Jak dopasować drzwi do potrzeb?
Wpisany przez Malwina Sarnowska   

Drzwi spełniają wiele funkcji w naszych mieszkaniach. Są także elementem estetycznym wyraźnie akcentującym charakter naszych wnętrz. Na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie? Doradzamy w wyborze optymalnych rozwiązań.

Na którą ze stron mają się otwierać

Kupując drzwi, koniecznie trzeba zdecydować, na którą stronę będą się one otwierać – na prawą czy na lewą. W przypadku nowych mieszkań decyzję tę najczęściej podejmuje za nas architekt, jednak gdy zabieramy się do remontu błąd w tym wyborze może pozbawić nas komfortu użytkowania wnętrza.

Konstrukcja

Wybierając rodzaj konstrukcji drzwi, warto zwrócić uwagę między innymi na: wytrzymałość, stopień stabilizacji, dźwiękoszczelność – szczególnie ważną w przypadku sypialni bądź domowego biura – czy termoizolację w przypadku drzwi zewnętrznych.

Ościeżnica

Właściwy dobór ościeżnicy jest równie ważny jak skrzydła drzwiowego. Najczęściej spotykane na rynku rozwiązania to drzwi przylgowe i bezprzylgowe.

Drzwi bezprzylgowe z zasady są droższe od przylgowych między innymi z powodu stosowania bardziej kosztownych zawiasów ukrytych. Uważane są także za cieplejsze, ale jednocześnie wymagają większej uwagi i staranności podczas montażu. Zaletą drzwi przylgowych jest natomiast łatwość regulacji zawiasów – ma ona znaczenie w przypadku nowych budynków, które mogą ciągle osiadać.

Szyba

Szyba zamontowana w drzwiach jest doskonałym elementem dekoracyjnym, jednak jej podstawowa zaleta to umożliwienie przepływalności światła, dzięki czemu, ciemne bądź małe pomieszczenia otrzymują szansę dodatkowego doświetlenia. Warto pamiętać także, że szyba wpływa na dźwiękoszczelność drzwi, dlatego w przypadku sypialni i domowego biura jej wybór nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem.

Zawiasy

Niewielu z nas zwróciło dotąd uwagę, że zawiasy mogą być widoczne bądź ukryte. Czym się różnią? Oczywiście chodzi głównie o aspekt estetyczny, ale jak wspomnieliśmy przy okazji ościeżnic, wybór odpowiedniego wariantu może mieć również powody funkcjonalne.

Wentylacja

Z wentylacją w drzwiach najczęściej mamy do czynienia w naszych łazienkach, gdzie jest ona obowiązkowa i reguluje dopływ świeżego powietrza do wnętrza. Warto zwrócić uwagę na wielość rozwiązań w tym zakresie, między innymi: tuleje wentylacyjne, kratka wentylacyjna czy podcięcie wentylacyjne. Wybór jednego z nich wpłynie rzecz jasna na estetykę wnętrza, ale najważniejsze jest, by niezależnie od wariantu zachować swobodny przepływ powietrza.

Skrzydło

O wyborze tych a nie innych drzwi decyduje najczęściej ich estetyka i dopasowanie do pozostałych elementów wnętrza. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku rozwiązania odpowiadają naszym konkretnym potrzebom oraz funkcji pomieszczenia. Dlatego wspólnie ze sprzedawcą warto rozważyć wszystkie "za i przeciw", by dla własnego komfortu wybrać najlepsze rozwiązanie: drzwi pojedyncze lub podwójne, standardowe lub suwane.

Klamka

Klamka w drzwiach jest elementem mocno dekoracyjnym i nie łudźmy się, że pozostanie niezauważona. Pamiętajmy by dobrze ją dobrać do zamka i zawiasów – biorąc pod uwagę kolorystykę oraz funkcję pomieszczenia.

Wymiary

W tym względzie bądźmy zawsze doskonale przygotowani. Przed wizytą w salonie sprzedaży należy precyzyjnie zmierzyć otwór w ścianie i grubość muru lub, co bardziej bezpieczne, skorzystać z Autoryzowanej Grupy Montażowej.

Autorka tekstu jest projektantką Porta KMI Poland. 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony