pastelowych ścian.

Barok i klasyka –połączenie idealne

Klasyczne meble i barokowe akcenty to podstawa każdej aranżacji w stylu glamour. Nadadzą każdemu pomieszczeniu elegancji, zmysłowości i przyjaznego luksusu. Kupując meble, pamiętajmy o tej zasadzie. Barokowe fotele obite miękkim pluszem albo tapicerowane meble, w których uwagę przykuwają oryginalne pikowania, ozdobią każde pomieszczenie. Nie bójmy się stylizacji w stylu rokoko – zdobione nogi stołu, ozdobne nagłówki, porcelanowe wazony z elementami kwiatowymi czy lustra z grubą złotą ramą z amorkami, kiedy decydujemy się na styl glamour są nieodzowne.

Ogromną rolę odgrywa również kolorystyka wnętrza. Biel, czerń, szarość, pastele idealnie będą się komponować ze srebrem, złotem i błyszczącymi zdobieniami. W aranżacji stylu glamour czasem możemy spotkać się z tapetami z motywem barokowej ornamentyki. Doskonałym połączeniem byłyby tutaj na przykład czerwona tapeta ze złotymi koronami i ciemnobrązowe meble stylizowane na rokokowe z rzeźbieniami w kształcie kwiatów lub amorków. Grunt to zachowanie równowagi i mimo wszystko umiaru, dzięki którym mieszkanie będzie tchnąć dworską elegancją, a nie kiczem i przesadą.

Detale to podstawa

Dodatki odgrywają równie ważną rolę co meble i kolorystyka wnętrza. Nadają charakter miejscu. Mają ogromne znaczenie, dlatego warto poświęcić im więcej uwagi. Pamiętajmy, że dodatki mogą także szpecić, jeśli nie zachowa się umiaru.

Ozdoby w stylu glamour, których nie może zabraknąć w naszym mieszkaniu to:

  • błyszczące tkaniny, np. welur, aksamit, jedwab, plusz,
  • dekoracyjne listwy ścienne,
  • masywne ramy zwierciadeł i obrazów,
  • dodatki w kolorze srebrnym lub złotym,
  • błyszczące patery, wazony, bibeloty,
  • kryształowe żyrandole, lampy i świeczniki,
  • bogato zdobione poduszki,
  • elementy dekoracyjne na meblach – klamki, uchwyty.

Istotnym elementem aranżacji w stylu glamour są również okna i drzwi, najlepiej w klasycznym wydaniu, np. z kolekcji Porta Toledo, Porta Inspire lub Porta Nova.

Na zdjęciach zostały zaprezentowane najnowsze kolekcje drzwi Porta KMI Poland.
 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony