Z czego wynika nadmierne owłosienie?
Wiadomości
Wpisany przez Handsomemen   
czwartek, 27 sierpnia 2009 09:54

Coraz częściej słyszy się o zaburzeniu, jakim jest hirsutyzm. Charakteryzuje się ono pojawieniem się nadmiernego owłosienia typu męskiego ( w okolicach twarzy, klatki piersiowej, brzucha) u kobiet. Przyczyną tego zaburzenia jest nadmierna ilość hormonów (androgenów), może występować rodzinnie (genetycznie) lub na skutek chorób, które powodują zmiany hormonalne w organizmie. Leczenie jest leczeniem objawowym, które polega na podawaniu leków, które regulują gospodarkę hormonalną organizmu.

Bardzo często jednak okazuje się, że jest skuteczne tylko w czasie trwania kuracji, a po jej ustaniu, sytuacja wraca do stanu poprzedniego.

Innym zaburzeniem, które może nasilać nadmierne owłosienie jest hypertrichoza i jest to zaburzenie pojawiające się najczęściej w okresie dojrzewania, rzadziej w czasie menopauzy u kobiet. Charakteryzuje się nadmiernym owłosieniem na twarzy, wokół sutków i na podudziach i wynika z zaburzonej pracy nadnerczy.

Za nadmierny porost włosów uznaje się sytuację, w której dochodzi do rozrostu włosów w miejscu, w którym pojawia się meszek, włosy mieszkowe są grubsze i dłuższe i przybierają formę normalnych włosów. Nadmierny porost jest rzadziej diagnozowany u mężczyzn, bowiem uznany jest za naturalny wynik działania testosteronu i często bujne owłosienie uznaje się za cechę męskości. Wiadomym jest jednak, że czasami nadmierne owłosienie nawet u mężczyzn przybiera formy nienaturalne, wręcz chorobliwe. Za przykłady tego stanu uznaje się znane w historii przykłady ludzi, nazywanych „ludźmi- wilkami”. Ich ciała są zarośnięte włosami prawie w całości, przez co owłosienie to staje się dla nich nie byle jakim problemem. Obecnie znany jest przykład chińczyka, którego ciało jest porośnięte włosami w 96%. Ta wada wynika ze zmian, które nastąpiły w jego DNA i jest nieodwracalna. Uważana jest za wadę genetyczną. Do tej pory na całym świecie odnotowano zaledwie 100 takich przypadków i tylko możliwość badań DNA pozwoliła stwierdzić, że jest to uszkodzenie 17 chromosomu.

Oczywiście sytuacja wyżej wymieniona jest tą najbardziej ekstremalną, na co dzień nie borykamy się z takimi problemami, a przynajmniej nie w takiej skali. Poza tym każdy, kto chce się obecnie pozbyć nadmiernego owłosienia może to zrobić na wiele różnych sposobów i używając wielu metod. Najbardziej popularną jest oczywiście golenie, czy usuwanie włosów za pomocą kremów depilujących czy za pomocą depilatorów mechanicznych. Dzięki nim możemy usunąć nadmierne owłosienie na jakiś czas. Najnowocześniejszą metodą jest jednak usuwanie owłosienia za pomocą lasera. Dzięki niemu można uzyskać trwały efekt i na zawsze pozbyć się niechcianych włosów. Ze względu na panującą modę decyduje się na to coraz większa liczba mężczyzn. Więcej na temat depilacji laserowej przeczytasz w artykule „Męskim być, czyli o nadmiernym owłosieniu".

Artykuł przygotowany przez Klinikę Twoich Włosów Handsomemen www.handsomemen.pl

 

Copyright © 2009-2018 meskimbyc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone | mapa strony