Dieta dla serca

29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. To dobra okazja, żeby zadbać o serce swoje i najbliższych, wprowadzając zmiany w stylu życia i diecie. Poznaj porady dietetyczki, Agaty Ziemnickiej-Łaskiej na dietę dla serca.

hr1889Światowy Dzień Serca obchodzony 29 września to inicjatywa, która ma na celu zwiększenie świadomości społecznej związanej z zagrożeniami chorobami serca oraz odpowiednią profilaktyką. Chociaż zwykle zdajemy sobie sprawę, że zachorowalność na choroby serca wzrasta, zaskoczeniem może być fakt, że jest to najważniejsza z przyczyn śmierci na świecie. Szacuje się, że w 2015 r. ponad 17,5 milionów osób zmarło z powodu chorób układu krążenia, co stanowi 31% zgonów na świecie[1]. I nie dotyczy to wcale tylko osób starszych. Z pewnością wpływ na to ma współczesny tryb życia, kaloryczne jedzenie z cukrem, tłuszczem i solą, które przyczynia się m.in. do nadciśnienia, cukrzycy i otyłości. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że 39% dorosłych powyżej 18 roku życia ma nadwagę, a aż 13% jest otyłych[2].

Na szczęście proste zmiany w stylu życia takie jak rzucenie palenia, zwiększenie aktywności fizycznej i poprawa nawyków żywieniowych mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób serca. Światowy Dzień Serca to idealna okazja, by wprowadzić do swojej diety więcej warzyw i owoców, które mogą poprawić kondycję Twojego serca. Tym bardziej, że nadal ponad 80% osób na świecie nie spożywa rekomendowanej przez WHO dziennej dawki 400g warzyw i owoców, a Ty możesz być wśród tego odsetka. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to proste, by zjadać codziennie tak duże ilości warzyw i owoców. Z pomocą przychodzą więc sokowirówki, wyciskarki i blendery, dzięki którym przyrządzisz zdrowe soki i koktajle, które będą zawierać cenne wartości odżywcze. Do przygotowywania soków najzdrowszych dla serca doskonale sprawdzi się wyciskarka wolnoobrotowa, dzięki której wyciśniesz sok zarówno z twardych składników, jak np. burak czy marchewka, zieleniny, ale również z miękkich owoców jagodowych czy pomidorów.

Co równie ważne przygotowywanie soków we własnej kuchni może sprawić Ci dużo przyjemności i wcale nie jest trudne. Nowe wyciskarki Philips Viva Collection HR1887, HHR1888 i HR1889 posiadają szeroki otwór na produkty - 70 mm, w którym zmieści się nawet całe jabłko! Dzięki temu przed wyciskaniem soku nie musisz kroić warzyw i owoców na kawałki. W dodatku po skończonej pracy dzięki funkcji QuickClean całe urządzenie umyjesz w krótkim czasie!. Dodatkowym udogodnieniem jest prosta w użyciu funkcja blokady kapania, która za naciśnięciem jednego przycisku zabezpiecza blat przed zachlapaniem.

Wypróbuj przepisy dietetyczki i ekspertki żywieniowej Philips - Agaty Ziemnickiej – Łaskiej przygotowane specjalnie z okazji Światowego Dnia Serca i ciesz się zdrowym sercem.

SOK SERCE JAK DZWON

2 szklanki ciemnozielonych warzyw liściastych (szpinak, jarmuż)

2 małe jabłka

1 marchewka

¼ limonki

Składniki wycisnąć  w wyciskarce. Po przygotowaniu dodać kilka kropel oleju lnianego.

---

SOK CZERWONE SERCE

2 buraki

2 marchewki

2 łodygi selera naciowego

1 jabłko

Składniki wycisnąć  w wyciskarce lub sokowirówce Po przygotowaniu dodać kilka kropel oleju lnianego.

----

SOK POMIDOROWE SERCE

3 pomidory

1 marchewka

¼ limonki

¼ łyżeczki pieprzy cayenne

Składniki poza cayenne wycisnąć w wyciskarce. Po przygotowaniu dodać kilka kropel oleju lnianego i pieprz cayenne.

---

SOK SERCE JAK GRANAT

4 buraki podłużne

owoce z połówki granatu

1 gruszka

½ cytryny

Składniki wycisnąć  w wyciskarce. Po przygotowaniu dodać kilka kropel oleju lnianego.

---

Możesz też poeksperymentować i przygotować soki z innych zdrowych składników. Wykorzystaj produkty najzdrowsze dla serca polecane przez Agatę Ziemnicką -Łaskę.

Warzywa: szparagi, marchewka, seler naciowy, ciemnozielone warzywa liściaste, czosnek, cebula, dynia, pomidory

Owoce: jabłka, brzoskwinie, jagody, jeżyna, owoce cytrusowe, żurawiny, liwi, mango, melony, papaje, śłiwki, granaty, maliny, czerwone winogrona, truskawki

Zioła: cayenne, kozieradka, imbir, pokrzywa, pietruszka, rozmaryn, kurkuma

Smacznego!

Rekomendowane ceny wyciskarek wolnoobrotowych Philips wynoszą:

HR1887/80 - 769 pln

HR1889/70 - 809 pln

HR1945/80 - 1 259 pln

HR1946/70 - 1 349 pln

HR1947/30 - 1 479 pln


[1] World Health Organization Factsheet, July 2017: www.who.int/mediacentre/factsheets/fs317/en/

[2] World Health Organization: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs311/en/

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony