Kolejna polska marka odzieżowa zniknie z rynku?

Znany krakowski producent koszul Sp. im. J. Dąbrowski zaprzestał produkcji. Spółdzielnia imienia J. Dąbrowski wpisała się na stałe w pejzaż Krakowa. Starsi krakowianie pamiętają istniejący do dziś sklep na Małym Rynku przy ulicy Wiślnej, gdzie w czasach PRL-u można było kupić najlepsze koszule w Krakowie.

Tradycja firmy sięga lat powojennych, kiedy to uciekinierki z postania warszawskiego założyły spółdzielnie i zaczęły szyć koszule. Były to koszule najwyższej jakości szyte głównie na eksport dla takich firm jak: Andres z Belgii, Seidensticker, Otto Kern, Verse, Tendenza, Jobis z Niemiec. W ostatnich latach firma próbowała budować własną sieć sprzedaży wstawiając „kioski” do centrów handlowych.

Na stronie internetowej Spółdzielni możemy przeczytać:

„To my, jako pierwsi wprowadziliśmy do produkcji usztywnione kołnierze w miejsce plastikowych fiszbin. To my wprowadziliśmy numerację koszul łącząc obwód kołnierza ze wzrostem. To my zamknęliśmy koszule w woreczku foliowym”.

I to my postanowiliśmy sprzedać majątek i podzielić się „zyskiem”. Zapewne, dlatego aby za chwilę nie dzielić się długami.  Na początku roku Spółdzielnia Pracy J. Dąbrowski ogłosiła przetarg na zakup nieruchomości, ale jak wiem do dnia dzisiejszego nieruchomości nie udało się sprzedać. Firma wyprzedaje resztki towarów z magazynu, dlatego warto podejść i kupić ostatnie koszule. Są to wyroby naprawdę wysokiej jakości, tkaniny pochodziły między innymi z Austrii.  Niestety w najbliższym czasie spółdzielnia podzieli najprawdopodobniej losy wielu innych polskich firm odzieżowych.

W 2010 roku sąd ogłosił upadłość innego producenta koszul Collar Textil  z Opatowa(dawny zakład produkcyjny Wólczanki), który zatrudniał ok.200 osób. Podobny los spotkał w tym samym czasie największego w Europie producenta tkanin lnianych Orzeł S.A. z Mysłakowic. 1.07.2010r Ogłoszona została upadłość Spółki Akcyjnej. W tym przypadku jednak może jest szansa na happy end. Od czerwca 2012r. przedsiębiorstwo zostaje zakupione przez nowych właścicieli i reaktywowana zostaje produkcja tkanin lnianych już, jako Orzeł Sp. z o.o. W października 2012r spółka poinformowała, że wznawia produkcję tkanin lnianych.

Artykuły powiązane

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony